Soome kerge ja mobiilne üksus Talvesõjas. Kujutis raamatust Finland at War 1939-1945.
Soome kasutas Talvesõjas ülekaaluka vaenlase vastu oma eeliseid: leidlikkust ja loomingulisust. Nn motti-taktika (motti on tõlkes ruum, ruumimeeter puid) võeti kasutusele sõjategevuse käigus spontaanselt, seda polnud keegi ette planeerinud. Sõduritel oli varustuses ainult relv ja rõivastus, talvel suusad, rohkem mitte midagi. Soomlaste kuulsaim relv oli automaatrelv Suomi, mille kohta venelased kasutasid väljendit „valge surm”. Seda on peetud üldse üheks parimaks relvaks maailma ajaloos. See oli nii hea, et venelased võtsid hiljem selle sõjas ise kasutusele ja neid valmistati ligi 3 miljonit tükki.
Motti-taktika puhul võeti vaenlaste üksused nö kotti ja tehti kahjutuks, jupikaupa. Kasutati ära seda, et Punaarmee sõjamasin oli küll suur, aga väga kohmakas ja aeglane. Soome üksused olid väledad ja mobiilsed.
Mottiryssä tähendas kotti püütud venelaste üksust, mis tuli hävitada - piltlikult põletamisele kuuluvat ruumi puid.
Motti-taktikat on sõjategevuses kujutatud George Lucase Tähesõdade filmis, kus Endori metsaplaneedi elanikud ewokid suutsid efektiivselt isoleerida ja hävitada Impeeriumi walkerid.
Lisaks olid soomlased väga head laskurid. Üks soome snaiper - Simo Häyhä - olevat paari kuuga maha lasknud koguni üle 500 punaarmeelase. Venelased panid tema pea eest välja suure preemia, aga mees jäigi kätte saamata.
Ühtlasi kasutasid soomlased venelaste puhul kurnamistaktikat, mida kasutavad jahimehed: venelasi aeti 24 tundi mööda metsa taga nagu loomi, kuni nad olid täiesti jõuetud ja kokku kukkusid - ning siis hävitati ära.
Punaarmee tankide vastu kasutasid soomlased põhiliselt nn Molotovi kokteili - süütevedelikuga täidetud 0,5 L viinapudeleid (koostis: 60% kaaliumkloraat - kasutusel tikkudes ja ilutulestikes, 32% söetõrv ja 8% bensiin). Kuigi süütepudeleid kasutati esmalt tankide vastu Hispaania kodusõjas, olid just soomlased need, kes ristisid selle tuntud relva Stalini-aja välisministri järgi. Nimelt olevat Molotov öelnud, et Vene pommituslennukid viskavad Soome ainult toiduabi pakke - soomlased vastasid sellele oma „pakkidega”. Selle nimega on süütepudelid üle maailma tuntud tänaseni. Soomes toodeti Talvesõja ajal ligi pool miljonit sellist „kokteili” ja neist said Soome vastupanu sümbolid. Süütepudelitega tehti Talvesõjas kahjutuks ligi 2000 vaenlase tanki.
4 kommentaari:
Sõda ei võidetud. Stalin murdis kevadeks lõpuks ka läbi Mannerheimi liinist. Mingil põhjusel oli tal kasulik ülejäänud Soome jätta okupeerimata. See muidugi ei vähenda soome sõdurite tublidust selles ja hilisemas Jätkusõjas.
to anonüümne: "Mingil põhjusel oli tal kasulik ülejäänud Soome jätta okupeerimata"
- põhjus oli selline, et Ameerika keelas soomet okupeerida, saage aru Ameerika on ülivõimas , vähesed teavad et venemaa võitis Saksamaad tänu Ameerika abile, veel vähesemad teavad et see abi ei olnud tasuta ja venemaa maksab seda võlga Ameerikale tänaseni.
Samuti teavad vähesed sedagi, et kui algas talvesõda, siis rootsis pandi laskemoona tehased ööpäevringselt tööle, niisiis soome sai punaväele vastu panna tänu rootsi abile - lihtne ja loogiline.
Soome ei ole imedemaa, vaid lihtsalt hästi kinnimakstud.
Vaadake reaalselt eesti okupeerimast - punavägi marssis riiki, kehtestati uus kord ja liiguti edasi euroopasse - ei mingeid tapatalguid ega eesti naiste massivägistamist nagu tehti Euroopas. Ehk eesti vallutati punaväe poolt võrreldes kesk-Euroopaga väga viisakalt.
Inno sa oled soome fänn, aga saa aru soomel on võimas seljatagune - rootsi
Relvastuse osas oli tavaliseks jalaväerelvaks üldsegi mitte Suomi KP (esimest korda kuulen, et seda relva oleks keegi "valgeks surmaks" nimetanud), vaid tavaline Mosin-Nagant tüüpi vintpüss. Vahe seisneski selles, et soomlased olid head laskurid ja tublid üksikvõitlejad. Lisaks veel Soome keeruline maastik ja asjaolu, et võideldi oma kodumaa eest.
Soome ei võitnud sõda, võitis lahingu.
Loovutas territooriumi, mille pärast üldse sõditigi, paraku juba suuremas mahus kui algul maade vahetuse korras küsiti.
Maksis kinni tekitatud kahju ning jätkusõjas tekitatud kahju.
Postita kommentaar