pühapäev, 16. oktoober 2016

Vaesus on uus rikkus

Kas pole huvitav, et kuigi masinad teevad inimese eest ära enamiku töödest, siis rabeleb inimene ikka hullumoodi tööd teha, justkui oleks käes viimnepäev?

Ma mäletan, et kui oli noorem, paarkümmend aastat tagasi, siis räägiti sellest, et kohe-kohe tulevad robotid, mis kõik töö ära teevad ning inimesed ei pea enam ära elamiseks tööd tegema ning saavad end pühendada täielikult kõige tähtsamale: oma perele, hobidele, kaunitele kunstidele, reisimisele.

Ma tegelikult ootasin seda aega, unistasin sellest. Ma kujutasin ette, et siis saan olla nagu kunagi olid aristokraadid, kel oli piisavalt vaba aega, et tegeleda teaduse ja maailma avastamisega või lihtsalt mõelda oma mõtteid ja midagi vahelduseks kirja panna. Jalutada alleel ja arutada maailma asju. Mida kõike võiks teha, näiteks minna koos perega ümbermaailmareisile, või vähemalt näidata lastele vahvaid kohti, kus ise olen käinud. Võtta koos seljakotid selga ja avastada lisaks uusi lahedaid kohti maailmas.

Aga kuidagi läks nii, et ei suutnud tööst lahti rabeleda, kuna töö tekitab hasarti, see on nagu mõnuaine, millest raske vabaneda. Raha kulus uute korterite, majade, autode ja nipsasjakeste ning tööst lõõgastumise peale ning kõik ilusad unistused jäidki unistuseks.

Aga ma kordan, nüüd ongi tegelikult nii, et enamiku töödest teevad ära masinad. Tegelikult pole inimesel vaja tööd teha. Euroopas on toitu nii palju, et seda hävitatakse teadlikult selleks, et hinda mitte väga alla lasta. Maaettevõtjad kallavad piima otse tänavale. Kas te kujutate ette! Äraelamiseks pole vaja enam tööd teha. Vabalt võib olla vaene. Aga ometi tehakse tööd, sest uueks harrastuseks on saanud varanduse, see on kõikvõimalike asjade nagu majade ja autode kollektsioneerimine. Kas pole huvitav, et kui veel paarkümmend aastat tagasi oldi Eestis õnnelikud vana Fiati üle, millega sai kõik sõidud tehtud, siis nüüd peab tingimata olema 10 korda suurema kerega ja 5 korda suurema kütusekuluga tutikas Dodge Ram. Kui minu lapsepõlves olid mu vanemad õnnelikud uue 2-toalise korterikese üle, kuhu 3 last lahedasti ära mahtus, ning sealt kõrvalt sai eliitkooli ära lõpetada, siis nüüd unistavad isegi lastetud paarid majadest, kus inimesed ära kaovad. Paarid istuvad õhtuti enne magama minekut ipadi taga ja ei loeta sealt digiraamatut, planeerita uut reisi või vaadata kasvõi filmi, vaid uuritakse teadagi mida - kinnisvarakuulutusi. Või autode pilte. Ning siis tormatakse panka uut laenu või liisingut vormistama ja võetakse endale veel lisaks töökohustusi, et neid laene teenindada.

Kui vaadata tänaval inimesi, siis kohe saab aru, kes on vaene ja kes rikas. Vaene on see, kel on palju aega nii enda kui oma lähedaste jaoks, kes saab rahulikult ringi jalutada, käia metsas jalutamas, lugeda raamatut, tegeleda hobidega. Võtta midagi vahvat ette. Nad isegi naeratavad. Nagu vanasti olid aristokraadid. Rikas on see, kel on kogu aeg tuli takus, kel on igale poole kiire, kel on stress, terviseprobleemid, alkoholi hädad, kel pole õieti aega süüagi, rääkimata raamatute lugemisest või tegelemisest kaunite kunstidega. Kes ei pane sind tähele. Nagu kunagi olid mõisa teenijad.

Aga kes siis on ikka vaene ja kes rikas. Kes on nagu moonakas ja kes aristokraat. Mina ütleks, et vaesus on uus rikkus. Muide, väga paljud aristokraadid olid täiesti varatud, aga neil oli palju vaba aega, et tegeleda sellega, mis neile meeldis. Vaba aeg soosib mõttetegevust ja avastusi, tänu sellele on täna inimkond seal, kus ta on.

18 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Inno, sa unustad ära ühe asja - aristokraatidel, isegi vaestel, oli seisulik võim, pärilik, mis andis neile õiguse end ühiskonnas kehtestada..sinusugusel rotil polnud sedagi võimu, et end kodus kehtestada...asi pole vaesuses/rikkuses vaid inimeses endas..ka vaesena suudad end maksma panna, kui oled õigel ajal õiges kohas, rikkus annab aid rohkem mänguruumi ja võimalust läbikukkumisi kinni polsterdada ja taastuda..

Anonüümne ütles ...

Ühest küljest tõsi. Teisalt on baasvajadused: toit, katus pea kohal, turvalisus, igapäevane toimetulek, ilma milleta ei ole ka hingerahu ega soovi kõrgemate vajaduste (eneseteostus) rahuldamiseks. Kui baasvajadused täitmata, siis ei taha raamatulugemisest või metsas jalutamisest kuuldagi, sest kogu aeg vasardab peas, mida oma perele süüa anda või kas on oht kodust tänavale tõstetud saada.

Samas tõsi on ka see, et olgu Eesti kuitahes vaene riik, päris nälga või haigustesse surra ei lasta siin kedagi. Leitakse see raha, kui on vaja teha elutähtis operatsioon ka tervisekindlustuseta inimesele (narkomaane ju turgutatakse kogu aeg ning see pole mitte odav). Toetusrahad pole just suured, aga elementaarse toimetuleku tagavad, nii et näljasurm ei ähvarda.

Ma saan aru, et teie pere baasvajadused on täidetud, siis võib rahulikult elust mõnu tunda. Ma ise sellist elustiili ei taha, sest töö annab lisaks rahale ka palju enamat - sotsiaalseid suhteid, kuulumist suuremasse organisatsiooni (taas üks baasvajadus täidetud), üleüldise turvatunde ja väärikuse. Kodus töötuna aega surnuks lüües ei tunneks ma end väärika kodanikuna. Minu jaoks on valik lihtne.

Inno ütles ...

Milliseid läbikukkumisi? Kui sul on palju vaba aega perega koos olla ja tegeled hobidega, siis kas saab üldse läbi kukkuda? Ja pole ka vahet, kus kohas oled, õiges või vales.

Inno ütles ...

14:12 anole: baasvajadused on tõesti täidetud ja nii on see praegu kõikjal Euroopas, kui sa pole just alkohoolik või narkar. Aga mis suuremasse kollektiivi puutub, siis kuidas kellelgi. Mul näiteks pole vajadust kuuluda mingisse suurde organisatsiooni ja sellega seotud sotsiaalseid suhteid, minus tekitab see pigem vastikust. Mulle meeldib selline kammerlik õhkkond: mõned inimesed, kel on teineteise jaoks aega, vaikus ja rahu, loodus. Aga see sõltub inimtüübist.

Anonüümne ütles ...

Miks te teistelt inimestelt raha (ja ka toitu - Toidupank tegutseb tänu annetustele) kerjate, et oma kaht last (neist üks raske puudega) toita? See ju näitab, et teie pere baasvajadused pole täidetud, kuigi alkohooolikud või narkarid te vist pole.

LPR ütles ...

Rikkad inimesed võivad olla sead ja vaesed hirmus toredad, aga rikkad ininesed lõhnavad hästi. Ma vihkan vaesuse haisu juba lapsepõlvest. Põlgan ja pelgan vaeseid seepärast füüsiliselt.

Anonüümne ütles ...

milliste hobidega tegeleb vaene inimene.? pargis jalutamine ja lastega mängimine..? isegi see eeldab teatavaid väljaminekuid ja kulutusi /riided, söök, peavari jms./, on ikka vahe, kas teenid oma hobide jaoks raha tööga või siis ühiskonnalt kerjates..

Anonüümne ütles ...

"Mulle meeldib selline kammerlik õhkkond: mõned inimesed, kel on teineteise jaoks aega, vaikus ja rahu, loodus."

Kas polnud see mitte Jean-Jacques Rousseau, kes läks oma sellistes arutlustes lausa nii kaugele et laskis kõik oma 12 last panna lastekodusse, sest need segasid tema kammerlikku õhkkonda, vaikuses mõtlemist ning filosofeerimist.

margus kiis ütles ...

Mitte robotid ei tee paljusid töid ära vaid amatöörid ning naiivikud. Eriti vaimseid töid.

Nojah, kui on annet raha välja petta ja skeemitada, siis muidugi elab ära.

Eestis on tööl käimine muutunud järjest kulukamaks, nii et sageli ei ole mõtet tööl käia, kuna transport, aeg jms. maksavad rohkem kui töölt saad.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...

Miinimumpalga korral on jah tulusam kodus istuda. Miinimumpalk on hetkel ca 350.- nettos.

Aliceroos727 ütles ...

Inno sinu maailmapilt on jälle nii ühene. Kas sa pole selle peale mõelnud, et palju on just neid keskpäraseid peresid, kus pole milleski puudust, aga üleliia ka ei laristata. Käiakse tööl küll, aga aega jääb ka hobideks, pereeluks, kultuuriüritusteks ja reisimiseks.
Mina küll ei usu, et kui ma sulle tänaval vastu tuleksin, siis sa saad kohe aru kas ma olen rikas või vaene. Igat asja peab tegema armastuse ja naudinguga, siis jõuabki palju.

Alice Nõmmelt ütles ...

Inno, saame palun kokku ja teeme koos asju, armastuse ja naudinguga.

Anonüümne ütles ...

Alice Nõmmelt tahab ka aadlikuks saada ! Innukese vändaga ?

Alice Nõmmelt ütles ...

Mulle meeldib Inno ja tema pere. Muidu ma ei veedaks ju kogu oma vaba aja siin, oma imelise ja ideaalse elu kõrvalt.

Anonüümne ütles ...

Inno kl. 14:18- Haiguste ravi. Kontrollitud. 1. Üksindus – magamistuba vaikuse, pimeduse, raadioga 2. Selts – elukoht kellegi juures 3. Priisöökla. Nendes tingimustes teatud biol. ajal avastab inimene “tee” tervisele. Au ja rikkus sellele kes avaldab selle tõe ajalehtedes.

Anonüümne ütles ...

huvitav mis terviseprobleemid need küll olid?
http://majandus24.postimees.ee/3874727/tartu-lennujaama-juhi-vallandamist-umbritseb-piinlik-vaikus
viimse reliikvia kild:"Miks sind lennujaama juhi kohalt vallandati?" Paku mulle üks pits küll sa siis näed.

Inno ütles ...

Rousseau üle võib nüüd irvitada, aga Ilma Rousseau'ta oleks eestlased jätkuvalt pärisorjad ja ei teaks oma kuulsusrikkast minevikust tuhkagi. :)