pühapäev, 9. oktoober 2016

Kuidas olla hygge - õnnelik Skandinaavia moodi

Väljavõte Daily Maili veebist.

Eestlased peavad end küll endisteks viikingiteks, aga nad pole viikingite kombel õnnelikud või hygge, nagu seda maailmas kutsutakse ja millest eeskuju võetakse.

Briti Daily Mail annab 10 soovitust hygge ehk erilise õnnetunde saavutamiseks:

1. Spordisaalist välja! Põhjamaised inimesed on õnnelikud, kuna viibivad palju värskes õhus ja looduses. Uuringud näitavad, et väljas liikumine aitab paremini kaloreid põletada kui siseruumides.

2. Pea selgeks! Põhjamaade üks lemmikharrastusi on jahilkäik, kus istutakse ühe koha peal tunde, ilma et märgataks ühtegi looma. Lihtsalt ollakse ja see ongi hygge - olla looduses ilma higistamata. Uuringud näitavad, et looduses või pargis viibimine alandab stressitaset.

3. Liikumise rõõm! Hygge näeb ette, et liikumine peab olema mõnu, mitte kohustus. Hygge spetsialistid märgivad, et istuv eluviis on tervisele kahjulikum kui ülekaal või suitsetamine.

4. Söö koos perega! Hygge näeb ette pere-kesksust - skandinaavlased söövad koos perega vähemalt korra päevas, mitte lihtsalt pühapäeviti. Rootsi töönädala pikkus on vaid 37,5 tundi ja nad pole selle tõttu vähem produktiivsed.

5. Maanda stressi kohviga! Rootslased on maailma suurimad kohvi joojad, ja soomlased teised. Nad haaravad igal võimalusel kohvitassi ja naudivad seda.

6. Vähenda kolesterooli! Põhjamaa dieet on rikas täistera toodetest, kalast, juurviljast, marjadest ja kohalikest puuviljadest nagu õunad ja ploomid.

7. Söö, mida ihkad! Üks hygge alustalasid on nautida toitu, tundmata süüd või häbi. Olgu see siis sealiha, õlu või kaneelisaiad.

8. ... aga mõõdukalt! Skandinaavlased lubavad endale korra nädalas maiuseid, Soomes nn lauantaipussi. See on inimestel veres - maiustada laupäeviti, et siis ülejäänud nädala hoida tagasi. Uuringud näitavad, et mõni maius vahetevahel aitab paremini dieeti pidada.

9. Laula õhtusöögi juures! Põhjamaade hedonistliku elustiili juurde kuulub väike naps ja laul õhtusöögi ajal. Uuringud näitavad, et koos laulmine mõjub sama hästi kui jooga.

10. Võimenda õnne! Fakt on see, et Põhjamaade inimesed on õnnelikumad kui teised. Selle õnnetunde põhjus on hygge.

8 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Oot, sa pead kogu aeg mingit kirjanduslikku tõestust õnnelikuks olemisele otsima ja postitama? Sorry, mees, aga see teema ei haaku ju kuidagi teie eluga? Teie olete ju niigi nii superõnnelikud, kristliku kasvatuse saanud heasüdamlikud ja truualamlikud. Milleks siis need refereeringud? Aa, meile? Meile, kurjadele kommenteerijatele, kelledel puuduvad elud nii voodis kui väljaspool voodit, jah? Aa... aiteh, papi! Eks me siis katseta eksperimendi korras tabelite järgi õnnelikud olla. Aga muidu - olge ikka ise ka! Mis neist vasakulepanemistest ikka, küll Irja aru saab ja ennast käsile võtab ning taas atraktiivsemaks muutub. Praegu jah... täitsa õigustatud petetud saada.

Anonüümne ütles ...

Söö mida ihkad, aga dieeti peab pidama.Väike vastuolu nagu.

Anonüümne ütles ...

ja just need kaneelisaiakesed. Äkki on neis liiga vähe kaneeli? :D

Anonüümne ütles ...

Loeks hea meelega Inno õnneretsepti.
Alustan ise:

* Ära tee tööd!

Töötegemine viib inimese hauda ja pealegi on kombeks töötegijale ka maksta, kuid raha on teatavasti igasuguse õnne surm. Seepärast väldi iga hinna eest töölkäimist: elementaarse vajamineva võib alati teistelt küsida, aga ise ära teeni midagi.

* Ära korja sääste!

Jätkuks esimesele punktile on säästude korjamine üks väga õnnerikkuv tegevus. Varuraha kontol on siiski raha ja raha, nagu juba öeldud, piirab inimest, rikub vabadust ja lõhub suhteid. Pealegi leidub ilmas alati neid, kes su raha omale ihkavad: kohtutäiturid, kurjad eksabikaasad, inkassofirmad. Ei, parem loobuda üldse rahast ja õnn hakkab kohe õul poole roomama.

* Ära maksa võlgu!

Kolmas kord tuleb rõhutada, et kõik rahaga seonduv on saatanast. Näed ju isegi - inimesed lähevad lolliks: tahavad oma võlgu tagasi saada?! Kui kõik oleksid sama suhtumisega, et raha on paha, siis elaksid ka nemad rahus ja ei saadaks ähvarduskirju ega kohtukutseid. Raha rikub õnne otsemaid ära.

* Ela voodis!

Statistika küll väidab, et kodus sureb kõige rohkem inimesi, kuid kui loogiliselt võtta, siis mis saab turvaliselt voodis lesides juhtuda? No ok, kuuma tee võid omale sülle tõmmata või lapsed peadpidi kokku hüpata, aga see on siiski suurema protsendiga ellujäämisvõimalus, kui liikuda väljas, eriti veel tööl. Sest tööl käies hakkab inimene kohemaid hoopis muud elu elama ja see rikub õnne nagu niuhti. Niisiis - õnne algvalem - ei tööle, jah voodis lesimisele!

* Söö, maga, blogi!

Kui inimene, kes on seljatanud jubedad tööpakkumised ja hävitanud rahamäed on saavutanud niisuguse staadiumi juba, no siis pole igikestva õnne jaoks enam palju vaja. Piisab, kui sul on samade väärtushinnangutega kaaslane kõrval, sest

* Perega koosveedetud aeg

on see täpp i-l. Aga muidugi tingimusel, et see teine pool on TÄPSELT samasugune (nii seest kui väljast). Loomulikult, et see eeskuju kuhugi kaduma ei läheks, oleks hea, kui oleksid järglased, kes antud õnnevalemit endaga kaasas kannavad, jälgides ja jäljendades vanemaid. Oleks ju ülekohtune nõuda lastelt tulevikus töötegemist, oma vara ja/ või säästude omamist kui tegelik õnn peitub üürikorteri kitsas toakeses harmooniliselt vetruval voodil lesides. Ükski vanem ju ei tahaks, et tema laps peaks raskusi taluma.

* Rinnapiim

on ka üks osa õnnest, sest selle manustamisel saab inimene igavese immuunsuse kõikmõeldavate tõbede vastu. Kahjuks pole ümbritsev maailm seda veel taibanud, aga jällegi - ka andmisrõõm võib õnn olla - tore, et pimedaid on nüüd valgustatud. Inimkond hakkab mühinal kasvama ja tervenema ning pole vaja enam maksumaksja raha raisata haigekassale, mis nagunii hinge heidab. Kogu järelejäänud raha eest võiks luua koduseid töökohti minimaalselt 2000€ palga ja lisadega inimestele, kes järgivad seda õnnevalemit. Oi... nüüd läks sassi :o Raha ju ei tohi teenida? Oi, appi... Kas keegi aitaks jätkata/ parandada?

Anonüümne ütles ...

EElmisele kirjutajale 10 punkti - ten points!

margus kiis ütles ...

Kui raha ei tee õnnelikuks, siis ei tee mitte miski õnnelikuks.

Anonüümne ütles ...

Jäin korraks mõtlema, et too Irja ammu juba kuulutetud raamat saab kirjutatud kommentaatorite poolt. Nimelt, kuna neil endil pole ju mitte kui vähimastki kirjutada, siis oleks ainus võimalus kokku koguda siin kommenteerijate kommentaarid. Selleks, et need vähegi irriteerivad-intrigeerivad saaks, tuleb ju üha uuesti neid blogi külastajaid vihastada-nörritada. Seda nad ju teevad! Ilmselt päris edukalt.
See oleks päris hea põhjus hoidumaks kommentaaride kustutamisest ja kasutajate blokeerimisest.

Anonüümne ütles ...

Õnn pole mitte raha, vaid see, kui palju teda on..