kolmapäev, 26. aprill 2017

Kuidas liidu ühes otsas paksemat suppi keeta

Kunagi nõuka aja lõpus, kui Eestis arendati IME-t ja kõik olid hästi optimistlikud, töötasid Eesti taibud väljas süsteemi, kuidas NLiidu ühes otsas ehk siis Eestis paksemat suppi keeta kui mujal. Selle kohta tegid isegi toonased tudengid, Indrek Neivelt TPI juures ja Aare Järvan TRÜ juuures teadustööd. Mis aitas Eestit kõvasti edasi ja andis Eestile pärast NLiidu lagunemist teistest parema stardipositsiooni. Asi seisnes lühidalt öeldes kunstlikus inflatsiooni kiirendamises.

Nüüd aga on Eesti liidus, kus eestlased, kuidas nüüd öelda, pole just kõige teravamad kriidid karbis. Sest kuidas muidu põhjendada seda asja, et majandussanktsioonide tõttu kõige rohkem kannatavast Eestist viiakse ühte pidi läbi tuhandeid Mercedese autosid riiki ja teist pidi voolab Eesti majandusvööndi kõrvalt läbi gaas riigist, millega peaks seoses sanktsioonidega olema kõik majandussuhted katkestatud. Mis näitab, et ajal, kui Eestis helbitakse lahjat körti, vitsutatakse liidu teises otsas sellist borši, kus lusikas püsti sees seisab.

Või olen ma millestki valesti aru saanud?!

6 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Sanktsioonid on ikka mingite konkreetsete persoonide ja tegevuste kohta, ei enamat.
Käi korra naaberoblastis ära ja vii ennast kurssi.
Muuseas, see uusim Tallinki laev mis gaasiga sõidab - gaas tuleb ju Pihkvast. Terve karavan autosid veab LNG gaasi igapäevaselt.
Ma arvan, et polegi vaja Soome minna, ennem saad elujärje korda naaberkubermangus.

Inno ütles ...

See Tallinki näide on ainus äri, mis ma tean seoses Venemaaga praegu. Tallink on miljardilise käibega Eesti suurim ettevõte, ta saab endale kõike lubada. Ehk annad nõu, mida mina seal naaberkubermangus teha võiksin? Esiteks pole mul raha viisa jaoks.

Aga isegi kui saaksin viisa, siis kas ma suudan Venesse Mercedeseid vedada ja sealt gaasi tuua kuidagi efektiivsemalt kui olemasolevad tegijad Daimler, Gazprom, E.ON ja Wintershall? Mingit muud äri Venemaaga ma hetkel ei näe. Need diilid on riikide vahelised, Kremlis sõlmitud. Kui minusugune väike kärbes hakkab Eestis Kremliga diilitama, siis võetakse ta kohe rajalt maha, tembeldatakse rahvavaenlaseks ja riigireeturiks. Selliseid näiteid juba on. Pealegi, ma ei tea, et keegi teine Eestis Venemaalt seda gaasi veaks peale Tallinki, see nõuab suhteid, kokkuleppeid, oma transporti jne.

Minusuguse pisikese kärbse jaoks on Venemaa eelkõige turg, ja seda toiduainete ning põllumajandustoodangu mõttes. Aga see turg on kinni. Kõik need asjad, mida Eesti võiks Venemaale viia on sanktsioneeritud ehk neid ei lasta läbi. Mis ongi põhjus, miks Kagu-Eesti ja Ida-Viru üha enam maha jäävad. Enamik Võru majadest on ehitatud Pihkva ja Peterburi turul müüdud liha ja kapsaste eest saadud raha eest. Võrumaa edukaim ettevõtja Mart Timmi pani oma ärile aluse Venemaa turule müügiga, Võrumaa saetööstused said hoo sisse Venemaalt veetud palgiga, Võru transpordifirmad alustasid Venemaa-vaheliste vedudega, Võru ehitusfirmad Venemaal ehitamisega. Võru kaubandus ja teenindus arenes vahepeal tänu Vene klientidele. Aga nüüd kõik kiratseb. Varem sai Venemaalt tuua odavat kütust, aga see võimalus võeti ka ära.

Inno ütles ...

Ainuüksi venelastega suhtlemise eest võidaks Eestis vangi panna.

Anonüümne ütles ...

Mis puutub supikeetmisse, siis CE-s on saklastel nii tööhõive kui palgad paremad kui baltimaades. Poti ühes servas saab keeta lausa 3x paremat suppi.
Kui vaadata tagasi nn vene aega, osati ka ENSV-s hoopis rammusamat suppi keeta, kui venemaa avarustel. Asi ilmselt selles, kelle palgal on kokad - kas Tallinna või Brüsseli. Hetkel saab meie lugupeetud President mingeid CE rahasid, mis mitmekordselt ületavad tema töötasu. Minu silmis on ta übersõltumatu . Eestist.

Anonüümne ütles ...

Venemaal on tööd igasuguses kategoorias. Seal ei reguleeri eurokommunistid istumist ega astumist. Riik töötab enda jaoks.
Ei pane keegi vangi suhtlemise eest. Enne Ukraina kodusõda töötas mitu miljonit Ukraina kodanikku Venemaal.

Anonüümne ütles ...

Venemaal on õnneks alles selline suhteliselt traditsiooniline ühiskond, mida Euroopas on juba kes teab mitukümmend aastat lammutatud ja paraku suhteliselt edukalt.

Tavaline Vene turistiviisa on 64 eurot koos teenustasuga, see nüüd küll iseenesest mingi probleem pole ja 30 päeva jooksul peaks jõudma kohalikke olusid uudistada küll. Pole veel vaadanud, aga palju see rongipilet ikka maksab.

Koliks hea meelega Venemaale, aga Eesti olude tõttu peab see siis küll olema täielikult ühe lehekülje asemele teise pööramine. Miks ka mitte, kuid see eeldab siinse kinnisvara müümist ja muude otste kokkutõmbamist, kõik ei ela nagu linnukesed oksal. Piiriülene kolimine maksab omajagu raha ka.

Mul on Venemaal hea tuttav, tema jälle tahab väga Euroopasse kolida :D tal on vist küll väike illusioon selles suhtes. Samas mõnes Venemaa väikelinnas võib-olla tundub kohalik olukord sama perspektiivitu nagu Eestiski.

Jah ma saan aru, et poliitikast ja ajaloost :D pole mõtet seal rääkida, samas tavalisel inimesel pole sellega ju ka suurt pistmist. Kõik ajalooõpikud on ilget vägivalda täis, millist sajandit ja territooriumi ka ei vaataks. Sellest hoolimata peab kunagi ju tulema see põlvkond, kes on kõigest olnust lihtsalt üle.