laupäev, 3. september 2016

Kas AS Võru Teataja juhtkond kandib Varuli advokaadibüroo kaudu aktsionäride tagant firmast raha välja?

Kas pole kummaline, et ajalehe Võrumaa Teataja väljaandjal AS Võru Teataja polnud 500 eurot, et aidata läinud sügisel oma töötajad Portugalist tagasi, aga samas on igakuiselt tuhandeid eurosid, et maksta kinni Eesti kallimaid advokaate. AS Võru Teataja kasutab Paul Varuli advokaadibürood.

Võru Teataja palkas kallid advokaadid, makstes arvatavalt tuhandeid eurosid, et keelata Lõunalehes AS Võru Teataja tegevust puudutavate artiklite avaldamine. Samuti palgati Eesti kallimad advokaadid, et esindada Võru Teatajat töövaidluskomisjonis ühe töötaja puhkuseraha asjas.

AS Võru Teataja ei suutnud enam kui 5 aasta jooksul töötajate palku tõsta, tuues põhjuseks asjaolu, et kogu vaba raha kulub advokaatidele. Viimased 5 aastat on Võru Teataja olnud segatud eri vaidlustesse. Varuli büroo esindas muu hulgas ka ettevõtte juhti Kalev Annomit tema vastu algatatud kriminaalasjas, arved maksis kinni Võru Teataja.

Vägisi tekib kahtlus, et Võru Teataja juhtkond eesotsas Kalev Annomiga kandib lihtsalt advokaadibüroo abil firmast raha välja. Advokaadibüroole makstav summa ulatub 2000 euroni kuus ja nõnda juba aastast aastasse. Samal ajal firmal kasum peaaegu puudub. Taustaks: kohus tuvastas, et aastail 2006-2009 pani juhtkond eesotsas Annomiga firmast pihta 4,3 miljonit krooni, tänases rahas 275 tuhat eurot. Selle pealt jäeti maksmata makse ligi 150 tuhat eurot, maksuvõlg koos viivistega on täna üle 300 tuhande euro.

AS Võru Teataja on sellise suurvarguse tõttu sisuliselt pankrotis, ettevõte on jätnud esitamata möödunud aasta aruande, väidetavalt põhjusel, et ükski audiitor pole nõus seda kinnitama.

Minul on kahtlus, et firma tagant vargused on ASis Võru Teataja jätkunud, ainult nüüd tehakse seda peenemalt advokaadibüroo kaudu. Paul Varul on võetud firmasse tankistiks.

Paarkümmend aastat tagasi erastati Võru maakonnaleht oma töötajatele. Annom on firma tagant raha pihta pannes aastate jooksul töökaaslastelt osalusi üles ostnud ja nõnda oma osakaalu suurendanud. Annomi perekonnal on ASis Võru Teataja veidi üle 50% osalus, mis tagab kontrolli ettevõtte üle, ülejäänud aktsionärid, endised Võrumaa Teataja ajakirjanikud pole juba aastaid mingit omanikutulu näinud. Suurvargusest pääses Annom suurema karistuseta põhjusel, et kogu süü veeretati firma endisele raamatupidajale, kes tunnistati lõpuks süüdimatuks.

44 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Aga te vaadake, millist advokaadifirmat kasutab Võru Tarbijate Ühistu. Siit saab järeldusi teha.

Inno ütles ...

Võimalik, et Võru Tarbijate Ühistu ühistu juhtkond kandib samamoodi selle büroo kaudu firmast raha välja. Politsei ja maksuamet võiks seda asja uurida.

Inno ütles ...

Võimalik, et sama skeem on ka teistes büroodes, kuidas muidu mõne büroo käive teistest mitu korda suurem on. Nüüd on küsimus, kuidas saadakse kuluarveid, ilmselt kasutatakse selleks omakorda tankiste, näiteks mõnes madala maksukoormusega välisriigis. Ehk siis advokaadibürood pakuvad firmadele küllalt avalikult maksude optimeerimise, kaasaktsionäride tagant raha varastamise jms teenuseid.
Advokaadibürood poevad omakorda selle taha, et kliendisuhe on puutumatu ja nende kontoreid ei saa niisama lihtsalt tulla läbi otsima.

Anonüümne ütles ...

"Kas pole kummaline, et Võrumas Teataja ei leidnud 500 eurot, et oma töötajad koju tagasi aidata?". Ei, ei olnud, ilmselt nad teadsid teid piisavalt hästi.

Ann ütles ...

ja milline kulu dokument oleks siis tehtud selle 500€ peale? Abiraha lahkunud töötaja reisikatteks?
Ma ei saa aru mis jama sa ajad, et endine tööandja peab sulle maksma jne. Sul pole isegi töölepingut nendega sõlmitud. Su advokaadist elukaaslane ei saa sulle siis nii lihtsaid asju selgeks teha?
Ma saadan ka oma endisele tööandjale kirja, et tahan puhata puudega lapsega soojal maa, palun raha :D

Inno ütles ...

Ann, me läksime kuu aja pikkusele puhkusele tööandjaga sõbralikul kokkuleppel, olin siis jätkuvalt tööl. Varem oli korduvalt olnud võimalus honorari avanssi saada, isegi mitu korda suuremas summas kui see 500 eurot. Kummaline on see, et kui Portugali läksime, siis äkki ei olnud enam. Justkui tööandja oleks soovinud, et me enam tagasi ei tuleks. Algul oli jutt, et pole 500 eurot, hiljem oli tuhandeid, et maksta kinni advokaate.
Tööleping oli sõlmitud, aga suuliselt. Mul oli lahkudes oma avar kahe toaga töökabinet koos suure sildiga ukse peal, töötelefonid - nii laua- kui mobiiltelefon, töötõend, tööarvuti, isegi kohus tunnistas selle töösuhteks minu elatise asjas. Ametlikult sain honorari, et makse optimeerida.

Üllar, katused, plaatimine, aiad - soodsalt ütles ...

Hea kirjutis, Inno.
Küsimus austatud Irjale:
Miks varjate vene juuri oma päritolus. Viimasel ajal pedaleerite soome-ingeri osa oma päritlus. Arusaadav - teete ettevalmistusi Soome sotsiaalhoolekandesüsteemi alla liikumiseks. Kas ma saan valesti aru, aga aastate eest kirjutasite, et teis on vene verd? Soomlased (ingerlased) ja põhjaala venelased on füüsiliselt sageli sarnased, eriti naised.

Inno ütles ...

Irja polegi varjanud, et on isa poolt vene verd. Tema vanavanavanaisa Juhani ema oli venelane, isa eestlane. Irja kirjutas sellest alles: http://innojairja.blogspot.com.ee/2016/08/kui-ponev-voib-olla-perekonnaajalugu.html. Ema poolt on Irja ingerlane, aga ingerlased küll mingid venelased polnud, pigem on venelastes palju ingeri verd, kuna Peterburi linn rajati Ingerimaale.

Ann ütles ...

Nu kui sa tõtt räägid, siis TÖRis pidi märge olema, et oled seal tööl. Siis peaksid ju töötukassast ka saama suuremat raha kui 140€.

Inno ütles ...

Ametlikult polnud, töötasin nö mustalt. Küsimus on, kas mustalt on lubatud töötada või mitte ning kes kellele kui palju maksma peab, kui mustalt töötada. Seda ma nüüd töötukassasse lähengi uurima.

Ann ütles ...

Mustalt töötades ei saa ju mingeid puhkuserahasid teenida. Puhkus on ainult Töölepinguga töötajatele. Isegi käsundus ja töövõtulepingus pole puhkuseid.
Kui oleks sul olnud ka suuline leping, siis TÖRis peab igal juhul olema see kirjas.
Sa väitsid eelminekord, et sa ei töötanud mustalt, et teil oli palga maksmine arvete alusel. Kuskil on ikka suur loogika viga.

Anonüümne ütles ...

"Mul oli lahkudes oma avar kahe toaga töökabinet koos suure sildiga ukse peal, töötelefonid - nii laua- kui mobiiltelefon, töötõend, tööarvuti, isegi kohus tunnistas selle töösuhteks minu elatise asjas. Ametlikult sain honorari, et makse optimeerida."

Muidugi - sa müüsid oma teenust neile, nad andsid sulle avara kabineti, telefonid ja honorari tehtud tööde eest. Sa töötasid neile, mitte seal.
See, et kuskil on avar kabinet ja töötelefonid, ei tee sinust firma palgalist tööptajat. Isegu suuliselt mitte.

Maksude optimeerimine on kas
*varjamiseks
* FIEle makstaksegi honorari, mitte palka.

Inno ütles ...

Kohus tegi kindlaks, et oli varjatud töösuhe. Eks ma nüüd uuringi, et kui oli töösuhe, kas siis puhkuseraha saab või mitte. Suuline leping oli sõlmitud 2010. aastal, siis veel mingit TÖR-i polnud.

Ann ütles ...

TÖR tuli 2014 juulikuus. Siis pidi kõik töötajad sinna märkima. Seda saab iga töötaja ise kontrollida.
Varjatud töösuhtest saad maksud koos viivisega. Sa vaikisid ja võtsid raha vastu.

Üllar, ehitan teie eramule uue aia, üle Eesti ütles ...

Viimased kommentaarid (Ann, 13:02) näitavad, et seis on sitt ka meie rahva õigusteadvusega. Ei saada aru, mis on õiguse eesmärk, võimalused ja piirid, seadust nähakse kui sõna-sõnalist pühateksti. Kas selline rahvas üldse väärib iseseisvat, omariiklikku eksistentsi? Kurb, aga selline küsimusepüstitus hakkab vaikselt kumama küll.

Inno ütles ...

Ann, maksud maksab Eestis tööandja.

Ann ütles ...

Tööandja maksab maksudvaid siis, kui oled tööl töölepinguga. Teistel puhkudel on see kokkuleppe teema.
Tuludeklaratsiooni tehes ei märkand 5a, et sul puudusid maksud?

Inno ütles ...

Ann, kirjaliku töölepingu puudumine ei tähenda töösuhte ehk töölepingu puudumist. Antud juhil on kohus töösuhte kindlaks teinud.

Anonüümne ütles ...

See pole päris nii, et tööandja maksab maksud. Töötukindlustusmaksu maksavad nii tööandja 0,8 % kui töötaja 1,6 % .Küsitav, kas sinu töötasu / honorari pealt seda üldse maksti, sest osa pidid ju ise maksma.

Seda, et tagantjärgi sulle puhkuserahasid hakatakse maksma kui komisjon selle töösuhteks tunnistab, ma küll ei usu. Pealegi on firma samahästi kui pankrotis, millest ta maksab ?

Eks vanade asjade üle võib ju kaua jonnida töövaidluskomisjonis ja mujal, kuid mõistlikum oleks ikkagi tööle minna ja seada latt tublisti allapoole kui 2000 eurot kuus. Kui laps ärkab hommikul üles ja karjub nämm-nämm ning Irja muretseb, kas on talle süüa anda, siis peaks ka 500 eurot kuus kõlbama kui esiotsa paremat ei ole.

Anonüümne ütles ...

Ann, palun ära rohkem näita oma rumalust, kui sul puuduvad korralikud teadmised, siis ei ole vaja lahmida.

krooniline anonüüm ütles ...

Siinkohal on tõesti Innol veidi õigus, sest see et ta pole olnud tööl töölepinguga, vaid sai "honorari" ei olegi niiväga tähtis, kuna sellest olulisem on töötamise fakt ise ja seal saavadki määravaks needsamad nimesildid ja kabinetid. Kui tegu oli varjatud töösuhtega, siis on riigi huvides muuta see tagantjärgi reaalseks töösuhteks, sest sellisel juhul tekib tööandjale tagantjärgi ka maksukohustus maksmata jäänud tööjõumaksude näol. Selline võimalus on vajalik ka selleks, et muidu peaks varsti kõik inimesed OÜ'na tööle hakkama, kuna tööandjale oleks nii ju kasulikum.

Puhkusetasu 5 aasta eest vaevalt, et saab ning seda seetõttu, et Inno ju reaalselt ei puhanud, seega puhkusetasud aegusid oma loomulikku teed pidi. Kui Inno oleks aga tõestatult 28 päeva iga aasta puhanud, aga puhkusetasu poleks selle eest saanud, siis oleks teine asi. Mitte-puhkamine on töötaja vaba valik ja hiljem seda hüvitada poel tarvis. Kui Inno peaks vaidluse võitma, võib ta seega loota siis eelkõige eelmise aasta puhkusetasu peale, sest see aasta ta ju töötanud pole. Samas kohtu teed on imelikud, võib jääda kõigest ilma, aga võib ka saada need 5 aasta tasud. Minu prognoos on siiski, et saab osalise võidu ja tööandja peab hüvitama puhkusetasud 2015 aasta esimese 8 kuu eest, mille jooksul Inno ettevõttes reaalselt töötas ja varasemad tasud kuulutatakse aegunuks.

Huviliine ütles ...

Mis te Anni kallal tänitate? Mida ta valesti on öelnud? Pane siis kirja, anonüümne, kuidas need asjad sinu teada käivad! Ma ootan põnevusega!

Anonüümne ütles ...

Huvilisele: Krooniline anonüümne vastas minu eest juba kõik ära.

Anonüümne ütles ...

Inno, kas sulle maksti ümbrikupalka või sa esitasid tehtud töö eest arveid läbi oma firma?
triina

Inno ütles ...

Mulle meenubki, et panin oma nime lausa puhkusegraafikusse kirja, paberilehele, mis toimetuses ringi käis. Aga mingit puhkuseraha ei saanud.
Ma esitasin arveid läbi firma, aga osa maksti ka ümbrikus.

Kana Kaks ütles ...

Nime panid graafikusse, aga ei puhanud? Ja nii igal aastal?

Inno ütles ...

Ümbrikuraha kohta ütles hiljem raamatupidaja Katrin Haga, et see koguti tegelikult toimetuses kokku. Seda oli kokku mingi 4-5 tuhat krooni. Mulle tundus see veidi imelik, sest palgad olid suht väiksed. Aga see võis muidugi ka nii olla.

Inno ütles ...

Panin graafikusse ja ametlikult puhkasin, Irjaga samal ajal, aga tegelikult ei saanud puhata, sest peatoimetaja palus kirjutada lugusid, kuna minu asemele polnud kedagi võtta. Teiste töötajatega oli sama lugu: said puhkuseraha kätte, aga käisid ikka tööl edasi, kuna asemele polnud kedagi võtta. Firmal oli kehv seis ka, rahaga polnud priisata. Puhkaja asemele oleks pidanud kellegi teise palkama.

Anonüümne ütles ...

No aga kui ametlikult puhkasid, siis pidid ju paar päeva enne puhkusele minekut puhkuseraha kätte saama? Irja samuti? Te nagu ei märganud, et raha ei kaekunud või?

Inno ütles ...

Seda ma räägingi, et ei saanud. Irja sai, mina ei saanud. Mulle lubati, aga ei saanud. Ja ma loll ei märganud küsida ka, sest polnud aega, tegin palehigis tööd.

Anonüümne ütles ...

ja nii mitu aastat järjest.Tegid nii kõvasti tööd, et ei pannud tähele, et raha netu ja nüüd siis äkki tuli meelde. :D

Inno ütles ...

Jah, ma ei näe enam põhjust tööandjat sponsoreerida. Nõuan kõik välja, mis võimalik.

Kana Kaks ütles ...

Inno, sa oma jutu järgi said imevähe palka, sandikopikaid (tädid tõid süüa ja kalurid kala) ja sa ei märganud, et raha ei laekunud? Tegelikult said selle lihtsalt ümbriku sees kätte ja nüüd mängid lolli! Ma väga loodan, et sa ei saa sentigi vaid hoopis uue kohtuasja kaela.

Inno ütles ...

Mul oli tööandjast lihtsalt inimlikult kahju. Ma olen selline, ma ei saa sinna midagi parata. :)

Anonüümne ütles ...

Selline naiivne lollike või?

Kana Kaks ütles ...

Ei ole sul kellestki kahju, isegi oma lastest mitte. Küüned enda poole kogu aeg.

Ann ütles ...

Sa ei pane tähele, et sulle ei laeku terve kuu töötasu??? Sul oli tööandjast kahju ja võtsid 5a vastu ümbriku palka?
Ja kui sa ikka hea kodanik olid, siis ei taipa, kuidas tuludeklarit täites sa ei märka, et maksud on puudu? Või ei tahtnud märgata, sest siis oleks pojad saanud ka isalt veidi raha.

Üllar ütles ...

Kus planeedil teie elate, Anni? Puhkuse ja maksude tasumise nõudmisel oleks ajakirjanik Inno tänavale lennanud, kui mitte hullemat.

Anonüümne ütles ...

Kui sa esitasid arveid oma firma kaudu, siis sul toimetusest küll mingit puhkust saada polnud - firmasid ei panda asutuse puhkusegraafikusse. Kui sulle anti seal töötamiseks ruum ja telefon ja mis kõik siis oli see lihtsalt tööandja-poolne boonus.

Anonüümne ütles ...

"Ma esitasin arveid läbi firma, aga osa maksti ka ümbrikus."

No siis peab ju puhkuseraha see firma maksma. Või ümbrik. Nõua ümbrikult raha.
Nadi on sellisel juhul kolmandat osapoolt süüdistada, et lapsed nämm-nämm karjuvad.

Anonüümne ütles ...

Kusjuures Inno firma Vahemere Kaubandus OÜ (mida nime!) on samuti maksuvõlglane. Tegelikult ei ole siin ka miskit üllatavat...

Anonüümne ütles ...

Viimasel ajal on nii palju juttu olnud oü-tamisest ja varjatud töösuhtest. Ma ootan suure huviga, mis tulemuseni Teie puhul jõutakse. Arvan, et see ikkagi oli varjatud töösuhe.

Anonüümne ütles ...

Vabakutselised ajakirjanikud ju enamasti esitavad arveid FIEna või oma firma alt, selles pole midagi eriskummalist. Selliseid kaastöö tegijaid on palju, midagi varjatut siin pole - aga puhkuseraha neile FIEdele-firmadele küll ükski toimetus ei maksa.

Anonüümne ütles ...

Aga kui oli kabinet, tööarvuti ja telefon, on vist ikka varjatud töösuhe.