laupäev, 22. oktoober 2016

Tervisliku toitumise põhisaladus - mitmekesisus

Vahemere köök on mitmekesine.

Tervisliku toitumise puhul tuuakse küll välja ühtesid, küll teisi toiduaineid, aga tegelikkuses on kõik toidud head. Lihtsalt toiduvalik peab olema mitmekesine.

Näiteks palju räägitakse gluteenivaba toidu eelistest. Aga see kehtib ainult juhul, kui inimene on tarvitanud palju gluteeni sisaldavaid toiduaineid, selle kõrvale on hea vahelduseks süüa gluteenivaba toitu. Või loobuda mõneks ajaks piimatoodetest, kui nendega on liialdatud. Kui inimene palju palju rasvast söönud, on hea piirata rasvase toidu tarbimist, kuna organismil on omadus hakata liigset rasva kuhjama, aga see ei tähenda, et rasvast peaks üldse loobuma. Ilma rasvata tekivad muud hädad. Vahemere köök sisaldab palju rasva, ometi on sellega lihtne kaalust alla võtta.

Vahemere kööki peetakse tervislikuks, aga seal pole midagi erakordset. Lihtsalt toit on mitmekesine: liha, kala, puu- ja juurviljad, nii loomsed kui taimsed valgud ja rasvad. Palju on värsket ja toortoitu. Põhjamaades on jälle vastupidi, talvisel ajal kipub toiduvalik olema väga ühekülgne: põhiliselt ainult loomaliha ning piima- ja teraviljatooted.

44 kommentaari:

kana3 ütles ...

Aitäh Inno tervisliku toitumise info eest. Mida me küll ilma sinuta teaksime süüa? Hea, et sa meil olemas oled. Aga kas seda rinnapiima peaks jooma söögi alla või söögi peale, et ülim tervislikkus saavutada?

Anonüümne ütles ...

Nii tore, et oskad nii palju tervislikust toitumisest rääkida. Kuidas on võimalik, et te ise kõik sellised "tötsud" olete? Kas pugite õhtuti rasvase konservlihaga võileibu?

Anonüümne ütles ...

Mina loobusin piimatoodetest ja tervis on oluliselt paranenud. Kadunud on maovalud, refluks ja energiat on küllaga, seedimine parem. Algus oli raske ,kuid juba 2 nädalat hiljem loobusin refluksi rohust.

Anonüümne ütles ...

"Mina loobusin piimatoodetest"
Irja käest saab rinnapiima. Rinnapiim on seitsme surmahäda vastu.
INIMENE SÖÖB SELLEKS, ET ELADA. MÕNI ELAB SELLEKS, ET SÜÜA.

Irja ütles ...

Mina söön piimatoodetest vaid aeg-ajalt juustu. Vahel on lihtsalt metsik juustuisu, nii kord nädala-kahe jooksul :).

Anonüümne ütles ...

Milline jalgratta leiutamine jälle? Inno, kas sul on isiksuse häire? Enesehinnang nii madal, et pead kõike mis sa teed õigustama.
Usu mind su kommentaatorid on lugenud ammu enne sind Vahemere dieedist ja ka sellest, et dieet üksi ei toimi.“Pioppi Protocol on üks paljudest dokumentaalidest, mis arutleb kas Vahemere dieet on toit või elustiil.
https://vimeo.com/141154618
Aga muidugi tore, et sul on oma tempo ja muudkui avastad midagi. Vaata, et sa oma tütrega ühele tasemele ei jõua- aju vajab treeningut, mille hulka kuulub sõpradega filosofeerimine.

marge ütles ...

Mõni aeg tagasi käis Irja välja lubaduse tervislikumalt toituma hakata ja "mõned kilod kaotada". Kas ja millal tulemustest pilti näeb?

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Alice Nõmmelt ütles ...

Tere tere. Mina teen mehele ja lastele karjalapada, seljankat ja pannkooke.

Irja ütles ...

Tervislik toitumine jätkub ja küllap ma varsti panen ka pildid :).

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Lugege uuemaid uurimusi toitumise vallas. Rasv ei ole ohtlik ega ka rohke rasvasöömise tõttu "kuhju" kuhugi midagi, probleem on kiiretes süsivesikutes ja insuliini tasakaalus.

Anonüümne ütles ...

Kas teiesugustel, kellele raha, mille eest (omaenda teenitud!) teised endale süüa ja kõike muud ostavad, on kõige kurja juur ja kes enda ja oma laste toidulauda täidavad sellega, mis Toidupangal parajasti jagada on, on ikka mõtet antud teemal sõna võtta? Mäletame küll veel aega, kui teie põhiline toit Tartus Võru tänava majas vannis lebotades oli Serrano sink, aga nüüd, halbade investeeringute tõttu laostununa ja samas paduõnnelikena peaksite teadma, et vaesed ei vali. Kui ikka lapsed hommikul näkastena ärgates teevad mämm-mämm (siitsamast blogist loetud!), lähevad Torino makaronid odava ketšupiga ja rasvase sealihakonserviga päris hästi naha vahele.
P:s. huvitav, mis põhjendusega te selle sissekande maha kustutate - ropud sõnad? hinnangud, mis ei meeldi?

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...

Sellist toitu ei ole meie küll ammu söönud. Makaronid on meil gluteenivabad ja neid sööme tomatipastaga. Rasvast sealihakonservi ei ole söönud aastaid, viimati vist lapsepõlves. Serrano sinki ja chourico vorsti söön nüüdki. Küll mitte iga päev, sest iga päev ei ole hea liha süüa - kala on tervislikum.

Anonüümne ütles ...

Miks te ikka nii tötsud olete, kui tervislikult sööte?

Irja ütles ...

Eks see nendest suvel söödud saiakestest on :). Nüüd üritame piiri pidada.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...

Ilu on maitseküsimus.

Anonüümne ütles ...

Aga kui teil on võimalik kõike nimetatud head kraami konsumeerida (olles seda eelevalt Võru gurmee-poodidest ostnud, sest Serrano sinki vaevalt et seene- ja kardula-naabritädikesed annetavad), siis miks te käite Toidupanga ukse taga kraapimas, võttes võib-olla toitu ära nende eest, kellel tõepoolest pole võimalik valida? On see siis inimsõbralik käitumine teie meelest?

Anonüümne ütles ...

Tere tere. Täna läks mul kõht lahti, ärge teie turult liha ostke. Kahtlustan, et sain koeraliha. Siiani on peldikuralli, vedelat voolab kenasti.

Anonüümne ütles ...

Haugud ka juba hästi. Läks õigessse kohta.

Anonüümne ütles ...

Koeraliha pidi kasulik olema. Vähe kaloreid. Kas sa ikka enne naha ka maha võtsid või sõid koos karvadega?

Alice Nõmmelt ütles ...

Tere tere. Sõin kenasti kogu komplektiga, saba ja käppadega.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
ann ütles ...

Tore, et selle tõdemuseni olete jõudnud. Mina olen igasugu "vabade" dieetide suhtes väga skeptiline. Üleõgimise piiramine on ok, aga dieedid (selle sõna rahvalikus tähenduses) on saatanast.

Irja väidetavat gluteenitalumatust usuksin ka siis, kui see oleks korralikult dignoositud. Ega asjata pole dignoosimiseks kindlad reeglid, kuna sarnaseid asju endale külge mõelda on lihtne. Eriti emotsionaalsetel inimestel.

Muidugi, loomulik on, et kellel toiduenergia kipub keharasvana ladestuma, piirab või jätab ära maisustuste (nagu saiakesed) söömise. Aga asi pole siin gluteenis.
Üsna veider on aga, kui tavaline (st. ilma tsöliaakiadignoosita) inimene pistab hädaldama,et ta ei sa mingit toitu näitks külas süüa "kuna see sisaldab natuke nisujahu, aga mina olen sellisel dieedil, et nisujahu ei söö". No ei ei tee noaotsatäis nisujahu kuskil toidus kedagi paksuks ega haigeks, ei tasu hulluks minna oma nisu (gluteeni)foobiaga.

Inno ütles ...

Ann, kui sa oled vitsutanud aastakümneid nisujahust saiakesi, siis oleks küll hea mitu aastat midagi muud süüa. Minu kogemus näitab, et pudrud ajavad täiskasvanud inimese näost paksuks: seda oli näha sõjaväes, kus poisid, kes palju putru sõid olid kehalt nägu kilud, aga näod paistes nagu pallid. Sama olen lugenud inimeste kogemusest vangilaagrites. Samas lastele on pudrud vajalikud ning kui ise neid pärasid kõrvalt sööd, siis lähedki paiste. Väikeste lastega koos elavad vanemad on kõik veidi trullakad, sinna pole midagi parata. Ma esimeses abielus võtsin ka juurde, kui lapsed olid väiksed.

Ann ütles ...

Kodune, suure hulga vabaajaga isa kosub, loomulikult kosub kui ei liigu. Imetav ema peaks salenema, sest jagab toidulauda.
Tervislik toitumine ei ole dieet. Lasteleräägitakse tervislikust toitumisest juba lasteaias. Süüa tuleb kõike, aga kogused on olulised. Gluteen ei tee kedagi paksuks. 4aastane teab väga hästi mis on taldrikureegel. Iseasi on aga see kas lapsed saavad sellist toitu. Vanemad ei viitsi/oska süüa teha. Lastel tekivad toitumis harjumused vanemate järgi.
Teie blogis on hetkel gluteen ja mis iganes põluall, aga samas sööte saiakesi ja mäkdonaldsi sööke. Ometi pidid need Juulikesele krampe tekitama. Aga ikka söödate neid asju talle sisse.

Inno ütles ...

Väikeste laste vanematel põhjustab kaalutõusu ka magamatus ja ebaregulaarne uni.

Marina ütles ...

Ahsoo jah? Huvitav, ma küll laste kõrvalt paksuks ei läinud. Alla võtsin hoopis, ja nii jäigi.

Ann ütles ...

Paksuks minnakse ikka siis kui süüakse rohkem kaloreid kui kulutatakse. Katkendlik uni aeglustab seedimist. Aga väikelastega pidi ju koguaeg jooksmist olema.

Irja ütles ...

Ma ei oska sellele küsimusele vastata, sest ilu on suhteline. Mõnele meeldib blond, mõnele brünett, mõnele kõrend, teisele täidlane. Nii palju kui on inimesi, on käsitlusi ilust. Isegi nn klassikalisest ilust saavad inimesed aru eri moodi. Saan vastata vaid nõnda, et mina endale meeldin.

Anonüümne ütles ...

Taldrikureegel on liiga süsivesikurikas. Eestis ollakse ikka veel kinni teraviljapõhises toitumispüramiidis, mille eesmärk on tegelikult majanduslik - googeldage USA ja "corn belt" teemat.

Massiline rasvumine algas maailmas just toidupüramiidide ja taldrikureeglite propageerimisega. Unustage see, kes tahab kaalust alla võtta. Kui tervis hea, diabeeti ega ülekaalu pole, siis võib muidugi taldrikureegli põhjal süüa, ainevahetus tuleb sellega (veel) toime. Aga ärge seda propageerige, seevõib olla vastutustundetu ainevahetushäiretega inimeste suhtes.

ann ütles ...

Ma söön teravilja(rukis-nisu-oder)iga päev väikelapse east saati, põhiliselt pudru ja/või leiva ja sepiku kujul, näost paiste pole läinud. Üldse pole täheldanud sellist seost, et kes putru sööb, oleks näost paistes. Ema sööb igal hommikul putru, meheema sõi putrusid - näost on/oli mõlemad lausa kõhnad.

Saiake on meie peres olnud maiustus (meelelahutus), mitte toit, seetõttu olen söönud saiakesesi harva ja ebaregulaarest, lausa "saiakesedieedil" pole kunagi olnud. Aga putru ja leiba-sepikut küll väga regulaarselt olen söönud. Aga muud toitu loomulikult ka.

Inno ütles ...

Ann, puder pole midagi muud kui vedel sai.

Ann ütles ...

Mina ei ole pudrust midagi rääkinud, aga oleneb ikka pudrust. Mannapuder puhas jama, aga tänapäeval muid putrusid ka.
Inno on hetkel ka näost loppis ja.paistes, sööte putrusid?

Inno ütles ...

Mina söön ära kaerahelbe pudru, mis lastest üle jääb.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Mis kombel see puder lastest üle jääb? Kas see on see pruun ollus mähkmes?

Anonüümne ütles ...

Jummel selline tsenseerimine on lausa kurjast!

Triin ütles ...

Raamat gluteenist, suhkrust ja ajuhaigustest.

"Jahupea. ÜLLATAV TÕDE AJU "VAIKSETE HÄVITAJATE" NISU, SÜSIVESIKUTE JA SUHKRU KOHTA."

https://www.rahvaraamat.ee/p/jahupea-%C3%BCllatav-t%C3%B5de-aju-vaiksete-h%C3%A4vitajate-nisu-s%C3%BCsivesikute-ja-suhkru-kohta/729169/et?isbn=9789985334744#