Irja loeb ajakirjast Seura parasjagu artiklit selle kohta, kuidas soomlased on närvis, sest kasuminäljas ravimifirmad tekitavad juurde igasugu uusi haigusi, et inimestele järjest rohkem rohtusid pähe määrida. Ja jääb mulje, et terveid inimesi enam polegi olemas. Näiteks on "avastatud" meeste kliimaks, ja mis kõik veel. Ja millegipärast ei räägita üldse tsöliaakiast (tõsi, viimases, maikuu Kodutohtris oli sellest põgusalt juttu), mis ei vaja mingeid ravimeid, ent mille tähelepanuta jätmisel tekib astma, kõrge vererõhk, suhkruhaigus, mille vastu on leiutatud vägagi kalleid ja väidetavalt tõhusaid ravimeid.
Aga minu tähelepanu köitis Kristiina Ojulandi artikkel tänases Päevalehes, kus autor räägib moodsast sõjast, aga võitlust selle vastu pakub vanamoodsate vahenditega, mille abil püüdis nõukogude võim kunagi piirata Soome TV vaatamist põhjaeestlaste hulgas. Aga milleni kunagi ei jõutud. Ehk siis teleprogrammide keelustamisega. No ma ei tea kohe, mida selle peale kosta. Praegusel internetiajastul on telekas nagunii rohkem dinosauruse moodi olevus. Ja need polnud ju telekavaatajad (vanamutid siis), kes Tallinnas märatsesid, vaid noored, interneti- ja arvutipõlvkonna inimesed. Kes lihtsa vaevaga mitmed Eesti internetisaidid ära ummistasid. Ja seda pole keeruline teha. Kuivõrd enamik saite on arvestatud Eestile omase väikse külastuse tarbeks, siis ummistab iga väiksemgi anomaalia külastatavuses selle internetilehekülje. Näiteks on internetipangad esmaspäeva hommikuti umbes ka ilma vene häkkerite rünnakuta. Ja seal polegi mingit häkkerit vaja. Tuleb lihtsalt võtta kokku oma n arv internetisõpru ja ühel teatud ajal hakata teatud netiaadressil klikkima. Ongi "küberrünnak" ja asi umbes. Nutikamad ehk oskavad tekitada väikse programmijupi, mis paneb arvuti iga natukese aja tagant "klikkima". Ja sealgi pole miskit seadusevastast, sest näiteks Keskerakonna noored mõjutavad nõnda juba pikemat aega kõiksugu hääletusi veebis. Sellest oli mõni aeg tagasi ka avalikult juttu.
Ja ma ei tea, millega hakkavad need kübersõdurid siis selliste asjade vastu võitlema. Ajavad inimesi arvuti tagant ära või?
Pigem tuleks veebikeskkonnad muuta selliste nn rünnakute suhtes immuunseks, suurendada läbilaskevõimet. Näiteks. Või panna parooli alla, teha kättesaadavaks ainult registreerunud kasutajatele. Lubada ühest arvutist teatud arv külastusi. Või luua peegeldused mujale riikidesse, näiteks Soome. Või Poola, kus paistavad asuvat mõned Delfi serverid.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar