neljapäev, 15. september 2016

Intelligentne inimene on laisk

Ma olen juba varem täheldanud, et ahvid pole inimeste seast kuhugi kadunud - need on inimese välimusega olendid, kes kogu aeg ringi sählavad. Kel on kogu aeg kuhugi kiire ja kelle tegevus meenutab vägagi ahvide tegevust metsas, kus samuti käib pidevalt vilgas tegutsemine.

Mida intelligentsem on inimene, seda laisem ta on. Kas olete näinud mõnda hullunult kiirustavat teadlast või kirjanikku? Ma mõtlen rahuajal. Ma olen püüdnud utsitada Irjat midagi kiiresti tegema, aga sellest ei tule midagi välja. Tulemus on null. Mark Zuckerberg, kellest palju räägitakse, oli kooliajal laisk nohik, pealegi halva mäluga, kel nimed meeles ei püsinud, kes ei viitsinud eriti oma koolikaaslastega suhelda ja mõtles selleks otstarbeks välja eraldi interneti lehekülje. Nüüd kasutab seda laisa inimese tööriista kogu maailm.

See on umbes nagu jalgratta leiutamine. Kui poleks olnud üht paadunud laiskvorsti, kes ei viitsinud eriti kõndida, veel vähem joosta, siis jookseksid kõik inimese välimusega olendid siiamaani metsas ringi, nagu ahvid. Ahve ei saa laiskuses süüdistada, nad peavad tegema 24/7 tööd, et elus püsida.

Nüüd kindlasti paljud kohvikulised ütlevad selle peale, et ma propageerin laiskust, kuna olen ise laisk. Ei, ärge saage must valesti aru. Aga ma arvan, et on inimesi, kes on loodud olema laisad, nagu Inno ja Irja, ning on inimesi, kes on loodud päevast päeva ringi sählama, umbes nagu ahvid metsas. Loodus on lihtsalt niimoodi asjad seadnud. Ja tegelikult on arenguks mõlemaid vaja, nii laisku, kes uusi asju välja mõtlevad, kui sählajaid, kes neid asju kasutama hakkavad.

P.S. Selles olen ma ka veendunud, et intelligentne inimene peab vahetevahel tegema tööd, kasvõi selleks, et mitte kaotada kontakti nendega, kes tema välja mõeldud asju kasutavad.

P.P.S. Samuti on kasulik laiskadel inimestel vähemalt teha nägu, et nad tööd teevad protestantliku eetikakultuuriga maades, kus on laisku inimesi nimetatud vahetevahel prussakateks ja neid ahjugi aetud.

11 kommentaari:

Ann ütles ...

Ja milles sinu intelligentsus väljendub? Võlgade kogumises? Vassimises?

Inno ütles ...

Intelligendid ongi läbi aegade olnud suht vaesed ja neid on tihti vassimises süüdistatud. Osa on isegi tuleriidal põletatud vassimise eest.

Ann ütles ...

Milles ikkagi sinu intelligents väljendub?Peale selle laiskuse jne. Pigem tundub, et otsid vabandusi oma laiskusele.

. ütles ...

"Osa on isegi tuleriidal põletatud vassimise eest"

Vassimise, aga mitte laiskuse eest.
Kusjuures laisk olemine ei tähenda automaatselt intelligentne olemist, ka umbeloll inimene viib vabalt mudalaisk olla. Näiteks lausa nii laisk, et eelistab oma laste eluolu eest hoolitsemiseks kerjamist, raha väljapetmist ja voodis hülge moodi püherdamist. Ei kõla just eriti terase inimese käitumise moodi.

Alice ütles ...

Suutsid jälle oma "tarkuseterakestega" mind üllatada.
Vahel pole ju keelatud laisk olla, aga kui inimesel on vastutus oma laste eest, tal on nii palju võlgu ja kohustusi täitmata, kui ta ei pea kinni oma kokkulepetest, kui ta kerjab raha, et lastele süüa osta ja siis võtab lühidalt kokku, et seda nimetataksegi intelligentsuseks,siis on küll midagi väga valesti.
Intelligentsus on vanematelt lastele ülekantav s.t, et päritav.Äkki oleks siin natuke mõtlemisainet.

Kristel RR ütles ...

Õige tähelepanek, ainult aru ma ei saa, kuidas sa igasse infokildu ennast suudad paigutada.
Intelligentne inimese tunnus ei ole kindlasti see, et ta iga infokillu oskab siduda oma tühise isikuga.
Suuremat silmaringi, laiemat haaret ootaks!

Frei ütles ...

Artiklis on väga õiged tõdemused.
Kunagi tunnistas ka Adobe Photoshopi ja PDF-i kohalik pioneer P. Marvet, et on oma olemuselt laisk ja valib oma alluvateks samasuguseid. Ainult laisad omavad originaalseid mõtteid ja muudavad elu leiutistega mugavamaks ehk tagavad progressi.
Laisa mõttetarga antipood on usin konjunkturist, B. Vaheri sõnastuses ka pealetükkiv keskpärasus.

LPR ütles ...

See artikkel on nii hästi kirjutatud, et Science Magazine avaldaks selle hoobilt kui esikaane loo.

Kristi P ütles ...

Saan aru, et otsid vabandusi oma laiskusele. No okei. Aga siinkohal tekib küsimus, milles sinu intelligents väljendub? See on ülimalt harv juhus kui sinu suust midagi tarka tuleb. Enamus tekstist ja mõtetest on nagu haige luulude käes vaevleva inimese kirjutatud hülgemöla. Muidu põnev siin lugeda, naerda saab, imestada saab, hirmu jõhkra rumaluse ees tunda saab...Aga kahju lastest. Kahte ebaintelligentsemat inimest on raske ette kujutada.

lõpp on algus ütles ...

laiskus on progressi mootor.
olen sellega absoluutselt nõus.

üliandekaid superlaisku sünnib aga harva.

muu läheks juba vegeteeriva laiskuse kirja.
kahjuks.

. ütles ...

Ikkagi ei mõista. Kui intelligentne inimene on laisk, siis kuidas see Sinusse puutub, ma pean silmas just seda intelligentsuse osa..?