laupäev, 31. detsember 2016

Kui laps sünnib surnult ...

Vanemad leinamas surnult sündinud last, väljavõte Daily Maili veebist.

Surnult sündinud laps on igale vanemale suur tragöödia, millest on raske üle saada. Samamoodi on suur tragöödia geenirikkega sündinud laps, eriti veel siis, kui see rike ilmneb hiljem. Ja saad teada, et see rike jääb lapsele eluks ajaks. Seetõttu on vanemate jaoks eriti traagiline autismi spektri häirega lapsed, kuna nad arenevad kuni 1-2-eluaastani kui täiesti tavalised lapsed. Ja siis tuleb pauk. Mis on vanematele suur šokk.

Ma tean seda oma kogemusest. Kui saime teada, et Juulil on raskekujuline geenirike, mis on nii haruldane, et seda ei suudetud isegi enne sündi tuvastada, siis oli see suur šokk. Ja tegelikult ei saanudki sellest üle enne kui tuli uus laps. Mis on maagiline, et uue lapse sünd aitab saada üle eelmise lapsega tekkinud šokist. Paljud vanemad teevad selle vea, et jäävad kinni surnult või rikkega sündinud lapse külge, kartes, et uue lapsega võib juhtuda samamoodi. Aga see on asjatu kartus, mis viib üha rohkem rappa, nii et purunevad lausa suhted. Kõige parem on võimalikult ruttu saada uus laps, mis parandab kõik haavad. Esialgu on küll raskem, aga hing saab terveks ja pikemas perspektiivis on tulevik märksa helgem.

Räägitakse, et lapse sünd on suur ime, ja see vastab tõele.

7 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Ikka muidugi. Ekslastest üle saamiseks tegid Juuli ja kuna Juuli sündis puudega, siis tegid veel Roosi takkapihta (kes on üks ära hellitatud mähkmesse pissiv kolmene, ei muud).

Triin ütles ...

Päris nii see siiski pole, et autismispektri häirega lapsed arenevad alguses (1-2a) eakohaselt. See on pigem erand (mõtlete Silja last Janet, saan aru). Üldjuhul ikka on eripärad näha varem ja isegi beebieas. Kõne on kohe üks indikaator.

Irja ütles ...

Roosike sai alles kaks, mis mõttes kolmene?

Triin ütles ...

Olen nõus, et leina aitab leevendada uuesti lapseootele jäämine. Mind ennast vast lohutaks mõte, et laps tuli tagasi teises kehas. Aga inimesed on erinevad, mõni ei suuda kohe last saada. Keeruline teema, sest vaja on ju mõlema: mehe ja naise valmisolekut. Paljud ei suuda leinaga koos toime tulla ja lähevad lahku.

Anonüümsele: minu jaanuaris 2-a saav on ka mähkmesse pissiv ja kakav veel. Esimene laps oli aga täiesti mähkuvaba 1,9a vanuses. Lapsed on erinevad. Ja hellitame ka ikka lapsi :) Või mida see anonüümne selle all silmas peab?

Anonüümne ütles ...

Mis mõttes, kas ma peaks sinu laste täpseid vanuseid teadma vä??? Üsna suure kasvuga laps on, tundus lihtsalt kolm.

Irja ütles ...

Head lõppu! :)

Anonüümne ütles ...

Kuule esimene anonüümne, kui sa seda blogi loed, siis peaksid ka teadma laste vanuseid. Mine jalutama või midagi. Ela kogu viha endast välja.