laupäev, 22. oktoober 2016

Miks Eestist pole saanud heaoluühiskonda? Sest juhid on riigi paljaks varastanud

Väljavõte Päevalehe veebist.

Praegu on Eestis seis selline, et tahaks tõesti Eerik Niiles Krossi kombel karjatada: ükskõik kuhu ka ei vaataks, ma mõtlen siin riigi kõrgemat juhtkonda ja tähtsamaid asutusi, siis igalt poolt vaatavad vastu vargused või riigi raha kuritarvitamine. Tallinna Sadam, Eesti Raudtee, Eesti Energia, Tallinna linn, Tartu linn, Narva linn, Politsei- ja piirivalveamet, Kaitsevägi, isegi Eesti Pank ja presidendi institutsioon pole puutumata. Võiks pigem küsida, kas Eestis on veel üldse mõnda ausat asutust. Ma mõtlen eelkõige neid, kes riigi, see on rahva raha kasutavad.

Kross pakub välja, et selliseid vargusi või rahva raha kuritarvitamist tuleks sordiini all hoida. Kuna need kahjustavad riigi mainet. Tapavad usaldust. Umbes nagu Venemaal või mujal endises NLiidus, kus juhtide tegevust on olnud tavaks kaitsta väidetega, et paha küll, aga midagi teha ei saa, sest muidu on see vaenlasele kasulik. See komme tuleb NLiidust, mis oligi täis-totalitaarne ühiskond, kus kõiki, ka inimsusevastaseid kuritegusid vabandati välja mingi vaenlasega. Vaenlane ei maga, öeldi selle kohta. Kui vaenlast pole, siis tuleb see leida. Või veel parem, alustada sõda, kehtestada sõjaseisukord. Suured tuusad on puutumatud ja nende villad kerkivad nii Moskvas, Bakuus kui Abjas.

Ja siit edasi polegi raske vastata küsimusele, miks Eestist pole saanud heaoluühiskonda. Seda ju paarkümmend aastat tagasi loodeti: et Eestist võiks kümne, või hiljemalt paarikümne aastaga saada Soome-sarnane ühiskond. Täna saavad kõik aru, et Soomest ollakse veel üsna palju maas. Mõnes asjas olakse võibolla poole peal, aga mõnes asjas pole asjad üldse paigast nihkunud. See "mõni" asi on näiteks juhtide eetilisus. Ja rahvas on sellega harjunud, minna lasknud. Sest ütle või ära ütle, nagunii midagi ei muutu. Tehakse veel lolliks, kui midagi rääkima lähed. Saad vingu-viiuli tiitli otsaette, et tekitad vingu-mürgitust. Öeldakse, et mis sa hädaldad, eks jõua ise ka niikaugele, siis on sulle ka paljud asjad lubatud.

Räägitakse, et rahvas väärib oma juhte. Ja kui juhid sarnaselt mõtlevad, et väärivad oma rahvast (stiilis, et teha võib kõike, kui rahvas aru ei saa), siis midagi ei muutugi. Loomulikult, terve Eesti eliit käis presidendi juures Ärmal koos ja sellega justkui muutis varguse õigustatuks. Või mis varguse - see on ju kõigest ärmatamine. Presidendi värk! Ja kui ikka nii palju inimesi sellest midagi saavad, kui see raha kamba peale ära jagada, siis polegi see enam vargus. Vaid, ütleme, selline tavapärane asi Eestis. Rehepaplus. Selle kohta öeldakse, et oskab elada. Mille koha pealt on ümberseisjatel tavaks silm või silmad kinni pigistada. Sest kuidas sa ikka presidenti milleski süüdistad. Tapad veel usaldust. Eks midagi pudenes ju vastutasuks kah. Selleks, et keegi ei iitsataks ega teemat üles võtaks. Sest olgem ausad, nii need asjad Eestis ju käivad ja on kogu aeg käinud.

Ja see ongi suur erinevus võrreldes näiteks Soomega. Ma olin juba paarkümmend tagasi Soomes käies üllatunud, et tolli- või politseiametnik, kes sõitis päevinäinud autoga ja elas korteris, et see ametnik ei võtnud põhimõtteliselt vastu pistist, mis oleks katnud kogu tema järelejäänud elu sissetuleku ja veel kuhjaga pealegi. Oma rikutuses mõtlesin, et on vast lollid. Inimene võiks elada Hispaania luksvillas, aga tema, juhmakas ei saa sellest aru. Aga nagu hiljem aru sain, siis ongi nad nii ausad. Umbes nagu see üks eestlane, kes omanikule tagastas parklast leitud 520 eurotRehellisyys maan perii (ausus võidab), ütlevad selle peale soomlased ja naeratavad õndsalt. Samamoodi olin üllatunud, et Singapuris ootab riigi vara kõrvale pannud ametnikke surmanuhtlus. Et mida? Kuidas nii tohib? Kui Eestis selline kord sisse viia, siis tuleks ju pooled ametnikud tapalavale saata.

Aga sellepärast polegi Eestist saanud heaoluühiskonda nagu Soome. Ega ka Põhjamaade Singapuri. Eesti on selline ... kuidas nüüd viisakalt öelda ... Eesti.

61 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

No miks te ei lähe juba sinna ... Soome???

kana3 ütles ...

Kas sa arvad tõesti, et sina oled see mees, kes peaks selliseid asju lahkama? Kõigepealt vaata kuidas sinul on aususega ja kui palju sa võlgu oled. Sinu asemel hoiaks praegu selle koha pealt küll suu hoopis kinni. Sina pole nüüd küll see mees, eks siin teisi arvustama tuleb.

Inno ütles ...

18:43 anole: Me veel võtame, mis võtta annab. :)

Kana3-le: Et puudutas õrna kohta või? Ma ei arvusta, vaid lihtsalt kirjeldan nagu asjad on.

Anonüümne ütles ...

Miks siis teised ei või? Kas sul jääb väheks? Miks mitte keegi teine ei virise ja ei vingu nii palju kui sina?

Võrukas ütles ...

Vale mees oled seliste asjade arvustamiseks.

Ann ütles ...

Inno, sa töötasid 5a ilma makse maksmata. Petsid riiki, kas see ei ole sama?Jätsid maksmata sotsmaksu, töötuskindlustusmaksud, tulumaksu jne. Peaasi, et poistele raha ei laekuks ja ise saaks maksimumi.

Anonüümne ütles ...

Mida oleks Inno ja Irja teinud, kui hoopis nemad oleksid leidnud parklast 520 eurot?
Õige, kohvikusse oleks põrutanud. Ja ööbinud ühe öö Hiltonis, sest lapsekesed (neist üks ametlikult puudega) oleksid peale kohvikus pugimist pisut unised.

Inno ütles ...

Ann, ma olen liigutatud, et mind presidendiga võrdled. :)

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Ann ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...

Ann, ma üldjuhul sinu kommentaare ei kustuta, aga jämedad solvangud on Kohvikus keelatud. Kritiseerimine on okei ehk kirjelda, millised Inno tegevused sind närvi ajavad. Ära sildista.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Kuladi pelse, laisk!

Irja ütles ...

Eemaldamisele lähevad ka valeinfot sisaldavad kommentaarid.

Anonüümne ütles ...

See oli jumala tõsi mitte valeinfo. Kõik on kontrollitud ja me kõik oleme sellega nõus, et kõik oli õige. Palun tagasi panna.

Anonüümne ütles ...

Abbi kui hea! Kuidas sa oskasid kahe päevaga sellest blogist nii võimsa koomiksi teha? Sa oled nagu Alma Õnne 13-st, korraldad ja kustutad siin teatraalselt :). Kas millekski muuks ka aega jääb?

Irja ütles ...

Mulle Alma meeldib :).

Anonüümne ütles ...

Blogi on auguline nagu šveitsi juust: irja ütleb, kustutatud, irja ütleb, kustutatud, kustutatud :) Täitsa tõsiseltvõetav värk!

Anonüümne ütles ...

Pole vist lihtne nii halva mängu juures head nägu teha? Alma on ja muide üks väga õnnetu naine.

Anonüümne ütles ...

peast puha hitleremmeks pööranud! mine nüüd tudile, las noored veits lõbutsevad :)

Anonüümne ütles ...

Mis krt te jälle ilgute, pmst on ju Innol vägagi õigus.
Aga kanakari hakkab kohe aiaaugust rääkima selmet kirjutet teksti kommenteerida.
Olen 100% nõus - Ilves on ikka esikaabakas, kelle järel teised väiksemad võllid mõnusalt joondusid - kui ikka president ise eeskuju abba siis miks teised ei või.
Paha mäletadagi kuidas ta kasvõi vabariigi aastapäeva kõnedel pateetiliselt rahva poole näppu viibutas, samal ajal teistpidi ise rahvast täiega ülelastes.

Ann ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

President võttis Innost õppust- skeemitamise koha pealt.

kana3 ütles ...

Asi ongi selles, et inimene kellel on nii suur patukoorem tuleb teisi arvustama. Hea, et kanakari talle seda meelde ikka tuletab, et ta ainult teistes vigu ei näeks vaid vahel peeglisse ka vaataks.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Ann ütles ...

Vaatan, et oma nimealt tehtud postitused on kustutatud, aga viimane minu postitus on anonüümseks tehtud. Lahe.

Anonüümne ütles ...

Inno Tähismaa on piisavalt vana, et peaks mäletama küll nõuka aega ning mitte ajama lolli mula. Nagu vana eit jahvatab.
Kuidas saab elada nõuka vaimus kui kogu rahvas (väidetavalt) tõusis nagu üks mees paha nõuka vastu üles, sest ta teadis kuidas oli vale ja kuidas on õige. Ja nüüd, palun väga - veerand sajandit hiljem ikka vana laul ja ikka nõuka süüdi. Mida perglit siis 25 aastat on tehtud ja mida kuradit oli vaja siis lammutada.

KANA1 ütles ...

Ma olen kaalunud, et ma ei loe enam päevapoliitikat, aga ....see pressib ise akendest-ustest sisse.
Minu jaoks on president jänkistunud kasuahne inimene, kes isikliku kasusaamise nimel on valmis kõigeks. On valmis mutta tallama oma 3. lapse ema jne jne. Ma ei ole Evelini austaja kunagi olnud, aga see viiimastel päevadel toimunu ajab oksele.

Kui president peaks olema eeskujuks rahvale kõiges, siis...mida me ootamegi tavaliselt inimeselt. Mida me ootame poliitikutelt nagu on Rosimannused? Ehk signaalid, mida antakse ongi sellised, et "kui saate, tõmmake ja varastage niipalju kui võimalik!". Vassige, vassige ja siis varastage.

Nooh ja kui siis kodanik püüab ka petta, siis...ongi jamad majas.

Innot olen ma peksnud küll, eks-presidendist ei taha ma ausõna midagi kuulda. Ma ei taha mõelda ei temale, ega tema perekonnale. Klimp tõuseb kurku ja paha hakkab.

Anonüümne ütles ...

Need sadakond riigikogulast ja paar tuhat ametnikku elab Eesti kenasti üle. Sellised keskealised ja tegelikult terved kodanikud, kes maoldavad 24/7 voodis, tarbivad, veelkord tarbivad, lamisevad ega mitte paganatki ei tooda ega loo, vaat sellised ongi teistel(loe: normaalsetele) nagu pomm jala küljes. Ńad on nagu veritsev haav, mis teiste loodu lihtsalt raisku laseb jällegi.

Anonüümne ütles ...

Kummaline, soovisin osaleda küsimustikus, "keda järgmisena perse saata?". kuid seal polnud valikus "perekond Tähismaa". Ei saanudki osaleda, nuuks.

LPR ütles ...

Kas ilves pani oma rahva rahaga plehku voi tõmbas selle Brüsseli mõisast? Kui sealt siis on ta uhke Rehepapp nagu me kõik. Pistis seebi suhu ja mattis raha soo peale.

Anonüümne ütles ...

Seda Presidenti tuleks põhjalikult uurida. Meie imestame,et kust ta Tallinna korteri erastamiseks EVP-d sai ... Aga äkki tööandjalt ? Vabas Euroopas oli teisigi KGB agente, Vene luure oli nii tugev, et isegi Inglise vastuluure pealik tuli ju Moskvasse pensionile oma aukaadide ja personaalpensioni juurdi ... Ärma on lihtsalt üks klassikaline legendeerimise etapp. Muide, saksa okupatisoiooni ajal kasutati mõnedes taludes interneeritute tööjjõudu. Kui venelane tagasi tuli ja talunikud Siberi-tuusikut ei tahtnud, lapsendati kavalalt karjapoiss või teeniatüdruk ära.Teada on juhtumeid, kus mõned sihukesed kasu emad said isegi Lenini ordeni.Noh aga meie THI pärandvara mahub lahedalt sellisesse kriteeriumi.
Nagu juudipresidentidega isegi Iisraelimaal tavaks, tuleks see kohtu alla anda ja uurida , kas tegu araabia-lawrensi või simmisugusega !

Anonüümne ütles ...

8:44 ano teooriaga haakub hästi ka Sildami-Tomi upitamine ja Einselni ning Toomepuu uputamine siinmail. Eesti on justkui ainuke NSVL säilinud osa.

marge ütles ...

Järjest rohkem hakkab tulema reegleid, millised kommentaarid kustutatakse. Mulle ei meeldiks olla ka päriselus kohvikus, kus seina või ukse peal on pikk nimekiri reegleid, millised kliendid peavad olema, mida nad teha ei tohi ja mida rääkida võib ja mida mitte. Mulle selline dikteerimine ei sobi, nii et mina siia kohvikusse enam ei tule. Kahju, vahel oli täitsa lahedat lugemist..

Anonüümne ütles ...

Einseln ja Toomepuu oma usa-kogemusega ütlesid täpelt, kuidas Eestis asjad on. Ma ei väida nagu usa mingi etalonühiskond oleks, on sealgi üht-teist valesti, aga riigi ja eriti armee tagant varastamist usas mitte ei taunita :D vaid karistatakse reaalselt ja ikka päris karmilt.

Veel enne Einselni ja Toomepuud ütles omaaegne tuntud akadeemik Gustav Naan sisuliselt sedasama, et ta ei ennusta iseseisvale Eestile eriti pikka iga täpselt samal põhjusel - eestlased söövad ise oma riigi paljaks! Sõimati Naani omal ajal nagu jaksati, aga akadeemikuks ei saanud isegi nõukaajal suvaline lollpea lihtsalt parteipileti ettenäitamisel, selline asi polnud võimalik.

Eesti Vabariigiga on kõik ju läinud täpselt nii nagu nimetet kodanikud ennustasid.
Mõned veel uhkustavad kah, et eestlased olevat rehepapp-rahvus :D

Ühesõnaga riigil vahetati nimi ja regaalid ära, aga ametnikud ja nende mõtteviis jäid alles. Laar va laiskvorst lubas platsi puhtaks lüüa, aga reaalsuses seda ju ei tehtud. Ja praegu on juba hilja.

Inno ütles ...

Marge, aga kas selliseid kohvikulisi on üldse vaja, kelle ainus eesmärk kohvikusse tulles on kohvikupidajad oma sapiste märkustega üle valada? Kui oleksid ise kohvikupidaja, viskaksid sellised tegelased kohe välja.

8:44 anole: EVP-sid sai osta ja müüa, nad olid üksvahe päris odavad, kaubeldi mingi 1:10 kursiga. Palju olulisem oli omada õigust nende EVP-de eest miskit erastada, umbes nii nagu nõuka ajal auto ostuluba.

Inno ütles ...

11:43 anole: See oli jah Laari suurim viga, et plats jäi puhtaks löömata. Aga kas sellest oleks abi olnudki, sest Ilves pole endine nomenklaturnik. Ilmselt on viga ikka eesti rahvas.

Ann ütles ...

Mina ei laimand kedagi, rääkisin vaid tõtt, isegi perse ei saatnud.
Eks presidendi võlgu tohib sorkida, aga Tähismaade omi ei või. Ometi võlad maksuametile on ka riigi maksud.

Inno ütles ...

Ann, aga mis sa ootad, et kui tormad kohvikusse ja kukud tänitama kohvikupidajaid, et neil on maksuameti ees võlgnevus, et sind siis kätel kantakse või? Sa lendaks sellise "tõe" peale igast kohvikust välja nagu pasakuul.

Anonüümne ütles ...

Ära võrdle seda blogi tõelise kohvikuga, Tähismaa.
Pädev võrdlus oleks Toomas Tein ja Peep Aru moraali lugemas juua täis peaga laamendamise näotusest kellegi teise näitel ja nende endi mälunõtrust meelde tuletajate süüdistamine teemast hälbimises.
Kui lollid su lugejad su arust on?

Anonüümne ütles ...

Kohvik ja kohvik. Lasteaed! Pole mingit kohvikut, on üks õnnetu blogi, mille pidajatele ja lugejatele kehtivad totaalselt erinevad reeglid.
Selle aja, mis Irja nüüd kulutab kommentaaride kustutamisele, võiks kulutada hoopis Juuliga tegelemisele.

Ann ütles ...

See ei ole siin kohvik, siin ei anta midagi. Tellida ei saa. See on lihtne blogi kus blogiomanikud võivad kõiki laimata ja lahmida, aga kommenteerijad ei või.
Et ma saaks postitada, siis peaksin ütlema, et loll Ilves ja Inno on tore, et oskab delfist ja telekast asju lühivormis ümber kirjutada.

Irja ütles ...

Sellegipoolest on see meie kohvik ja meie kehtestame siin ka reeglid. Ma olen ka varem öelnud - kõik, kellele siin ei meeldi, on alati vabad lahkuma. Kuid millegipärast on mitu korda ähvardatud lahkuda ja siis ikkagi tagasi tuldud :). Minule on kõige tähtsam see, et mulle endale siin meeldib, isegi loetavus ei ole nii tähtis. Nii et jällegi - kui teile ei meeldi, siis hüvasti. Oli tore!

Irja ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Teie reeglid 😁
Äkki oleks siis mõistlik kuhugi blogi päisesse panna disclaimer, kus oleks kenasti ja otse välja öeldud, et blogipidajaid ei huvita tõde absoluutselt, I&I jaoks on oluline, et "neile endale meeldiks"?
Vähemalt ei tekiks juhuslikult siia sattunuil kiusatust neid ilukirjanduslikke eksperimente ajakirjanduseks pidada. Püsilugejad teavad niigi, milline sodi siinse potjomkinliku fassaadi taga kuhjas on.

Irja ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Inno ütles ...

Kommentaaride sisestamise juures peaks olema juba aastaid hoiatus, et neid võidakse kustutada. Me lihtsalt pole seda võimalust eriti kasutanud. Oma laiskuse asi.

Irja ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Issu (vangtab pead): nüüd läks küll pisut perse see koffikuvärk!

Irja ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Võrukas ütles ...

Irja ae, kus sa oled? Tule juba vahukustutiga. Siin käsitsi enam ei jõuagi.

Võrukas ütles ...

Tubli töö. Puhka nüüd natuke ja söö üks Katariina kohviku korp peale.

Anonüümne ütles ...

See ei ole aus. Kõige paremad ja huvitavamad kommentaarid on kustutatud. Minge kõik õige perse.

Anonüümne ütles ...

Inno kas see käib sinu kohta ka. Vorbid siin anonüümsena ka igasugust soppa.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.