pühapäev, 15. jaanuar 2017

Kas kehvas suhtes on mõtet rippuda?

Väljavõte eestineni veebist.

Ma soovin minna Soome elama, seetõttu hoian juba varakult silma pean Soomes toimuval, elan sisse sealsesse kultuuriruumi. Soomes on arenenud põnev diskussioon paarisuhte teemal - mis juba iseenesest on huvitav, sest Eestis on põhilised jututeemad valitsuskoalitsioon, Savisaar, sõda ja raha.

Soome naised on suures hädas, sest neile ei jätku piisavalt haritud mehi - no sama lugu on tegelikult Eestis. Aga eesti naised kisa ei tõsta, nad on harjunud vait olema ja kannatama. Siis üks soome mees põrutas naistele vastu, et soome naine ei tohiks olla nii pirtsakas ja peaks leppima sellega, mis on. Ma arvan, et enamik eesti mehi ütleks sama. Nüüd aga põrutas soome naine jälle vastu, et 21. sajandi soome naine võib teha, mis tahab ja kehvas suhtes pole mõtet rippuda.

Vohh! Mulle see meeldib! Mulle üldse soome naised meeldivad. Paljudele ei meeldi, aga mulle meeldivad. Irja on kah soome naine. Nad on konkreetsed, nõudlikud ja teavad, mida elult tahavad. Minu jaoks on see suhtes ja üldse elus kõige tähtsam.

Eesti naine on jälle selline, kellest ei saa kunagi aru, mis ta tahab või on. Näiteks minu eelmises suhtes, mis oli täiesti sobimatu ja täitsa läbi omadega ja oli näha, et see ei vii mitte kuhugi, aga kui hakkasin rääkima, et lõpetame ära selle vindumise ja lähme sõpradena lahku - siis oli see veel võimalik - siis vaatas eks mind nagu mingit kurjategijat. Et pigem vindume, kannatame ja teeme edasi nägu, et kõik on hästi, kui et lõpetame suhte ära ja lähme kumbki eludega edasi.

Väga õige termin on suhte küljes rippumine! Just nimelt suhte, mitte elukaaslase küljes. Mu eelmine kaasa justnimelt rippus SUHTE küljes. Minust polnud tal juba tükimat aega sooja ega külma, mina oleksin võinud vabalt ära surra, aga vot SUHET ei soovinud ta lõpetada. Kujutate ette, eksole! Kui ma Irjaga käima hakkasin, siis arutasime kolmekesi koos, kuidas edasi minna. Mu eks pakkus välja, et mina võin hakata elama koos Irjaga või kellega iganes, aga avalikkuse ees teeme edasi nägu, et ma elan koos temaga, see on siis eksiga. Ta rääkis nii päris tõsiselt. Mina jälle ei suutnud seda ette kujutada. Aga ma arvan, et paljud eesti naised suudavad, sest nad elavad sellist elu - mees elab juba ammu kellegi teise või isegi kolmandaga, aga abielus ollakse ikka vana naisega. No mina ei saa aru, mis on asja point. Soome naine, näiteks Irja kah ei saa aru. Aga vat eesti naine saab. See ongi minu meelest põhiline, mis eristab eesti naist soome naisest. Et eesti naine jääb suhte külge rippuma, laseb lõpuks end ja lapsi peksta ning alandada. Ma ei tea, kust see tuleb. Soome naise jaoks pole suhte lõpetamine mingi probleem, näiteks Irja oli lõpetanud mitmeid suhteid. Kui mees hakkas jooma ja muutus vägivaldseks, siis viskas lihtsalt mehe koos asjadega välja, Irja on sellest kirjutanud.

Ja mis mu eks sellest võitnud on, et ta suhte külge rippuma jäi? Pole tal uut suhet ega midagi, kuigi vanuse poolest oleks võinud veel lapsi saada. Käib ringi vingus näoga nagu õunauss Jürgen Ligi, loobib teistele kaikaid kodaratesse. Algatab minu vastu üha uusi ja uusi kohtuasju, ilmselt kujutab ette, et saab vähemalt kohtusaalis vana suhet jätkata. Brrrrrr...... Väga creepy igal juhul.

Irja on rääkinud, et täpselt samasugune nagu minu eks oli olnud tema isa eks, kes jooksis kah pea seljas minema ühe teise mehega, nagu minu eks Ingrid Veidenberg jooksis abielumehe Peep Vain'u sabas minema, ja kujutas siis ette, et saab vana suhet jätkata nagu poleks midagi juhtunud. Irja isa eks ussitas samamoodi Irja ema kallal nagu Ingrid ussitab nüüd Irja kallal. Ainuke vahe on selles, et Irja jaoks on see selline deja vu olukord, mis teeb talle lihtsalt nalja. Algul oli ehmatav, aga nüüd naerame mõlemad selle üle. Irja emale oli see aga täiesti uus olukord ja mõjus väga halvasti.

Nii et mulle meeldivad soome naised ja meeldib Soome. Juba lapsena meeldis, sellepärast põhiliselt vaatasin Soome TV-d ja sellepärast sain selgeks soome keele. Kui tahad hoida silma peal Soomes toimuval, siis loe eestinen.fi portaali!

6 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kõige enne mine sinna Soome elama, siis hakka rääkima soome meestest ja naistest. Soome naise peamine ütlemine on "ma olen väsinud" ja mees on kodus naise talla all - koristab, kraamib, teeb süüa, kasvatab lapsi ja annab naisele isegi oma pangakonto paroolid ning laseb naisel voodis vedeleda. Tundub, et sa oled juba Eestis "soome naise" talla all. Seetõttu sul iseseisvat mõtlemist ei olegi. Kuna sa ehk saad sellest aru.

Anonüümne ütles ...

Osho on kirjutanud raamatus "Raamat naistest" et tulevikus võiksid inimesed elada kogukondades. Kui praegu ei jätku ihaldatuid mehi, siis tulevikus saab see võimalik olema. Tänapäeval ei põruta eesti naine vastu vaid teeb ära 1:0 mehele ja lastele. Eile raadiost juhtusin kuulama kuidas üks mees esitas advokaadile küsimuse,et mida ta sellises olukorras tegema peab,kus naine kolis minema teise mehe korterisse elama. Mees elab lastega majas, mille naine sai isa poolt kinkelepinguga. Kuna naine tahab nüüd seda maja maha müüa ja mees peam lastega välja kolima. Kinkelepinguga saadud vara ei lähe jagamisele. Advokaat vastas et ei saagi midagi teha, peab üürikorterisse kolima.

Anonüümne ütles ...

Üks kogukond meil juba on - Lilleoru, kus karjajuht on eesotsas. Ju siis naised otsivad hoopis karjajuhti, mitte peret. Mõned naised olevat lausa oma elamise maha müünud, et sellises unelmate kogukonnas elada ja oma palga kannavad kogukonna kontole. Kui ihaldatud mehed seal on, millegipärast need naised sellest vaikivad.

Irja ütles ...

Ma olen ka seda Lilleoru fenomeni imestanud, aga et lausa kannavad oma palga kogukonna kontole? Päris põnev.

Inno ütles ...

Need Lilleoru-tüüpi asjad on vist rohkem nagu ususektid, nagu see Vissarioni haarem seal Siberis, kus Tuuli Roosma elas üksvahe, mitte kogukonnad.

Irja ütles ...

12-20 - mees saab muidugi taotleda naiselt kompensatsiooni, kui ta on näiteks majja oma raha pannud ja selle väärtust tõstnud.