Väljavõte Delfi veebist.
Reformierakonna poliitikas on toimunud selge kursimuutus: kui seni seisis erakond vankumatu müürina Ansipi isiku taga, siis nüüd ollakse sellest positsioonist loobunud. Tekib küsimus, miks?
Varem on Ansip ise kiidelnud, kui tubli ta on olnud, et nii kaua võimul olnud ning võrrelnud end Luksemburgi peaministriga, kel läheb ametis juba teine aastakümme. Erakond noogutas sellistele avaldustele mõistvalt kaasa. Nüüd aga äkitselt Ansipilt avaldus, et järgmiseks ametiajaks ta kindlasti ametisse ei jää. Mis lahti? Miks ei soovi ta enam kanda vastutust, mida ta seni on väga tähtsaks pidanud. Näitaja on juba seegi, et ta on oma kõne ise koostanud. Mingil põhjusel on erakond lasknud mehel suu puhtaks rääkida, aga senine toetus on kadunud.
Põhjusi, miks Ansip taandus, saab olla kaks. Esiteks on võimalus, et ka tema tegevuses on leitud küsitavusi, näiteks seoseid hiljuti vahistatud Kapo töötajatega. On selge, et pärast sellisid fopaasid ei saa valitsusjuht oma ametis jätkata.
Teine võimalus, miks seni kramplikult võimust kinni hoidnud mees sellest järsku loobub, on erakonnas tekkinud arusaam, et Ansip on end valitsusjuhina ammendanud ning temaga jätkates erakond kaotab rohkem kui võidab. Kõigile on näha, et Ansip on oma ametis arenenud ja seda just mitte publikule soovitud suunas. Kui seni tõi Ansipi enesekindel ülbitsemine talle hääli juurde, siis mingist hetkest hakkas see töötama vastupidises suunas. Viimane ACTA-vastane esinemine oli paljude jaoks viimane piisk karikas, mis pani isegi erakonna liikmeid oma erakonnas kahtlema ja tõi üle 20 aasta eesti noored taas tänavale. Pealegi läks Ansip oma ACTA-vastase sõnavõtuga vastuollu liberaalide positsiooniga Brüsselis, seetõttu on arusaamatu, mis mängu ta õigupoolest mängib ja kelle teenistuses mees on.
Tavaliselt hakkab inimene oma lahkumisest avalikult rääkima siis, kui talle niikuinii sulg sappa pannakse. Et jääks mulje lahkumisest omal soovil. Reformierakond on otsustanud Ansipi kõrvale heita, mistõttu on alanud juba võidujooks erakonna juhi kohale. Näiteks korraldab europarlamendi saadik Kristiina Ojuland praegu roadshow'd mööda Eestist ja üks tema peamisi jututeemasid on Ansipile saatuslikuks saanud ACTA. Ojuland on ACTAle resoluutselt vastu.
Olukord Reformis sarnaneb olukorraga IRLis, mille senine juht Mart Laar pani äsja ameti maha. Peataolek on toonud omakorda kaasa kodusõja. Võib arvata, et sama juhtub Reformis, sest seni eetilisusega hiilanud erakond ei suuda näiteks kriminaalsüüdistusega kohtu alla antud ja esimeses astmes süüdi mõistetud Rakvere linnapea Andres Jaadla suhtes seisukohta võtta. Samas peedistati kõvasti Keskerakonna liiget Mart Viisitamme, kes ei soovinud samasuguses olukorras maha panna Pärnu linnapea ametit. Mingi näitaja on seegi, et Ansipil lasti pärast ACTA-avaldusi ja sellele järgnenud massimeeleavaldusi rahulikult Eestist minema sõita, selle asemel, et olukorda rahustada ja rahvale aru anda. Võib arvata, et ka Reformierakonna rindelt hakkab tulema põnevaid teateid, sest nii kaua võimul püsinud juhi lahkumine ei saa olla valutu.
Ja last but not least: kas Savisaar on ainus erakonnajuht, kes nö vanadest turskadest ametisse jääb?!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar