pühapäev, 23. oktoober 2016

Inno tunnistab: Lihtsa inimese elu on Eestis ikka täitsa pekkis

Olen nüüd mõned kuud proovinud Eestis sellist nö lihtsa inimese elu (lihtsa elu Inno :D), kel pole suurt palka ega erilisi tutvusi tähtsate inimeste hulgas ja kes pole juhtiva partei liige. Ja ma pean tunnistama, et asi on ikka täiesti pekkis.

Alustame juba tööst. Kui näiteks peaks töö kaotama, siis uut leida on väga raske. Räägitakse küll, et vajatakse töötajaid, aga olgem ausad, kellest me siin räägime? Ikka neist, kes teenivad miinimumi või siis 500-600 eurot kuus maksimum. Mulle tehti kohe selgeks, et 1000-eurosest palgast või üle selle võin Eestis ainult unistada. Kui just ise ettevõtjaks ei hakka. Aga ma ütlen ausalt, selle palgaga pole mõtet tööle minna, eriti kui abikaasa väikse lapsega kodus. Sest asjad on nii seatud, et kui saad üle miinimumi, siis enam toimetulekutoetust ei saa.

Näiteks võrdleme Portugaliga. Minu kogemus ütleb, et Portugalis on palgad küll enam-vähem Eestiga võrdsed, aga seal elab 400 euroga kuus üks kahe väikse lapsega pere lahedasti ära. Toiduainete hind on laias laastus kaks korda madalam kui Eestis ja tänu soojemale kliimale kulub toitu palju vähem. Samuti on ligi kaks korda odavamad riided ja jalanõud, ma mõtlen uued. Ning mis seal salata, riideid kulub ka vähem. Näiteks talvesaapaid pole vaja, kingadega saab edukalt hakkama. Mütse, salle ja kindaid pole ka vaja.

Eestis peab miinimumpalk olema vähemalt 1000 eurot, et hakkama saaks. Võrdluseks, Soomes on minimaalne palk 2000 euro ringis, lisaks mitu korda kõrgemad peretoetused. Alla selle ei tule kuidagi välja, isegi maapiirkonnas mitte. Ma ei imesta, et just maapiirkonnast inimesed Soome tööle lähevad - sest muidu ei tule lihtsalt toime. Muidu on ikka üks suur närutamine. Väljaspool Tallinna on praegu tavaline palgatase 500-600 eurot, aga seal elab siiani veel enamik Eesti elanikest.

Ma arvestan siin, et peres on kaks vanemat ja mõlemad vanemad käivad tööl. Ühe palk kulub siis toidu ja riiete ning teise palk üüri või eluasemelaenu ja kommunaalkulude peale. Lisaks veel võiks peres auto ka olla.

Soomes on küll maksud kõrgemad, aga isegi kui arvestada, et sellest 2000 eurost pool kulub maksude peale, jääb kätte ikkagi tonn. Eestis 600-eurosest palgast jääb kätte ainult 480 eurot. Vahe Soomega on 560 eurot ja niipalju maksab juba üks nädalane Türgi reis või autoliising. Soome kõrgem maks tähendab ka seda, et vanaduses võid arvestada ligi tonnise pensioniga. Aga mis on pension Eestis, mingi närune paarsada eurot. Ja Eestis ei tea keegi, kas üldse pensioni enam tulevikus saabki, sest lapsi ei sünni ja noored lähevad minema. Pensionisüsteem on püramiidskeem - selleks, et oleks saajaid, peab olema mitu korda rohkem maksjaid. Aga kes siis Eestis seda pensioni maksma hakkavad?

Võrreldes nõuka ajaga pole lihtsa inimese elus muud muutunud, kui et nüüd on võimalik minna tööle ja elama Soome, mida varem sai ainult telekast vaadata. Nii nagu nõuka ajal, on ka nüüd nomenklatuur, väike ring inimesi, nn eliit, kes hästi elab ja suur hulk inimesi, kes virelevad. Nomenklatuuri hulka pääsemiseks on omakorda vaja olla partei liige või siis tutvusi tähtsate ninade hulgas, täpselt nagu nõuka ajal. Ja omast kogemusest võin öelda, et täpselt samamoodi kiusatakse Eestis taga teisitimõtlejaid nagu nõuka ajal. Isegi vangi pannakse samamoodi, nagu juhtus Tiit Madissoniga. Infole on küll lihtsam juurde pääseda tänu internetile, aga internetile tahetakse ka juba päitseid pähe panna.

Soome põhiline erinevus nii enne kui nüüd ongi see, et lihtne pereinimene, kes pole parteis või kel pole tutvusi, elab ka lahedalt ära, ei pea sente lugema ja saab omale autot lubada, hobidega tegeleda ja korra aastas välismaal reisil käia. Ja ega keskmisele inimesele polegi rohkem vaja.

59 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Palun mine juba!!!!!! Võta oma eit ja pudinad ka kaasa ka kihutage! Täiega siiber te halast juba!
Pee Ess: Irja pidi ju raamatu rahast maja ostma teile, kas ei jaksa oodata siis nüüd paar kuud?

Anonüümne ütles ...

Üldiselt saab ka Eestis hästi ära elatud, seda muidugi juhul, kui jätta maksud maksmata..Soomes jällegi saab hästi ära elatud, kui maksud on ilusti ära makstud..

kana3 ütles ...

Mis te sealt Portugalist siis ära tulite kui nii hea oli? Kas vesi sai otsa?
Sa oled ikka paras kakahäda küll. Aina soiud, hädaldad ja õigustad ennast ja oma laiskust.

Anonüümne ütles ...

Vaheta plaati juba! Paki oma asjad ja hakka astuma tropp! Või ÜKT ja vangimineku pärast ei lasta üle piiri?

Külaline ütles ...

Pole siin ammu käinud, kôik siiski endine. Inno poolt ainult ving,ving, ving...

Anonüümne ütles ...

Blogi tõdemus on väga objektiivne. Eesti riigilaev on mäda.
Mõned siinsed vihased kommenteeriajd kuuluvad aga ilmselt nimetatud "käpp sees" eliidi hulka?

Ann ütles ...

Elatise võlglastelt saab nüüd võtta juhiload ja panna keelu riigist lahkumisele. Mis siis saab Lihtsalt Innost?

Inno ütles ...

Mis siis ikka saab, Lihtne Inno jääb maksumaksja kukile. :(

Irja ütles ...

Juhiload saab võtta ainult kohtu otsusel ehk see peab olema väga põhjendatud. Inno on raske puudega last teenindava sõiduki juht, nii et ma seda lubade äravõtmist väga ei usu. Pealegi hetkel töötu.

Riigist lahkumist ei saa keelata Euroopa Liidu piires, keelatud on lahkumine Schengeni ruumist.

Anonüümne ütles ...

Aga siis on ju maru vahva, et teil see puudega laps, Inno päästeingel, on!

Inno ütles ...

Ma peangi Juulikest oma päästeingliks, kes on mulle appi saadetud kaitseks kurja Jääkuninganna eest. Ma ei kujuta ette, mis must ilma Juulita oleks saanud.

Anonüümne ütles ...

Jääkuninganna Irja?

Anonüümne ütles ...

Innoga üldjoontes nõus jah, nii ongi. Endal ka plaanis Soome minna, hetkel palk ca 700.-kätte, Soomes sama ameti eest 2500.- Praegu veel ülikoolis kraadiõpe pooleli, kui see läbitud, siis välismaale.

Aliceroos727 ütles ...

Võta siis Inno, Irja ka kohe kaasa kui minema hakkad. Seltsis segasem :D

Anonüümne ütles ...

Aag kui ükskord Irja raamat valmis saab ja te jälle rahas siplete ning majaomanikud olete, oh seda õndsust siis. Saate selle pekkis lihtsa inimese elu perse saata.

Anonüümne ütles ...

Inno sa oled peast ka lihtne. Maksumaksja kukil sa juba oled ja ega sa sealt ei kiirustagi ära tulemast.

Anonüümne ütles ...

Otse Hiltonist kõlab rõkatus üle linna: söö sitta, pööbel! Ära Hiltonit unusta!

Ann ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...

Ja mis Rakveres uudist, Alice? ;) Ja kellega sa ikka Türgis käisid - kas oma mehe või hoopis ülemusega? ;)

Aliceroos727 ütles ...

Irja sa oled täitsa sassis. Sul on samasugused paranoiad juba nagu Innolgi. Mul pole Rakverega mitte mingit pistmist. Olen sündinud ja kogu oma elu Tallinnas elanud. Reisil käisin loomulikult oma laste ja mehega. Homme hommikul lähen kella seitsmeks lasteaeda tööle :D.Ma ei tea kelleks sa küll mind pead, aga sa oled täiesti valel teel.Tegelikult teeb mulle see palju nalja.

Irja ütles ...

Ja millises lasteaias sa siis töötad? Sa pidid siin ju julgelt oma nimega olema.

LPR ütles ...

Siin ongi lasteaed.

Anonüümne ütles ...

Siin pole lasteaed vaid omaette keskkond. Ka Eesti on varsti keskkond pilves kuhu tõukab ta ühe puu otsas elava looma nimega mees ja temataoliste eliit.

Anonüümne ütles ...

Mina loeks huviga perekond Tähismaade elust Soomes. Inno saab sealt ju käia ÜKTd tegemas Eestis, nagu tema sõnul tihti käiaksegi. Muidugi, kui seal tööd leida, siis palgast suur osa võetakse elatisvõlaks. Niisiis pole Innol mitte mingit võimalust Soome minna. Õhkab niisama. Irja ka ei saa tööle minna, sest lapsi vaja rinnapiimaga toita (ka öösiti, mis väsitab) ja raamat kirjutada. Eks nad jäävad ikka meie maksumaksjate kukile edasi. Niisama unistavad. Ja mis siingi linnukesel viga, nagu Inno arvestas, siis 1000 tuleb kuus täis toetustest. Ehk annavad mõnele teisele tõuke oma elus midagi muuta, sellekski hea küll see blogi!

Anonüümne ütles ...

Irjal on paanika, seepärast hirmutab Alice'it :)

Aliceroos727 ütles ...

Irja tead ma mõtlesin, et sa võiksid nüüd uue blogiloo kirjutada kuidas lasteaia õpetaja igal hommikul endale blondi paruka pähe paneb ja Rakvere baari sõidab baaridaami mängima.Sellest saaks hea Hollywoody filmi vändata ja oma raamatus võid ka seda episoodi kasutada. Usu mind hakkab palju paremini müüma.
Keda huvitavad mingid imelikud mehikesed sealt Portugalist, aga siin saad ju veel vürtsi juurde lisada ja kirjutada kuidas baari omanikuga Türgis käis ja oma meest pettis.
Ja ära unusta nimesid ja pilte, mis sõbranna saatis. Pane need ka kõik siia välja vaatamiseks. Usu mind siis hakkab alles kinu saama. :D

Alice Nõmmelt ütles ...

Tere tere hommikust veelkord. Ma vähkresin kogu öö hullusärgis ja mõtlesin omaarust vaimustava loo valmis. Nüüd olen nii väsinud, et sitta kah need lapsed seal lasteaias. Mul on prioriteedid paigas, esmalt see blogi siin. Mis siis, et Inno mind koledaks ja paksuks peab, mulle ikkagi meeldib siin. Ja oma päriselus mu mees irvitab mu üle, kuid kuhu mul ikka minna on. Hoian nii mehest kui ka sellest blogist kümne küünega kinni. Lõpetuseks tahaks öelda, et ma olen positiivne kogu ja kohe algab lasteaias kogu töökollektiiviga Teie blogi arvustamine. Saab alles kinu.

Anonüümne ütles ...

Jipikajee...Irja on tõesti paanikas :)

Anonüümne ütles ...

Inno elu on tõesti täitsa pekkis. Vaata oma viimast küsitlust, enamike inimeste palk on üle 2000€, aga sinul pole töödki ja pead käima toitu kerjamas. Täielik tropp ja luuser ju!

kana3 ütles ...

Innole meeldivad koledad ja paksud. Ühe sellise maduussiga elab ta isegi koos.Inno Nõmmelt millal sa ÜKT pead jälle tegema minema? Tundub, et sul on kodus igav ja vaba aega liiga palju käes.

Võrukas ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Alice Nõmmelt ütles ...

Kana3, sa armetu lind. Mina olen Alice Nõmmelt, see sama, kellel on ideaalne elu, ideaalne mees ja maja. Ma käin siin kinu tegemas.

Anonüümne ütles ...

Mis puudega? Kasepuud, tammepuud, kuusepuud?

Anonüümne ütles ...

Mitte midagi ei saa enam aru, viimati kui siia sattusin, siis Inno alles kiitis, et nii head elu ( siis lihtsa töötu oma) ei ole tal kunagi olnud! Nüüd risti vastupidine jutt☺

Anonüümne ütles ...

Inno sinul on need puud kõik olemas ja pisut enamgi. Sa oled enda juba aastaid tagasi maailma naerualuseks teinud ja see, mida sa praegu teed näitab seda ikka enam ja enam. varsti ei taheta sind isegi enam toidupanka transaks.Ei oskagi muud soovitada kui su enda õpetuse järgi. Söö sitta. Ehk läheb kergemaks.

Irja ütles ...

Alice, aga kas sa siis kommenteerid siin oma nime all, nagu mõni aeg tagasi ütlesid, või mitte? Järelikult valetasid, et oled oma nimega.

Anonüümne ütles ...

Miks see, et sa Alice tuvastamisega täiesti puusse rammisid sind nii kiljuma on võtnud, Irja?

Irja ütles ...

Ma üritan lihtsalt selgusele jõuda :). Alice mõni aeg tagasi kirjutas, et on siin oma nimega. Nüüd tuleb välja, et ei olegi oma nimega. Järelikult valetas.

Anonüümne ütles ...

Loomulikult see kusik ei pane oma nime

Anonüümne ütles ...

Mina usun, et on oma nimega. Lihtsalt Irja ei suuda googeldades tema kohta infot leida (et hakata teda pasaga kostitama, nagu neil kombeks). Ja see ajab teda niiiiii närvi, et paneb vihaselt tatti pritsima ja kiljuma.
Maru lahe on seda piinlikku vahejuhtumit jälgida muide. Võtan popkorni juurdegi.

margus kiis ütles ...

Eestis tööd leiab aga selle eest ei taheta maksta. Eriti kõrgharitud inimeste palka üritatakse all hoida, igal pool tehakse neile selgeks, et 1) teiesuguseid on jalaga segada; 2) teile sobivat tööd polegi vaja; 3) meil raha lihtsalt pole, võtke või jätke.
Rahapuudus ongi väga suur probleem. Nii era- kui ka avalikus sektoris on kõik investeeringud edasi lükatud või neist mõtlemisestki loobutud. Kunagised edukad erafirmad tõmbavad järjest otsi kokku.
Mingil veidral moeld Tartus ehitatakse veel maju juurde aga kuna mu vend töötab ehitusmaterjalide firmas, siis ma tean, et see on siiski inerts. Tegelikult tõmbab ehitus otsi kokku.
Inimesed liiguvad maapiirkondadest ära, kuna seal pole lihtsalt raha ja tööd muidugi ka mitte.

Väga palju haritud tööjõudu on liikunud erasektorist avalikku sektorisse ja bürokraatia on kordades paisunud. Kontorinimestele püütakse leida igasugu rakendust ja saadetakse nad erasektori kaela. Igasugu kontrolle ja uurijaid käib pidevalt erafirmade, isegi kõige pisemate kukil. Eestis on tuhandeid OÜsid aga neid jälgitakse hoolega. Tundub, et igal OÜl on oma järgivaataja Maksuametis.

Anonüümne ütles ...

Su naine on "pekkis", sõna otseses mõttes. Ta võib üritada nüüd alla võtta, aga ilma trennita ja selle lõputu voodis aelemisega jääb ta vedelaks nagunii :D iu

Anonüümne ütles ...

Hale.
Ikka sama jama, mis vendadel varemgi: kui midagi öelda ei ole (enamasti ei olegi, see on kaugele näha), siis hakatakse kommenteerijaid kottima. Kunagi lubati igasuguse info eest lausa kuni 15000 krooni, nüüd pole raha, et infot osta. Proovide toidupanga makaronidega meelitada. :D

Külaline ütles ...

Kui hale sa Irja oled...sööge sitta ja nautige üksteist, kes see loll on, et oma tõelise nime teile närida annab😀

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Nii juhtub inimestega, kelle nime need loomad teavad.

Anonüümne ütles ...

need ettevõtjad, kes ekspordiga/Eestist välja müümisega/ tegelevad, püsivad veel vee peal, s.t. käibemaks ei pigista kõri ja riik annab iga kuu sisseostudelt 20 % tagasi, aga sisekauplejatest on kahju, eriti peale 1000 EUR arvete deklareerimiskohustust, enam ei anna eriti laveerida ka, sest kunagi ei tea, kas vastaspool on sind ära märkinud või ei..aga samas kiidaks ka valitsust aktsiisi tõstmise eest, kui see jätkub, on oodata alkoturismi kasvu Lätisse ja Kagu-Eesti tursimiettevõtted saavad ka ehk oma noosi soomlaste teenindamise/majutamise pealt..

Anonüümne ütles ...

Inno
Kas sul oma poegatest kahju ei ole, et oled võimeline sellist teksti kirjutama?

Anonüümne ütles ...

Soovitan liituda sellise portaaliga nagu Go Work a Bit. Pakutakse lüsiajalisi tööotsi, ei pea ennast pikemaks ajaks mingi töökohaga siduma, aga aeg-ajalt, kui viitsimist on, saab mugavalt lisaraha teenida. Juba pikemat aega pakutakse ka Võru inimestele tööd, nt: https://goworkabit.ee/i/8305. Mõne päevaga saab arvestatava summa teenida.

margus kiis ütles ...

Ma liitusin huvi pärast selle Go Work A Bitiga. "Tule korista mu tuba ära", "Pese meie kohvikus nõusid!", "Müü ukselt uksele asju!" jne jne. Mingi taskuraha eest. Tänan ei.

Anonüümne ütles ...

Mina pole küll ühtegi toakoristamise kuulutust näinud. Ise olen mitmes kohas Go Work a Biti kaudu tööl käinud, mõni koht on rohkem meeldinud, mõni vähem. Lisaks sellele olen tutvunud paljude huvitavate inimestega, kelle kaudu olen uusi põnevaid pakkumisi saanud. Nii et alati ei tasu ainult raha peal väljas olla, saab vaadata ka laiemat pilti ja mõelda, mida see veel peale raha võib su ellu tuua :)

Anonüümne ütles ...

Tsiteering aastast 2008:


"Ja nüüd siis on olukord selline, et mu niigi rikas eksnaine, kellele ma suure hunniku vara kinkisin, elab koos miljonäriga, palkab kalleid advokaate, pressib mult raha välja. Ja mina, kellel alustava ettevõtjana sissetulek puudub, pean siis maksma ja vaikselt oma varanatukest müüma. Kuni kõik on otsas ja olengi, tänaval. Hakkan veel suurest kurvastusest jooma, või misiganes. Sellise negatiivse stsenaariumi korral. Minu puhul muidugi asi nii hull pole, sest Irja on mind toetanud, aga ilma Irjata, ega palju puudu poleks."
Ja küsimus Innole:"Miks sa valetasid?"

Ann ütles ...

Inno ei saa tööle minna, siis kaob neil sots toetus ära ja jumal hoidkui kui suuremad lapsed veel midagi saavad.

Anonüümne ütles ...

Innol on missioon- elada ise ükskõik kui kehvasti, aga mite lasta eksnaisel ennast hästi tunda.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Inno, Soomes on progressiivne tulumaks, ehk Soome möistes niru 2000 eurose palga pealt maksad sa vähem kuin Eestis. Eestis maksab igal juhul 20%, Soomes 2000 euro pealt alla 20%. Tere tulemast.

Anonüümne ütles ...

Kuitohib küsida siis kuhu see Inno oma raske puudega last VAJADUSPÕHISELT sõidutab, et temalt ei tohi juhiluba ära võtta?

Triin ütles ...

Pension Eestis. Parsada € on rahvapension ehk siis inimesele, kes pole tööd teinud.

Äi saab mul 354€ pensioni ja mu vanaema (80a) lausa 410€ (ei olnud küüditatud).

Frei ütles ...

Eurostati andmetel on keskmine netopalk Eestis 851 eurot, Soomes on see 2988 eurot.
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/graafik-milline-oleks-sinu-palk-soomes?id=76162495