pühapäev, 9. oktoober 2016

Hommik Inno tehtud õunamoosiga (nämm!)Lapsed ärkasid küll täna öösel päris mitu korda üles ja tahtsid piima, aga tuju on ikkagi hea. Hommikul ootas mind Inno tehtud kohv ja lisaks sellele sain leiva (seesama hirsi-kinoa) peale määrida ka ehtsat, kodus tehtud õunamoosi. Selle õunamoosi tegi nädal aega tagasi Inno ise. Meie maja tädi tooud õunetest, mis söömiseks liiga hapud tundusid.

Nii et milline lukselu mul. Kuna Inno on nüüd kodune, siis jaksab ta isegi õunamoosi vaaritada! Õunamoos on minu lemmikmoos :). Mu lapsepõlves tegi seda mu isa Georg, meie oma aia õunetest. Ema oli köögis „abitööliseks” ja minu rolliks oli pärast purkidele siltide joonistamine. Just joonistamine, sest isale meeldis, et ma lisaks purgile „õunamoos” ja aastaarvu peale kirjutamisele sinna ka midagi joonistan. Kui Inno ka järgmistel aastatel õunamoosi teha viitsib, siis saab Roosigi seda teha :).

Lapsed said hommikuks tatraputru, aga Juulike pistis enne seda põske veel ühe vanaisa toodud õuna, mis erinevalt naabritädi omadest on väga magusad. Ta on õppinud õuna niimoodi peos hoidma, et see tal enam peost ei kuku. Nii et suur aitäh vanaisale, lapsed käivad iga natukese aja tagant tema saadetud suure õunakasti kallal ja on väga rahul :). Juulike ja õunake:25 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Juulikesest ilusad pildid. Isegi mähkmed ei paista väga välja.
Õunamoosi keetmine pole küll nüüd väga aeganõudev, et sellekt ennast töölt peaks vabaks võtma
Irja sa pole ometigi nii eluvõõras inimene, et arvaksid, et inimesed, kes tööl käivad ei saa selliste asjadega hakkama või pole neil aega. Usu mind nad jõuavad veel palju rohkem kui õunamoosi keeta.

Anonüümne ütles ...

Milline vanaisa tõi õunu???

Irja ütles ...

Vanaisa on häbelik ega soovi avalikku tähelepanu :).

Anonüümne ütles ...

Tubli Irja, vala jah õli tulle, kiuslike ja kurjade kommentaatorite kiuste ;)

Anonüümne ütles ...

Küllap tal on ikka häbi rohkem teie pärast, et te siin kõik avalikkuse ette väljanäitusele panete. Häbeneb teid ilmselt.

Tingel Tagngel ütles ...

Irja ütles ...
Vanaisa on häbelik ega soovi avalikku tähelepanu :).

Ausus, aga ausus???! Irja, AUSUS!!!!!

Anonüümne ütles ...

Mul küsimus Irjale? Kas sa ise ei oska midagi süüa teha, näiteks pannkooke lastele, hakklihakastet, suppi,karjala pada

Anonüümne ütles ...

Eks ta mõne Inno sohilapse vanaisa ole. Irja issu ju surnud ja Inno on ise oma vanematest kirjutanud, et ka neid pole enam. No ma ei tahaks uskuda, et üks inimene võib NIIIII alatu olla, et nimetab oma elus vanemaid surnuteks ja pärast võtab kahe käega õunu, jäätist ja raha vastu. Päriselt, Irja - ongi Inno isa? Ei, ei... Pigem siis juba Ingridi isa.

Anonüümne ütles ...

Miks peab õunamoosi tegemiseks kodune olema? ööpäevas on 24h, magamiseks kulub 7, tööle 8h ja 9h jääb veel muudeks tegevusteks. Okey, osad käivad vahetustega tööl ja on pikemad päevad, aga siis on ka pikem vabaaeg. Moosile kulub max 1h.
Kas Irja ei oska üldse süüa teha? Isa õpetatud abitus? Mida on siis loota Roosil ja Juulil. Ema sööb ja magab, isa kerjab ja teeb süüa. Peremudel missugune.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Kas ikka seesama "vanaisa" , kes oli ka Võrumaa Teataja ajal ?

Irja ütles ...

Neid lihtsamaid sööke ikka oskan teha ja vahel ka teen. Mulle lihtsalt ei meeldi väga süüa teha ja kuna Innole meeldib, siis on meie peres nõnda. Innole jälle ei meeldi koristada. See ei tähenda, et ta ei oskaks koristada. Oskab küll, aga parema meelega ei korista. Mina jälle koristan hea meelega. Iga pere valib ise, kes mida kodus teeb.

Minu ema oskas ka lihtsamaid sööke teha, aga kuna isa tegi paremini, siis tegi isa.

Anonüümne ütles ...

Mis pläust see karjala pada on?

Anonüümne ütles ...

Karjalanpaisti ehk pajaroog koosneb 50% sea ja 50% loomalihast, mis lõigatakse kuubikuteks ning koos porgandi, sibula, soola, terapipra, loorberi ja kuuma veega pannakse tasa-tasasele tulele hauduma. Kas pliidil või parem ahjus savipotis. Tasakesi peab hauduma sellepärast, et leem hästi selge jääks. Sedasi võib see tunde podiseda ja valmis saades on hõrk roog kahest erinevast lihaliigist valmis. Soomlased armastavad kõrvale muusi ehk kartulipüreed, aga ka keedukartul on hää küll.
"Pläust" peaks põhja-Eesti murrakus kaste, soust olema. Soustiks seda rooga just nimetada ei saaks, kuigi jah, seda leent võib sedasi kasutada küll.

Anonüümne ütles ...

Et siis pannkoogid, pasarahe ja pläust oleks hea ja tervislik toit lastele?

Anonüümne ütles ...

"Kuna Inno on nüüd kodune, siis jaksab ta isegi õunamoosi vaaritada!"
NÜÜD?
Ta on ju aasta otsa juba kodune, ikka üllatab veel?
Ja näed - Juuli on ise suutnud õppida õuna käes hoidma. Ise. Üsna suur on siiski tõenäosus, et kui te teda külmavereliselt igasugusest abist ilma ei jätaks, oskaks ta praegu nii lusikaga süüa kui ka kõndida. Aga eiei, ärge muidugi teraapiatesse-tegelustesse viige, te olete Eestis ju ainsad, kes teavad, kuidas selle diagnoosiga last kohelda.

Irja ütles ...

Angelmani sündroomiga lapsed on väga errinevad - osad õpivad käima juba aastaselt, osad kaheksa-aastaselt ja osad ei õpi kunagi. Vaatamata teraapiatele. Erinevus tuleb juba sellest, et osadel angelmanidel on deletsioon (nagu Juulil), teistel geenimutatsioon. Geenimutatsiooniga angelmanid on kiirema arenguga. Teiseks sõltub arengu kiirus sellest, kui suur on deletsioon. Juulil on suur deletsioon ja geneetik avaldas kahtlust isegi selle kohta, kas ta kunagi istuma hakkab. Aga näe - hakkas ja juba liigub toe najal!

Minu eesmärk oli teda eelkõige krampide eest kaitsta ja kuna teaduslikud uuringud kinnitavad, et rinnapiimal on krampe vähendav toime, siis otsustasingi talle nii kaua kui võimalik piima anda. Usun, et tänu sellele ei olegi Juulil tekkinud suuri krampe ning ta on kehaliselt väga tugev ja aktiivne tüdruk. Nüüd saab siit teraapiatega edasi minna.Anonüümne ütles ...

Mina arvan, et nii nagu iga laps on erinev, on ka iga puudega laps erinev. Me ei saa kunagi teada, milline oleks olnud Juuli areng, kui ta oleks aktiivselt sünnist saati võimlemas käinud. Samamoodi ei tea ju teiste Angelmanide deletsiooni ja mutatsioonide suurust, et nüüd tõmmata nende ja Juuli vahele võrdusmärk. Tublid, et vanemad on nendega käinud ja tegelenud ja see on vilja kandnud, loodetavast leiavad ka Inno ja Irja nüüd, et Juulile tuleks veidi abi kasuks, lisaks annab võimlemas-teraapias käimine ka sotsiaalsele arengule kaasa, nii nagu Portugali reis. Mina usun, et nad armastavad oma lapsi ja peavad kinni oma sõnadest kasvatada nii Juulist kui Roosist endaga hästi hakkamasaavad inimesed, sealjuures lähtudes ka laste meeleolust, enesetundest, valmisolekust midagi teha. Edu.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Ma olen nõus, et ise ma selliseid valikuid poleks teinud ja nad on tõesti lodevad oma ellusuhtumiselt ja Juuli tundub tõesti õppimisvõimeline blogi põhjal ja tegelikult oleks vajalik mõningane abi talle. Ma loodan, et sa eksid selles osas, et nad on otsustanud Juuli eest, et tal tulevikku pole. See oleks küll eriti kurb.Peaasi, et luud ja lihased kuidagi ei deformeeruks väikeses kärus istumise ja vajaliku koormuse puudumise tõttu, muidu on küll rong läinud või asi hullemaks tehtud. Vahel on nii ka, et inimesed peavad ennast targaks igas asjas, loetakse internetist artikleid ja arvatakse või lohutatakse ennast nendega. ma ei tea, ma siiralt loodan, et neil on Juuli jaoks plaan ja tahe. Tahtsin veel Innole-Irjale soovitada, et kui ilmad koledamaks lähevad ja vaja vaheldust, siis võrus on toredaid mängutubasid, kus lapsed saavad omaealistega seltsida (Roosi vähemalt) ja Juulile ka vaheldus tore. Ikka uued mänguasjad ja atraktsioonid. Pole kallid ka, kui seal aega veeta, hea ettevalmistus lasteaiaks.

Anonüümne ütles ...

Aga mida need luud-lihased muud siis teevad peale deformerumise, kui sihipärast koormust pole? Ja mida teeb aju, mille ühtki osa kuidagi sihipäraselt ei arendata - ennekõike aju neid osi, mille vastuvõtuvõime on parem. Nii hea on ettekäändeks öelda: mõni näed ei hakka kunagi käima vaatamata teraapiatele - aga ise pole teinud katsetki, kas ehk Juulile siiski oleks millestki abi. Ja miks aina sellest rinnapiimast rääkida - kui usk selle mõjusse on, siis miks mitte anda, aga ega ta sellest siis seepärast ilma ei peaks jääma, et temaga sihipäraselt tegeldaks ja teda arendataks, see pole ju takistus.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Inno ja Irja!

Kõik teised siin kritiseerivad, aga kas ilusti küsida võib ja ehk saab loota, et vastate mitte ei jäta seda kahe silma vahele?

Kas Te olete kommenteerijatega mingil määral nõus ka, et sihipärane teraapia aitaks ja teatud eripedagoogiline õpe samuti, mis käib mis tahes lastega läbi mängu! Kui ei ole miks ei ole?

Kas te olete juba abi otsinud? Kuhu olete jõudnud, mis plaanid on edasi?
Olen Võru inimene ja oskan aidata kui Te ei tea kuhu pöörduda ja mida edasi teha!

Kui palju olete Te nõus oma lapse heaks tegema? Temaga käima kus vaja, õppida selgeks meetodid, kuidas ise oma last aidata.

Te ei ole ei rumalad ega lollid, Te ei peagi ise kõike oskama, aidake aidata neil, kes oskavad!

Kui Te ei proovi, siis ei saa te kunagi teada, mis oleks siis kui te oleks proovinud aidata teda ka teistmoodi.

Pange ennast üheks hetkeks Meie kes loeme olukorda ja mõelge, miks me seda räägime!

Ja Te ei saa öelda, et see on Meie elu, et mis see teie asi on! Ei olegi, aga juhul kui meil ei või olla oma arvamust, ei tohiks Teie nii avalikult oma elu elada!

Värvilist sügist!

Anonüümne ütles ...

Viimane anonüümne. Ma kardan, et sa ei saagi oma küsimustele vastust, sest siis peaksid Lgp Tähismaad kõik ausalt ära rääkima ja teada, mis sealt tuleb. Varsti, varsti, siis kui Juuli on selleks valmis. Kui kaheksandaks eluaastaks pole kõndima hakanud võib-olla siis on õige aeg teraapiaga alustada. Nii kurb kui see ka pole, aga kahjuks nii on.oma mugavustsoonist on ju raske välja tulla kui pole aastaid juba harjunud midagi püsivalt tegema ja mis see teraapia muud on kui üks lõputu töö ja tahtejõu mäng.

Anonüümne ütles ...

http://innojairja.blogspot.com.ee/2016/10/kui-eile-ei-tulnud-jalutamisest-midagi.html
Siin kirjutate küll, et Innol oli hea meel, et ei pidanud süüa tegema.
Ja no näha ju on, et Inno laste kõrvalt ei jaksa/ei viitsi üksi iga päev süüa teha.
Muidu te ju nii palju kohvikutes ei käiks ja rämpsu (saiakesed, pitsad ja Hesburger nt) ei sööks.