neljapäev, 30. juuni 2016

Saatkond ütles EI: Raha kaotamise või rahaliste probleemide tekkimisel kehtib eelkõige „oska end ise aidata” põhimõteMõned sõbrad soovitasid meil küsida lennupiletite ostmiseks abi Eesti suursaatkonnast Lissabonis. Nad olid täiesti kindlad, et saatkond aitab meid lastega koju tagasi.

Mis seal ikka, proovime, mõtlesin mina ja saatsin 25. juunil saatkonnale järgmise kirja:

„Tere,

Lendasime perega (kaks täiskasvanut ja kaks last) 5. oktoobril kuuks ajaks Lissaboni. Kuna mõlemad lapsed jäid vahetult enne tagasilennupäeva raskelt haigeks (tuulerõuged ja kõrge palavik), siis me ei saanud lennata ja kaotasime piletid.

Oleme üritanud Eestisse tagasilendamiseks raha koguda ja osa summast on ka koos. Mind huvitab, kas saatkonnast oleks võimalik puudujääva summa osas raha juurde küsida ning millistel tingimustel. Kuna läbi Pariisi toimunud siialend oli lastele väga kurnav, siis seekord eelistaksime võimalusel lennata otselennuga Helsingi kaudu, mis maksab ca 1000 eurot.

Lugupidamisega ja vastust ootama jäädes

Irja Tähismaa.”

Saatsin kirja ära ja jäime vastust ootama. Ootasime ja ootasime, aga kulus viis päeva ja mitte mingisugust vastust ei saabunud. Täna proovis Inno ka saatkonda helistada, aga mitte keegi ei võtnud toru. Huvitav, kas peavad veel jaane, mõtlesime meie ja kirjutasin neile igaks juhuks Facebook’i (Eesti suursaatkonnal Lissabonis on oma Facebooki lehekülg), et saatsin neile 25. juunil kirja, kas nad on selle kätte saanud. Inno soovitas meili ka uuesti saata. Saatsin.

Pärast seda tuli mõne aja pärast Facebookis selline vastus: „Tere, Saime Teie kirja kätte. Konsulteerime ministeeriumiga ja vastame Teile esimesel võimalusel.”

Olime juba väga rõõmsad. Ilmselt konsulteeeritakse selle üle, millises suurusjärgus on võimalik aidata. Inno arvas, et meiega vormistatakse laenuleping.

Kuid just nüüd saabunud vastus oli hoopis selline: „Lp Irja Tähismaa,

Eesti välisteenistuses kehtivad kodanikele konsulaarabi osutamisel kindlad põhimõtted. Üks toimingutest, mida konsulaarabi korras teha ei saa, on anda raha või tasuda hotelli-, haigla-, laevapileti jm arveid. Raha kaotamise või rahaliste probleemide tekkimisel kehtib eelkõige “oska end ise aidata” põhimõte. Konsulaarabi korras saab esinduste kaudu ühendust võtta oma lähedastega ning nõustada neid vajadusel pangaülekande tegemisel. Konsul saab hättasattunule raha anda vaid sel juhul, kui vastav summa on lähedaste poolt kantud Eesti välisministeeriumi pangaarvele. Raha ülekandmiseks lähedaste poolt on võimalik kasutada ka rahvusvahelist rahaülekannete teenust MoneyGram või paluda sõbral või sugulasel osta lennupilet. Lähedaste puudumise korral või kui neil ei ole vahendeid abistamiseks võib pöörduda ka Eestisse elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole rahalise abi saamiseks!

Lugupidamisega,


Sekretär
EV Suursaatkond Lissabonis”

Nii et nõnda. Saatkonnalt seega abi loota ei ole. Tuleb osata ennast ise aidata! Samas on mul hea meel, et järele küsisin, sest muidu oleks sõbrad küsinud, et miks sa saatkonna poole ei pöördunud, ja nii teavad ka teised reisil hätta sattunud eestlased sellega arvestada.

Nii et kogume aga raha edasi. Kui on veel mõni tore inimene, kes saab ja mis peamine, TAHAB, meid aidata, siis siin on minu ehk Irja Tähismaa arveldusarve number Swedbankis: IBAN: EE112200001100329486. Välismaalt üle kandes panga BIC kood: HABAEE2X.

Kes teeb vähemalt 25-eurose annetuse, saab soovi korral vastukingiks minu Portugalis ilmuva inglisekeelse raamatu – sellisel juhul märkige palun selgituseks „Raamat”. Kui te raamatut ei soovi, siis kirjutage lihtsalt „Toetus”.

Oleme rõõmsad iga euro üle, mis meid meie unistuse täitumisele lähemale aitab :). Täname südamest kõiki seniseid annetajaid ning lubame omalt poolt ka edaspidi selliseid blogisid, mida lugedes kohe kindlasti mitte magama ei jää!

Pildil: Mida nüüd teha???

35 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Toetan täiesti! Eesti riik ei peaks rahastama kurjategija Inno Eestisse naasmist.

Anonüümne ütles ...

Olen seni püüdnud (vaikselt muiates) mitte kommenteerida teie rahakerjamist - jah, just nimelt kerjamist, nimetage teie seda kuidas tahate, aga see viimane sissekannekohe ei lase vaiki olla. Te julgete siin veel pirtsutada - ah mis kole riik, ah mis jube ministeerium, mõtelda, kuidas "oma rigi kodanikud" hätta jäetakse. Proua ja härra Tähismaad ei talu Portugali palavust ja igavust ja internetiaeglust - ja mõtle, kallis kodumaa ei tüttagi appi ega maksa kinni nende naasmist jahedamasse kliimasse, kus saab muudkui jalutada ja pikutada ja teha kõike mida tahad ehk üldse mitte midagi teha (teie elustiil). Kaks noorepoolset inimest, kel käed-jalad küljes, on ennast nii nurka mänginud, et neil pole Eestis ühtki sugulast ega sõpra, kes neile paarsada eurot anentaks, no kasvõi laenaks!!! Kas te vahel seda ka mõtlete, mida kõike te elus halba teinud olete või mida head tegemata jätnud, et sellisesse olukorda olete sattunud. Võib tõesti ju juhtuda, et lapsed jäävad haigeks või endaga juhtub midagi ja piletid lähevad kaotsi või et varastatakse välismaal paljaks jne jne - aga et ei ole MITTE KEDAGI sugulaste, töökaaslaste, naabrite - ükskõik kelle - hulgas, kellelt abi paluda, see on ikka erakordne olukord. Kuidas see vanarahvas ütles: mida külvad, seda lõikad, teie kohta passib see eriti hästi. Ja võtke seda sissekannet kuidas tahate, pidage seda parastamiseks või tänitamiseks vms, kahju mul teist igatahes ei ole nagu teil ei olnud kahju neist paljudest, keda te omal ajal sopaga üle valasite. Ja ei maksa siin nüüd läliseda, kuidas see oli ammu ja küll te nüüd olete head ja paid ja armsad, ei muutu täiskasvanud inimese põhiolemus, seda saa ainult natuke paremini või halvemini maskeerida mõnda aga.

Anonüümne ütles ...

Millest te viimased pool aastat elanud olete, kui ei olnud raha, et lennupiletid osta? Portugal pole kallis maa, aga ka odav mitte.

Anonüümne ütles ...

Te lihtsalt valetate. Oma jutu järgi 1. oktoobril Portugali - kuuks ajaks. Nüüd väidate, et siis lapsed haiged, piletit kaotsis jne. Aga umbes samal ajal kui oleks pidanud tagasi tulema, kirjutate et olete otsustanud elada pool aastat Portugalis, pool Eestis. Kõigest kirjutate iga päev - odavatest hindadest, heast ilmast, üksikasjalikult ja pidevalt, aga millest mitte sõnagi, see on laste rasdked haigused (tuulerõuged, kõrge palavik). Mida sellest järeldada? Aga laske edasi, äkki leiate veel mõne lolli, kes teie nüüdset halaarmsat juttu usub, mis loomulikult pikitud armsate titepiltidega.

Inno ütles ...

Oleme ka haigustest kirjutanud, kõigest ja ausalt, seepärast oleme loomulikult haavatavad. Ja oleme ka kirjutanud, kes tahab, see toetab, ega see pole mingi kohustus ju. Toetus peab tulema südamest, seda ei saa keegi peale sundida.

Anonüümne ütles ...

Viru Maakohtu 02.11.2015 otsusega tunnistati Inno Tähismaa süüdi KarS § 320 lg 1 järgi
kvalifitseeritava kuriteo toimepanemises, mis oli sooritatud enne Viru Maakohtu 06.06.2011
otsusega mõistetud karistust ja teda karistati 5. kuu pikkuse vangistusega. KarS § 65 lg 1 alusel,
lugedes kergema karistuse kaetuks raskemaga, mõisteti tema liitkaristuseks 6 kuud vangistust.
Sama otsusega tunnistati Inno Tähismaa süüdi ka KarS § 169 järgi ja teda karistati 1 aasta pikkuse
vangistusega.
KarS § 65 lg 1 alusel suurendati Inno Tähismaa karistust Viru Maakohtu 06.06.2011 otsusega
mõistetud kuue kuu pikkuse vangistuse võrra ning tema liitkaristuseks saadi 1 aasta 6 kuud
vangistust.
KarS § 69 lg-te 1, 3 alusel asendati Inno Tähismaale mõistetud 1 aasta 6 kuu pikkune vangistus 545.
tunni üldkasuliku tööga, mille tegemise tähtajaks määrati 2 aastat. Üldkasuliku töö tegemise ajaks
allutati Inno Tähismaa käitumiskontrollile.

Anonüümne ütles ...

Juba minu kommentaar kustutatud? Ütlen siis uuesti miniversioonis: lõpetage ära see lollikeste ärakasutamine, teil on raha juba ammu koos.

Anonüümne ütles ...

See karistuse määramine seab asjad hoopis uude valgusesse, samas üsna loogilisse kogu teie elu jälgides. Arvata võib, et bisnisplaan näeb ette lendu Helsingisse, seal minnakse kõigepealt mõne heauskse sugulase (kui mõni sugulane teile üldse ukse avab pärast Irja pärandikaklusi jms), siis ilmselt kutsutakse appi sotsiaaltöötajad (lapsed ju!), Eestisse ei saa ometi minna,sest Innot kiusatakse taga poliitilistel põhjustel jne jne. Vaheapeal võib keegi ju jälle haigeks jääda jne. Juba selle jutuga, kuidas võtate tasulisest parklast seal üle oole aasta seisnud auto ja kohe vudinal Võru poole, on mõeldud ikka puhta lollikestele.

Anonüümne ütles ...

Tundub, et meil on tegemist olukorraga, kus kurjategija petab inimestelt raha välja (internetikelmus), teavitan politseid.

Anonüümne ütles ...

Tsiteerides vahvat vuntsi Kallast - ühiskond on kuri. On tõesti. Kas tuleneb see eestlaste suurest elukibedusest, et ollakse kale. Armastust üksteise vastu on Eestis vähe? Ilmselt on. Sest armastust peetakse siinmail vaid alakeha tungideks, ei enamaks. Ja siis kotitakse teisi, sest kuskil peab ju kibeduse maha laadima.

a.

Inno ütles ...

Huvitav jah - oleme Portugalis, ei kõlba, tahame tagasi tulla, kah ei kõlba. Miski ei kõlba. See on ilmselt mingi diagnoos juba.

Anonüümne ütles ...

Ikka kõlbab tagasi tulla, 545 tundi üldkasulikku tööd ju ootab tegemist!

Inno ütles ...

No täpselt!

Irja ütles ...

Ega tigedate kommentaatorite põhjal ei ole veel mõtet teha järeldust eestlaste kohta. Oleme saanud Eestist ka väga palju häid soove ja toetusavaldusi. Kommentaarium on illusoorne - paljud inimesed kommenteerivad mitmete aliaste all, luues muljet, et seda üht inimest on mitu. See tuleneb üksindustundest, allasurutusest, alaväärsuskompleksist.

Inno ütles ...

Ma kogu aeg mõtlesin ja imestasin, kes olid Stalini ajal need anonüümsed pealekaebajad, kelle kirjade põhjal inimesi Siberisse saadeti. Nüüd enam ei imesta - anonüümsed kommentaatorid on täpselt samasugused tegelased, kes on julged nurga tagant rusikat vibutama.

Anonüümne ütles ...

Üldistaksin ja sildistaksin siiski - mina ei usu, Inno, et venelane venelase peale Stalini ajal kaebas.

Jälgin mõnikord bussis sõites inimeste näoilmeid ja suujooni. Päris kurb-naljakas tunne tekib.

a.

Inno ütles ...

Ma venelaste kohta ei tea, aga kui kunagi Inglismaal vanatädil külas käisin, siis seal leedukad tegid ühel baltlaste koosviibimisel nalja küsimusega, et miks leedukaid nii vähe küüditati. Vastus: sest Eestist tuli nii palju kaebusi!

Anonüümne ütles ...

Nõuka-aja müüt. Teada ei ole ühtegi juhtumit, kus kellegi kaebus oleks küüditamisotsuse juures määravaks osutunud. Erinevalt levinud eksiarusaamast ei küüditatud kaebuste alusel, vaid Peterburist NKVD eriosakonnast etteantud klassifikaatorite alusel, millest juhindudes nopiti riiklikest registritest tingimustele vastavad isikud välja.

Inno ütles ...

Massküüditamise valik võis tõesti toimuda mingite parameetrite alusel, aga „peenhäälestuseks” kasutati kindlasti kaebusi, selle kohta on väga palju tõendeid. Mu oma vanaisa viidi ära kaebuse põhjal, et ta oli Omakaitses.
Väidetevalt kasutati Eestis küüdinimekirjade koostamiseks Eesti talundite kogumikke, mis ilmusid 1930ndate lõpus.

Anonüümne ütles ...

Mis see küüditamine asjasse puutub, jutt on ju Inno kuritegudest?!

Irja ütles ...

See on nüüd küll suureline nimetada kurtiteoks seda, kui inimesel ei ole raha :). Tegemist on elatise mittemaksmisega, mis taheti veel mõni aeg tagasi üldse dekriminaliseerida. Hanno Pevkurgi toetas dekriminaliseerimist. Inno maksis, aga ei suutnud maksta kogu summat ja nii see „kuritegu” sündiski. Kui oleks rohkem maksnud, siis oleks jälle Juuli ja Roosi peale vähem jäänud.

Aga noh, las siis olla sedasi. Ega see ÜKT ka maailma lõpp ei ole.

Anonüümne ütles ...

Huvitav, et endine prokurörihakatis ei ole suutnud otsusest välja lugeda, mida kohus selle "rahapuuduse" jutu kohta arvas.

Näiteks üks asjakohane tsitaat:

Inno Tähismaa väited, et tal puuduvad sissetulekud ja võimalus elatist tasuda, on ennast õigustavad
ja kantud püüdest vabaneda vastutusest. Tema ütlused, mida on toetanud I.T. , ja mille kohaselt
planeerivad nad nende Rakvere kodu müügist saadud raha kasutada elatise maksmiseks, on
paljasõnalised ja kantud püüust pehmendada oma süüd ning eksitada kohut. Reaalseid samme elatise
võlgnevuse vähendamiseks või oma kohustuse igakuiseks täitmiseks süüdistatav ette võtnud ei ole.
Seega puudub tal tahtlus elatist maksta ja ta on kohustust rikkunud kuritahtlikult ja teadvalt.

Anonüümne ütles ...

Muidugi Irjake, muidugi ei ole ÜKT maailma lõpp - eriti kui seda mitte teha. Ja kui siis kaks aastat mööda saab, läheb mehikene reaalselt vangi ju. Kolmandik sellest kahest aastast juba möödas, vanglaaeg läheneb. Kuidas Irjake sel juhul hakkama saab kahe lapsega, ega ometi tööle lähe? Ei usu teie Eestisse tagasitulemist, kus vangla Innot ootamas, manguge aga raha edasi ja lennake näiteks... ei tea küll kuhu teil minna, ega Inno Galojan pole, vaevalt mõni inglise proua teda koos Irja ja kahe lapsega üleval tahab pidada. Mittemaksmine mittemaksmiseks, aga kuidas selle kohtule teadvalt valetunnistuste esitamisega on - ega see ka muidugi maailma lõpp pole, kus on öeldud et inimene peab aus olema, ikka räägid ju seda mis kasulik tundub. Kirjutad Savisaarele raamatu või kaitsed Liis Haavlit või valetad kohtule, kama kõik.

Anonüümne ütles ...

Kibe on seda lugeda, millist vihavanu on mõned inimesed siin blogis perekond Tähismaa aadressil välja valanud. Milline üüratu vaen ja salvav salaviha. Kõige parem oleks, kui neetud parasiidid oleksid surnud, koos oma... Keel ei paindu. Kas nii?
Aga teile, Inno ja Irja, ütlen, et - ärge võtke südamesse seda paska, mis teist kirjutatakse. Sest kõige parem on ju veel ees. Seda ma luban. Kohtumiseni P-l.

V.

Anonüümne ütles ...

Huvitav, miks see inimene, kes nii erandlikult Tähismaasid kaitseb ja rõhuvat enamust siin kommenteerijatest hukka mõistab koos nende vihavaenuga ja salvamistega, oma nime all esineda ei taha, vaid V-na? Miks teised anonüümseks jäävad, see on arusaadav, paljud mäletavad, kuidas Tähismaad vanasti suvalisi inimesi nende ees- ja perekonnanime pidi sõimasid ja laimasid, kes ikka tahab selle kordumist. Aga Inno ja Irja sõprade (?) kohta ei peaks see kehtima ometi.

Irja ütles ...

No aga miks peaksid meie sõbrad ennast ühe tigeda kommentaatori löögi alla seadma? Ei ole mingit vajadust.

Ei ole sellel Eestil ja Eesti kohtusüsteemil viga midagi. Kohtunik ei ole midagi valesti kirjutanud - mittemaksmine on mittemaksmine, teiste laste olemasolu paraku ei arvestata. See ei ole kohtuniku süü, tema kohaldab seadust.

Tähtis on säilitada rõõmu meel ja puhas süda, siis laabub kõik iseenesest :). Aitäh, V!

Inno ütles ...

Kommentaarium on imeline asi, kus üks inimene saab esineda "rõhuva enamuse" sildi all. Õnneks on see virtuaalne, mitte päris elu.

Anonüümne ütles ...

Inno, ka kohtuotsus on päris elu kajastus. See pilt, mis sealt vastu vaatab, on ikka päris õõvastav...

Anonüümne ütles ...

Eks sa Inno loe üle palju siinsamas selle sissekande all sad "ühte inimest" on, mina lugesin ja sain 16 sissekannet, mis kuidagi teid heaks ei kiida. Ülejäänud "kommentaarid" on rõhuvas enamuses sinu enda kirjutatud. Ära hakka nüüd rääkima, et see 16 on kõik "üks inimene", ega sa ise ka ei usu seda.

Irja ütles ...

IP aadressid rääguvad midagi muud. Üks inimene esineb mitme aliase all :). Aga see on kommentaaride puhul tavaline - lood mitu aliast ja kribad 16 kommentaari. Seepärast ma ütlen, et kommentaarium on illusoorne ning selle põhjal ei saa teha mingeid järeldusi, a la selline see eestlane ongi.

Ei ole.

Eesti on meile endiselt armas ja ka kohtule ei ole midagi ette heita.

Irja ütles ...

Lihtsalt mina leian, et elatise mittemaksmine tuleks dekriminaliseerida, kuna sellest on saanud kättemaksuparagrahv - sama ütles ka siseminister Hanno Pevkur, kui see plaan veel oli. Aga jällegi - see ei ole kohtu asi, kohus kohaldas olemasolevat seadust õigesti. Lootsime, et võetakse rohkem arvesse Juulit ja Roosit, aga ei võetud. Kuid sellegipoolest respekteerime kohtu otsust.

Anonüümne ütles ...

aga see valetunnistus, mlle inno andis kohtule ja mille eest ka karistus määrati? kas see on ka vaja dekriminaliseerida?

Anonüümne ütles ...

Issand milline inimene... kas Irja ka süüdi mõisteti?

Anonüümne ütles ...

Väidad, et kõik halb siin on ühe kommentaatori kirjutatud, erinevate aliaste alt? Aga ole siis hea, mine kiika kasvõi Perekooli. 14 lehekülge ausaid ja täiesti asjalikke kommentaare, mis kahjuks on ka teie suhtes pigem negatiivselt meelestatud. Seal saab väga hästi näha, kes ja kui palju kirjutanud on, nii et ei teki ka kahtlusi, et üks ja sama inimene seal vaid lahmib.

Tasuks nüüd klapikesed silmadelt ära võtta ja näha, et suur osa eestlasi tõesti arvavadki teist halvasti. Seejärel tasuks teha üks pikk pilk peeglisse ja mõelda, et miks küll? :)

Anonüümne ütles ...

Inno ja Irja te ju jumaldate siinsamas "kohvikus" igasuguseid "vahvaid" küsitlusi, eks pange üles ka küsimus "Kas arvad Tähismaadest halvasti?", saategi asja selgeksja teistel ka kohe näha.