kolmapäev, 2. november 2016

Liiga varakult ei tasu lastele asju õpetada

Meil on Roosiga selline asi, et ta juba ammuilma käib, jookseb ja hüppab, aga vot poti peale kakale ja pissile ei taha minna. Käib ümber poti nagu kass ümber palava pudru, saab aru küll, kuidas asjad käivad, aga vot sinna istuda ei taha, või ei julge.

Põhjust pole vaja kaugelt otsida. Olen ise selles süüdi. Nimelt hakkas meie lapseke käima 8-kuuselt ning ma vaatasin, et ohhoo, kui laps käib, siis võib teda juba potile harjutada, Sest tavaliselt hakatakse last siis potile harjutama, kui ta käima hakkab. Minu lastega eelmisest suhtest oli nii, et kui käima hakkasid, kusagil aasta ja paari kuu vanuselt, siis sai neid potile harjutatud. Ja kõik toimis. Pooleteise aastaselt käisid mõlemad juba potil.

Nüüd talitasin samamoodi, hakkasin potile harjutama, kui laps käima hakkas. Aga Roosike ei tahtnud veel 8-kuuselt millegipärast potil käia. Nii kui teda potile panin, hakkas nutma. Hiljem juba jooksis eest ära, kui talle potti näitasin. Panin teda potile, kui oli näha, et laps kakada või pissida tahab, natuke aega istus, siis aga tõusis püsti, läks teise tuppa ja tegi häda nurka. Ja nii pikemat aega. Sai aru küll, et nii ei tohi, aga ikka tegi oma tahtmise järgi. Siis loobusin üritamisest ja jätsin tal mähkmed üldse jalga. Nii tegi ta mähkmesse ja teeb siiamaani, kuigi on juba aasta ja 11 kuune.

Nüüd viimasel ajal on näha, et ta enam mähkmesse ka teha ei taha. Ta saab juba ise ka aru, et see ei kõlba. Käib närviliselt mööda tuba ja ütleb "kaka-kaka". Aga vat potti ikka kardab. Nii kui potti näitan, hakkab nutma ja jookseb eest ära. Nii ta siis käib oma kaka- ja pissihädaga närviliselt mööda tuba, kuni lõpuks teeb mähkmesse ära. Aga on näha, et talle on see ebameeldiv. Aga kui potile panna, siis ütleb ei-ei-ei, hakkab nutma, kargab püsti ja jookseb minema.

Vot see on, kui lapsele hakata liiga vara asju harjutama. Laps hakkab kartma ja pärast on tükk tegu, et harjutada. Iga asi peab tulema omal ajal. Aga vanemad on ju sellised kärsitud, ei läbe oodata. :)

Portugalis ma väga ei põdenud, sest seal käivad veel 3-aastasedki mähkmega, aga Eestis on juba maru häbi, sest siin harjutatakse pooleteise aastaselt lapsi potil käima. Samas ei saa vägisi ka sundida, kui laps ei taha.

Mul eelmises suhtes oli vanema poisiga nii jõuluvanaga. Hakkasime teda juba varakult, nii aasta vanuselt jõuluvanaga harjutama, aga tema hakkas kartma. Ja kartis isegi siis kui oli juba 3-4 aastane. Sai aru küll, et jõuluvana midagi halba ei tee, aga nii kui jõuluvana nägi, siis jooksis ära ja sülle ei olnud üldse nõus istuma. Nii olid emme ja issi sunnitud kõik tema pakid välja lunastama.

13 kommentaari:

Pille ütles ...

Kas ta kardab seda väikest pissipotti? Ehk proovida kohe laste wc istet, siis istub potil nagu suur inimene ja äkki hirm taandub :)

Irja ütles ...

Jaa, see võib küll olla, aitäh :).

Anonüümne ütles ...

Mina soovitaks ka see väike pott ära panna ja kohe suurele harjutada. Laps näeb, et teised käivad ka seal ja pole midagi jubedat.

Anonüümne ütles ...

Aga mina ütlen, et võtke lõdvalt, see ei ole küll kellegi kanaema targutada teema, kui vanalt kellegi laps potile läheb, jah, see neid muidugi ei sega, targutavad ikka :).

Mina hakkasin oma esimest last potitama 7-kuuselt ja ega mingit iva ju selles tegelikult polnud, sest nii väikesel lapsel pole veel mingit tunnetust, et millal tal häda peale tuleb, lihtsalt lapsevanem siis tõstab teda aeg-ajalt potile ja see näeb pigem nagu mähkme kokkuhoiu eesmärgil välja. Lapsel tekkis natuke peale 1-aastaseks saamist ka tohutu potitõrge, karjus, kui sinna panin ja siis ei sundinud ka teda. Aeg-ajalt lihtsalt küsisin, et mis ta arvab, kas tahab minna ja ei tahtnud, kuni siis ühel päeval tahtis, lubasin ka kommi anda, kui pissi potti teeb ja siis korraga tegigi, oli siis 2a2k vana ja täiesti mähkmevabaks, k.a öösel, sai umbes nädalaga - ta oli siis selleks lihtsalt valmis.

Teise lapsega võtsin lõdvemalt, titana ei hakanud üldse proovimagi, hetkel on 1a10k ja ei ole veel mähkmevaba, potitõrget ei ole, aga häda sinna ka ei tee, vahel harva juhtub. Reeglina käib suurel potil, ise tahab. Ju ta siis veel ei ole valmis ja no mis siis, ma ei usu, et ta nüüd päris koolini sellega venitab :)

Ja see meie vanemate jutt, kuidas meie olime juba 1-aasta sünnipäevaks kõik mähkmevabad, sellesse ma suhtun ka pigem reserveeringuga. Esiteks oli vanemate motivatsioon suurem, et pääseks nendest marlide pesemisest, mistõttu meid sunniti aktiivsemalt ning teiseks, kuna nii väike laps reeglina, rõhutan, REEGLINA, oma hädasid ette ei tunneta, siis see pidev potile tõstmine - kas see on ikka see, et laps on potitreeningu ilusti läbinud?

Irja ütles ...

Suur-suur tänu sulle, kohe kergem hakkas :). Mul ju esimese lapsega kogemus puudub, Juulike siiani mähkmetes. Ma siis olen ka Roosiga rahulik; ei usu ka, et ta koolini venitab :).

Muide, Portugalis võtavad vanemad väga iisilt ja mähkmevahetustoas nägin väga sageli nii umbes kolmeaastaseid, kel vanemad mähkmeid vahetasid.

Pille ütles ...

Lapsed on kõik nii erinevad, minu laps näiteks sai mähkmevabaks ca 1a7k aga lusikat ei taha ta siiani viisakalt käes hoida (oskab aga ei taha) laua ääres kühveldab toitu nagu mees metsast(sai just 4). Vaadates videosid Roosist, kuidas ta nii daamilikult söögiriistu hoiab ja ilusti kahvliga! suppi sööb, olen täitsa kade kohe :) iga asi omal ajal, olen ka seda meelt, et sundida ei maksa. Küll ta varsti üllatab teid :)

Anonüümne ütles ...

Sundida ei tohi, siis hakkabki kartma. Ikka tasa ja targu meelitada ja harjutada.

Meil aitas samamoodi laste prilllaud (sellega koos kadus hirm ka väikese poti ees) ning alguses võib istumise eest last premeerida ka. Samas lapsed on kavalad - mul poiss käis nii iga poole minuti tagant potil kuni kõik kommid söödud olid. :D

Helen ütles ...

Mina olen pigem selles varakult-mähkmevabaks-leeris, aga loomulikult iga pere on erinev, mina midagi hukka ei mõista. Kindlasti on varasem potitamine kinni lapsevanema viitsimises, ja viitsimine seotud muude motivatsioonidega, olgu selleks rahapuudus (mähkmed ikagi maksavad) vms. Minul sai tüdruk mähkmevabaks (sh ka öösel) 1 a 7 kuuselt, poistega läks vähemalt öösiti veidi kauem, sest poisid üldjuhul hakkavadki hiljem oma häda tunnetama. Küll aga kasutasin algusest peale seda nippi, et potile minnes vaatasime nt raamatut või mänguasja. Istusidki potil raamatuga. Nii ei muutunud potilkäimine sugugi vastumeelseks. Mänguline lähenemine on laste puhul täitsa hea lahendus :)

Irja ütles ...

Oi, aitäh :). Seda on väga hea kuulda. Jääme siis ootama ja võtame vabalt :).

Irja ütles ...

Me katsetame siis selle laste prill-lauaga :).

Irja ütles ...

Esimene vastus oli siis Pillele :).

Helen - kah väga hea soovitus, aitäh :). Eks me nüüd siis katsetame erinevat moodi. Ei stressa, aga üritame läheneda loominguliselt.

ann ütles ...

Kas te lasite potil kogu aeg toas nähtavas kohas olla, sellega mängida, harjuda,et pott on lihtsalt üks tavapärane tarbeese? Lastel võib olla probleeme suvaliste uute asjadega - mõni uus asi tekitab "ei taha-nutan-jooksen ära" reaktsiooni. Liiga aktiivselt sellist asja lapsele "maha müüa" ei saa(eks meile endale tunuduvad ju ka liiga aktiivsed müügimehed kahtlased :P), kuid kui lasta lapsel endal pisitasa veenduda, et see asi ei hammusta, läheb võõristus tasapisi vähemaks. Muide loomadega (näiteks kassidega) on samamoodi.

Meil poti kartmist ega tõrget ei olnud, lihtsalt alguses ei teinud sinna midagi.
Meie poisile potti lihtsalt näitasime (kiitsime ise, et tõime sulle väga ilusa poti ja nii ja naa). Potil istumist "maha müüsime" sarnaselt kommentaator Heleniga niimoodi, et panime poti juurde mänguasja/raamatu ja meelitasime, et "tule, istume ja mängime selle/tollega, vaatame toredat raamatut". No ja siis istus ja mängis seal potil, mingi aja pärast jalutas muidugi minema. 1-2a vahel midagi potti saime haruharva ja siis muidugi kiitsime. Aga vähemalt harjus, et potil istumine pole midagi hullu, et see on igapäevane asi.

2a paiku hakkas pottu juba sagdamini midagi sisse ka tilkuma. 2,5a hakkas kontrollima kakamist (kakad 100% potti). Kakmise kontrolliga läks juba palju lihtsamaks meie elu. Siis olid juba aluspüksid jalas ja juhtus ainult aluspükste niisutamist - st. tuli häda korral potile, aga hilines natuke ja esimene tilk oli juba püsksis. Pissimisega hilinemised lakkasid e-v 3a paiku.

Irja ütles ...

Jah, Ann, meil on see pott kogu aeg nähtaval :). Roosi on ka selle poti peale istunud, aga mitte siis, kui tal on häda. Siis ta miskipärast ei taha selle poti peale istuda. Üksvahe võtsin tal mähkme ära, kui ta „kaka, kaka” korrutas, aga siis, selle asemel, et potile häda teha, tegi ta selle nurka :).