pühapäev, 15. veebruar 2009

Vahend pealtkuulamise kahtluse puhul: Skype?


Väljavõte Õhtulehe veebist.

Nagu vahendab Õhtuleht BBC uudist, on Itaalia politsei kuri, kuna ei saa Skype'i pealt kuulata, erinevalt tavalistest telefonidest.

Kirusin mingi aeg tagasi Skype'i, et see on nagu parasiit, mis toitub teiste loodud väärtustest. Ent tuleb välja, et asjal on ikka üks positiivne külg ka, vähemalt tundub nii: teda ei saa pealt kuulata.

Mida enam Eesti muutub ametnike-keskseks politseiriigiks, seda vähem on inimestel vabadusi ja turvalisust ning seda enam on oht, et telefonikõnesid võidakse pealt kuulata, ja isegi e-maile lugeda, ning siis neid kõnesid või eravestlusi laia ilma peale jagada, nagu Kapo tegi näiteks ärimees Rein Kilgi eravestlustega, mida oli pealt kuulanud.

Et sellist võimude-poolset süüdimatut tegevust vältida, on hea kasutada suhtlemiseks mingeid muid kanaleid, näiteks skype'i. Seda pole vähemasti, veel, võimalik pealt kuulata, nagu väidetakse. Ja see, et telekomifirmad lubavad kõnesid pealt kuulata, on muutnud nad siis haavatavaks. Inimesed julgevad üha vähem telefoniga rääkida. Ma ei tea, näiteks, kas Rein Kilk enam julgeb.

NB! Skype'i kasutama meelitamine võib olla ka lõks. Loe lähemalt kommentaaridest selle loo juures.

8 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Hahahahaaaa.

Anna andeks, kust sa oma andmed võtad?

Teeme nii, et tehnikateemasid ära puutu. Muidu oled nagu eesti ajakirjandus, kes eksib natukene tehnilisemas loos suure hulga faktidega.
Hetkel sa lihtsalt annad inimestele valesoovitusi. Tunneta palun ikka oma sotsiaalset vastutust.

Inno ütles ...

Kui lugeda oskad, siis andmed on Õhtulehest, kuhu need on omakorda sattunud BBC ja Itaalia politsei vahendusel.

Anonüümne ütles ...

Vähe vaja, et seada väide "ei saa pealt kuulata" kahtluse alla - Google.ee: Skype eavesdropping

Anonüümne ütles ...

Vabandust, mu iroonia polnud piisavalt väljapaistev. Õhtuleht, BBC ning Itaalia politsei kostuvad sama tõsised argumendid, kui delfi pealkiri inglise teadlaste kohta, kes peale aastaid kestnud uurimistööd leidsid, et ilma söömata ei suuda inimene elada.

Aga asjast: jättes kõrvale skype, siis sa kasutad suhtlemiseks arvutit. Ning seal toimuvat on võimalik jälgida. Ma võtan julguse üldistada, et ei loe siin ka op süsteem ega muud turvavõtted. Või noh, mälupulgalt ülessebuuditav mingi linux vast väljaarvatuna.

Tulles tagasi nüüd skype juurde, kas sa tõesti arvad et fbi/cia pole käskinud sinna tagaust sisse kirjutada? Või näiteks OS Xile? Või Windowsi?

Sa kiidad ühte lüli pikas ahelas mõtlemata teiste lülide peale.

Kuid kõige selle "konspiratsioonijutu" lõpetuseks tahan ma ütelda, et tegelikult mul on selle üle hea meel. Mitte, et see sulle meeldiks :)

Inno ütles ...

Mnjah, samas võib olla hoopis nii, et Itaalia politsei sai, lõpuks, võimaluse skype'i kõnesid pealt kuulata ja nüüd siis suunab sellise petekaga kõik skype'i kasutama. Tont seda teab.

Inno ütles ...

Ja tõepoolest, on olnud juttu ka sellest, et Skype'ist võib saada "tagauks" kogu korporatiivse arvutivõrgu ulatuses:
http://www.pcworld.com/article/136181/vendor_warning_on_skype_eavesdropping.html

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

11.34-le
Vasaku ääre peal on kirjas:
Kõik,mis kannatab arvutisse toksida.
Ära tee endale takistusi,ära ela barjääride taga jne.
Vestluses selgub tõde...
Kirjutagem ikka kõigest,ka sellest millest ei tea...
Vargad ahju!

Anonüümne ütles ...

ausalt öeldes poogen.
mis mul kaotada või häbeneda? ei ole ma musta pesu pesija ega tegele mingite kuritegudega, et õudsalt karta ja häbeneda. ajan skypes oma lähedastega juttu. vanaema räägib lapselapseag, mina lapsega... mis seal siis nii imelikku ja salajast.
kus käisid, mis tegid, kuidas läks,... tavaline vanainimeste pläma.