reede, 30. september 2016

Psühholoog: fitness-pildid ei pane inimesi end treenima

Väljavõte Helsingin Sanomate veebist.

Eestiski on tavaks avaldada pilte treenitud kehadega inimestest nn fitness-pilte, lootuses, et nõnda hakkavad kõik teised inimesed end treenima. Ent tegelikult, nagu kirjutab Tampere Ülikooli teadlane, sotsiaalpsühholoog Nelli Hankonen ajalehes Helsingin Sanomat, omab see vastupidist mõju: inimestel kaob huvi ja tekib rahulolematus oma kehaga.

Põhiprobleem on selles, et tervise seisukohalt on hea isegi vähene liikumine, aga fitness-pildid annavad mõista, et vähesest liikumisest pole mingit tolku. Lisandub veel inimeste jagamine sportlikeks ja mittesportlikeks. Ühed võivad end selle tulemusel üle treenida, teised loobuvad üldse treenimisest.

Fitness-kultuuri üks probleem on keskendumine välisele. Jääb mulje, et tervislike eluviiside ainus eesmärk on teatud välimuse saavutamine. Uuringud näitavad, et naistele fitness-piltide näitamine suurendas nende rahulolematust oma kehaga. Kui inimene hakkab mõtlema, et liigutades näeb ta parem välja, hakkab ta end pidama puudulikuks sellisena nagu ta on. Ta hakkab end süüdi tundma ja end teiste ees häbenema. Halvematel juhtudel viib see söömishäirete või dopinguainete tarvitamiseni.

Fitness-piltide avaldamisest paremaks meetodiks liikumisharrastuste propageerimisel peab psühholoog liikumise mõnu ja nautimise väljatoomist. Näiteks asjaolu, et inimese enesetunne on pärast väikest sörki või jalutamist parem ning öösel on parem uni. Samuti võib jooksurajal leida uusi sõpru ning perega saab aega veeta liikudes. Veel tasub leida omale sobiv ala, et hea enesetunne kaasneks meeldiva alaga.
-----

Inno kommentaar: sellele polegi nagu midagi lisada. Minu meelest on see telesaade, kus paksud poisid pannakse lihaselise treeneri juhendamisel end piinama, täiesti mööda. See ei pane kedagi liikuma, pigem alandab ja solvab inimesi, propageerib väga ebatervislikku enesepiitsutamist, mille tagajärjel võib süda üles öelda ja saabuda surm.

Lisaks ei saavutagi paljud inimesed lihaselist keha, treeni palju tahad. Välimus sõltub geenidest, ka toitumiseelistused sõltuvad geenidest. Osadele sobib taimetoit, teistele mitte. Osa inimesi võib end ogaraks treenida, ikka soovitud välimust ei saa - kui inimene sellest aru ei saa, tekivadki söömishäired, sest inimesed hakkavad end soovitud välimuse saavutamiseks näljutama. Või mingeid tablette neelama.

Mul on hea võrdlus tuua oma elust. Mu endine elukaaslane oli looduse poolt suhteliselt lahja kehaehitusega, mind see ei häirinud, aga ta ise oli endaga pidevalt rahulolematu. Vahtis end muudkui peeglist, käis trennides, või õigemini hakkas käima, aga lõpetas ruttu, sest tulemust ei olnud. Et end kaalus hoida, hakkas hoopis suitsetama ja veini jooma, see olevat olnud Posh Spice'i meetod. Kaal tuli küll alla, aga tselluliit jäi ning siis tuli hakata tselluliiti varjama. Mina soovitasin tal hakata koos jalutamas käia, aga seda ta ei soovinud, kuna olevat mõttetu ajaraiskamine. Ostsime kallid jalgrattad, rattasõit teda mõni aeg köitis, aga siis tüütas ära, sest tulemust polnud, lihaseid ei tulnud.

Mu praegune kaasa on looduse poolt lihaseline ning seda ilma mingi trennitagi. Võibolla on tal selles mõttes lihtsam, et ei pea tundma pidevalt häbi. Ei pea higistama umbsetes spordisaalides. Temaga saan mõnusalt väljas jalutamas käia, kasvõi iga päev.

17 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Millal su praegusele kaasale lihased tulid? Seal rannavideos küll jalad lödisesid astudes ja lihaseid ei paistnud kuskilt. Käevarred samuti lotendavad ja inimene pole veel 40-ki.Ingrid oli oma viimasel pildil küll kenasti trimmis ja sporti teeb siiamaani. Näeb särav ja kena välja.
Ilmselt pole te aastaid ühtegi spordisaali külastanud, et selline arvamus. Kus küll on need umbsed saalid tänapäeval?

Anonüümne ütles ...

Jah, Irja "lihaselist" keha oleme nii mõneski videos nautida saanud...

Räme Paks ütles ...

Inno, puhtakujulisel pekil ja lihastel tuleks ikkagi osata vahet teha. Ingrid on väga heas vormis, Irja on pekkis.

Külaline ütles ...

Irjal jah tselluliiti pole, puhas maapekk.Ära ometi võrdle lödipüks Irjat trimmis ja hoolitsetut Ingritiga, pimegi märkab vahet...

Külaline ütles ...

Irjal jah tselluliiti pole, puhas maapekk.Ära ometi võrdle lödipüks Irjat trimmis ja hoolitsetut Ingritiga, pimegi märkab vahet...

Anonüümne ütles ...

Irja on väga väga lodev. Ümarad paksud käsivarred, kokkuhõõrduvad kintsud =/ See kõik ju piltidel ja videotel näha. Loomulikult lihaseline naine? :'D Ava silmad ja vaata kellega koos oled.

Anonüümne ütles ...

Nägin Ingridit hiljuti linnapildis just. Fantastiline ja trimmis näeb välja. Ime et sa temast ikka veel kirjutad. Aga eks Inno sugusest mehest lahutamine mõjuks igale naisele nii hästi.

Anonüümne ütles ...

Ingrid näeb tõesti kena ja seksikas välja. Tegus ja särav naine. Irja aga on maakolka mammi ja mitte heas mõttes. Õel ja inetu väljastki. Tundub, et nad keerutavad draamasid üles, et varjata oma igapäevaelu masendust :) See tõmbab tähelepanu kõrvale sellelt, et neil ei ole sõpru, omavahelist kirge, turvalist elu ja toetavat suguvõsa.

Anonüümne ütles ...

Aga Irja ju tegeleb vitt-nessiga mis hirmus ?

Anonüümne ütles ...

👍🏻

Anonüümne ütles ...

Irja pane pildid ka. Tahaks õudselt su lihaseid näha. Tissi oleme juba näinud.

Anonüümne ütles ...

Looduse poolt lahja kehaehitusega? Innokene, mälu hakkab nõrgaks jääma? Sinu eksabikaasa oli omal ajal ikka suhteliselt tötsakas - aga on suurepärane näide sellest, kuidas inimene ei jäta ennast hooletusse ja näeb tänu sellele superhea välja. Nii et aitas ikka küll see trenniminek. Egas ta asjata sul meeles kõikaeg püsi.

Anonüümne ütles ...

INNO, kes see seksuoloog oli, kelle juures te Ingrida kunagi ammu käisite?

Võru gigolo ütles ...

Mis te räägite, Irja teeb usinalt Kegeli harjutusi. Ta on voodis õige mõnus.
Inno, millal sul jälle ükt päevad on?

Ann ütles ...

Tervislik on lamada ja ennast mitte liigutada, siis pääseb siit jubedast eestist kiiremini põrgu. Ja maksumaksad pääsevad muidu sööjatest.

Anonüümne ütles ...

inno ei r22gi ju irjast vaid oma praegusest kaasast ja see lodev eks on irja.
simple as that.

Marina ütles ...

Eks seda ju oligi arvata, et lahku minnes hakkab Inno ka Irja kohta rõvedusi rääkima.