neljapäev, 20. juuli 2017

Digiallkirjast on saanud Eesti pidur

Eesti digiallkiri on varsti 20 aastat vana. Eesti küll armastab seda kiita, aga tegelikkuses on sellest saanud Eesti arengu suur pidur. Jah, ma julgen seda välja öelda. Digiallkiri on üks suur pidur.

Paljud küsivad, et kuidas nii, see on ju nii vajalik asi?! Just, selles ongi asja iva - kas see on vajalik? Kui palju on reaalselt seda allkirja vaja. Ok, kõrgemad riigiametnikud ja firmajuhid, nemad peavad seoses oma tööga andma palju allkirju, kinnitama dokumente. Aga ülejäänud? Tavaline inimene, nö tädi Maali annab allkirja dokumendi kinnitamiseks altari ees ja siis kui kinnisvara ostab või müüb. Ja ongi kõik. Mõned korrad elu jooksul.

Ometi uhkustatakse Eestis, et antakse iga päev tuhandeid allkirju. Ja nüüd ma jõuangi selleni, et sellest allkirjast on saanud pidur. Veebi eelis ja olemus seisneb selles, et asju saab ajada kiiresti ja lihtsalt. Et inimesel jääks aega muude asjade, näiteks lastega tegelemiseks. Aga nüüd, kui ma tahtsin oma lapsele tellida uut passi, sest laps sai 5-aastaseks ja vana aegus, siis selgus, et seda niisama lihtsalt veebis teha ei saagi. Tuleb täita avaldus ja see digiallkirjastada. Samas ID-kaardi sai tellida niisama, paari hiireklõpsuga.

Teine juhtum. Kui tahtsin muuta lapse sotsiaaltoetuse saamiseks panga arvelduskonto numbrit, pidin selleks taas kirjutama avalduse ja selle digiallkirjastama.

Ehk siis, jääb mulje, et valitsusasutused on saanud ette mingi kvoodi, kui palju peavad nad digiallkirju „koguma”, et olla heas kirjas. Millegi muuga ei saa selliseid jaburusi põhjendada. Ja need on vaid kaks jaburust, millega olen isiklikult paari nädala jooksul kokku puutunud. Seega võib arvata, et see on vaid jäämäe tipp, nagu öeldakse. Et probleem on tegelikult tõsine ja sellest on saanud suur pidur. Digiallkiri on muutunud karikatuuriks ja kisub Eesti arengut tagasi.

Ma toon võrdluseks Soome, kus pole mingit üleüldist digiallkirja ning inimesed saavad riigiportaalis kõik oma asjad aetud. Isiku tuvastamiseks kasutatakse pankade poolt välja töötatud süsteemi. Soomes on tehtud riigiportaali äpp ka mobiiltelefoni jaoks ja muide, soomlased saavad uue passi tellida mobiiltelefoni kaudu. Võtke eeskuju!

P.S. Ma ei taha inimesi rohkem närvi ajada, aga ma ei saa samas mainimata jätta, et Saksamaal saab isegi pangakontot avada mobiiltelefoni kaudu. E-Eesti my ass!

Kommentaare ei ole: