Esitan väljavõte Ekspress Grupi 2008. aasta aruandest (rasvase kirja olen lisanud ise):
c) Firmaväärtuse hindamine.
Firmaväärtus on positiivne vahe äriühenduse käigus omandatud osaluse soetusmaksumuse ja omandatud netovara õiglase väärtuse vahel, peegeldades seda osa soetusmaksumusest, mis tasuti omandatud ettevõtte selliste varade eest, mida ei ole võimalik eristada ja eraldi arvele võtta. Firmaväärtust kui määramatu kasutuseaga immateriaalset vara ei amortiseerita, vaid viiakse vähemalt kord aastas läbi vara väärtuse test. Juhtkond on viinud läbi vara väärtuse testid järgmiste ettevõtete soetamisel tekkinud firmaväärtuste kohta lähtudes raha teenivate üksuste põhimõttest (cash-generating unit): AS Delfi (Eesti), Delfi AS (Läti), Delfi UAB (Leedu), AS Maaleht, UAB Ekspress Leidyba, ASi Eesti Päevaleht töökuulutuste portaal hyppelaud.ee, ASi Rahva Raamat alla kuuluv hulgimüügidivisjon, Ajakirjade Kirjastuse AS, AS Ekspress Hotline ja Ekspress Kirjastuse ASi alla kuuluv autoportaal ekspressauto.ee. Vt lisa 18.
Tuleviku oodatavad rahavood, mis tuginevad müügitulu prognoosidele Eesti, Läti ja Leedu turgudel on võetud aluseks leidmaks investeeringu kaetavat väärtust. Tuleviku oodatavad rahavood on diskonteeritud kasutades eeldatavat kaalutud keskmist kapitali hinda (WACC). Kui investeeringu kaetav väärtus on madalam tema bilansilisest maksumusest, kajastatakse väärtuse langus kuni kaetava väärtuseniinvesteeringuobjektilt saadud kahjumina. Analüüsi tulemusena ületas kõigi nimetatud raha genereerivate üksuste kaetav väärtus bilansilist väärtust, seega puudus vajadus firmaväärtuse allahindluseks.
Inno kommentaar:
Ehk siis: aruande aluseks on võetud ettevõtte juhtkonna enda tehtud "vara väärtuse test", mis hindas Delfi väärtuseks 2008. aasta lõpus üle 800 miljoni krooni, ajal, kui kogu Ekspress Grupi väärtus oli 200 miljonit krooni. Ehk siis, ma ei kujuta ette, mida ettevõtte toonasele juhile Priit Leitole sisse söödeti, et ta sellistele järeldustele jõudis. Objektiivselt hinnates oleks Ekspress Grupp pidanud juba 2008. aasta lõpus võtma sisse seoses Delfi ostuga vähemalt 700 mln kahjumi. Ent seda ei tehtud. Sest see oleks näidanud välja ettevõtte pankrotiseisu.
1 kommentaar:
Samas see näitab ka audiitorite nörkust ja teadmatust, kuna "impairment" on praktiliselt tegemata ja tekst on lapsik, et a la juhtkonna otsust ja juhtkonna arvutused. Nagu veeretaks süüd enda kaelast ära...sitt töö, ei midagi...ja audiitori aruanne alles aprillis börsi firma valmis? Ju oli ka muid jamasid, mida üritati silda ja lahendada...
Postita kommentaar