reede, 16. detsember 2016

Kuidas on võimalik 80 euroga kuus erivajadustega last ööpäevaringselt hooldada?

Eestis on saanud tavaks, et lapse saamine laostab ja erivajadustega laps laostab mitmekordselt. Selle üle paljud naeravad, aga öelge mulle siis, tarkpead, kuidas on võimalik 80 euroga kuus last ööpäevaringselt hooldada? Aga just niipalju hüvitatakse praegu Eestis raske ja sügava puudega laste vanematele. Samas on see raske täiskohaga töö ja selle kõrvalt midagi muud teha pole praktiliselt võimalik.

Ok, öeldakse, et minge tööle ja pange laps lasteaeda. Aga mis tööd sa oled võimeline tegema, kui oled lapsega öö läbi üleval olnud - näiteks angelmani sündroomi puhul on see tavaline. Paljud angelmani vanemad pole aastaid öösel magada saanud. Siis peab keegi selle öö läbi üleval olnud lapse lasteaeda viima. Erivajadustega lapse riietamine võtab aega vähemalt tund aega. Lisaks hommikune toitmine veel tund-poolteist. Hea küll, alustame kella 3-4 ajal, et kella 7.30-ks lasteaeda jõuda. Ja siis unisena kella 8ks tööle. Ma ei kujuta ette, et niimoodi on võimalik kaua vastu pidada. Kas keegi kujutab?

Siis on soovitatud, et võtke päevaks koju hooldaja. Kas te teate, palju see maksab? Hooldajad tahavad 20 eurot tunnist, seega 8 tundi teeb 160 eurot päev. Kust see raha võetakse. Ma just lugesin, et koduse hooldaja järjekorras on Eestis üle 100 000 inimese. Praktiliselt võimatu.

Siis on võimalus laps lastekodusse või üldse ära anda, nagu oli tavaline nõukogude ajal. Seda varianti on ka pakutud ja pakutaksegi Eestis neile vanematele, kes on hooldamisest väsinud. Eesti hooldekodudest räägitakse õudusjutte. Aga kas see on tõesti lahendus?

Samas Eesti on juba 10 aastat olnud Euroopa Liidu liige, liitunud erivajadustega inimeste konventsiooniga, mille järgi tuleb erivajadustega inimestele, ka lastele luua võrdsed tingimused tavaliste inimeste ja lastega. Ka erivajadusega lapsel on õigus elada koos vanematega. Aga siis tuleb ka vanematele luua tingimused, et nad oleks võimelised lapsega koos olema. Näiteks Soomes makstakse erivajadustega laste vanematele koduse hooldamise eest palka. Aga ma küsin, miks siis Eestis neid tingimusi pole loodud? Mh? Ah?! Kui endal raha pole, siis võiks küsida abi Euroopa Liidult, või kuidas? Kas Euroopa Liidus teatakse, et Eestis koheldakse erivajadusega, eriti aga vaimse puudega inimesi nagu loomi? Et neil pole mingeid õigusi? Et mingit lepingute täitmist ei toimu, et lepinguid ei täideta ja ei kavatsetagi täita.

Siit tuleb küsimus, et kui Eesti ei täida rahvusvahelisi lepinguid, millega ta on liitunud, kuseb kaarega neile lepingutele, mis õigusega ta nõuab teistelt, näiteks Venemaalt rahvusvaheliste lepingute täitmist?! Teise silmas pindu näeb, aga enda silmas palki ei näe, öeldakse selle peale. Eesti käitub täpselt samamoodi nagu Venemaa, ja seda mitte võõrastega, vaid oma inimestega.

29 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Abiks blogipidajale.
Vaatan, et Teile mitte meeldivaid kommentaare Te ei avalda.
Aga pakun välja - tehke hinnakiri ja raha eest saaks nii mõnigi ütleja oma suu puhtaks lausuda.
Mida rohkem pappi välja käib, seda avameelsemalt võib ennast väljendada. Kiitvad kommentaarid olgu tasuta.
Arvestades praegu kehtiva meelsusega - haistan esimese miljoni teenimist, eriti kui vajaduse korral provokatiivsete artiklitega kommenteerijaid veidi aktiveerida.

Anonüümne ütles ...

"Hooldajad tahavad 20 eurot tunnist, seega 8 tundi teeb 160 eurot päev. Kust see raha võetakse. Ma just lugesin, et koduse hooldaja järjekorras on Eestis üle 100 000 inimese"
Aga kui sa ise hooldajaks hakkad, siis teenidki 160 eurot päev.
Kui oma last ise hooldad, siis oled iga päev kokku hoidnud 160 eurot päev.
Mina nii hästi küll ei teeni.

Inno ütles ...

Esimesele: hea mõte, aga kahjuks ei tööta. Portugalis tagasisõiduks kogusime nõnda raha, aga raha kandsid ikka need, kes toetavaid kommentaare kirjutasid. Pasapritsidelt ei rebi hammaste vahelt ka välja, nad on enamikul juhtudel ise ühel või teisel moel hädalised, kes oma häda ei julge tunnistada ja siis mängivad anonüümsena härga kommentaariumis.

Anonüümne ütles ...

Miks te mõlemad peate seda ühte last hooldama? Irja hooldab ja sina käid tööl. Magad öösel teises toas, tropid võid ka kõrva panna, kui laps segab. Ja kui Irja ei saa kahe kapaega hakkama, siis Roosi viid hommikuti kenasti lasteaeda, ta on piisavalt suur juba.

Irja ütles ...

Nii võib kirjutada ainult selline inimene, kel puudub vähimgi aim sügava puudega lapse hooldamisest :). Aga aitäh hea naeru eest!

Inno ütles ...

Nii see Eestis on jah, naised on erivajadustega lastega kodus ja kustuvad sinna ära, lõpuks jätab mees ka maha ja siis järgneb tohutu koormus riigi meditsiinisüsteemile. Ja siis hädaldatakse, et haiglad pannakse kinni ja ravijärjekorrad on pikad. Ravi on alati palju kallim kui selle ennetamine, aga selle peale ei mõelda.

Mehi aetakse tagant nagu loomi, mõtlemata, mis lõpuks selle haige looma ravi maksma läheb. Aga seegi on Eestis täiesti tavaline: algul tegutsetakse ja siis mõeldakse.

V.K ütles ...

Ma käisin just soomes ja uurisin oma kelas töötavalt söbrannalt teie juttu! Ja ta ytles et see on ka hylge möla! Soome kelasse tuleb 1. Jaanuarist uus juht kes soovib viia köik sotsiaalabi rahad miinimumini et inimesed kiirelt tagasi tööle läheks! Et need pudrumäed millest te kirjutate rahaliselt on täielik jama! Teiseks et soome saada on teil vaja elukohta ja töökohta et yldse saada sissekirjutust! Elukoht teil vist oleks olemas aga tôö? Ja kolmandaks ei maksta mingeid toetusi enam nii sama kui ei ole viis aastat soomes elanud! Muidugi teil vôibolla vöimalus läbi Irja onu saada asju! Tema töi näite et tahtis oma ämma tuua soome kuna ämm vana ja köik lapsed soomes oleks parem hooldada! Soome ei andnud elamisluba! Kuidas teised angelmannide vanemad elavad? Kas ka on kahekesi kodused 80 euroga?

Merle Alliksoo ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Anonüümne ütles ...

No ole ise kodus siis ja Irja tööle?

Anonüümne ütles ...

Teid lugedes jääb pidevalt mulje, nagu oleksite ainus puudega lapsega perekond Eestis,vaata et veel terves universumis. Nii erakordsed, nii hirmsas olukorras, et kõik ülejäänud peaksid teid kätel kandma, toitu ja raha kohale kandma, lennukiga sõidutama ja muidu patsutama. Ja ärge tulge nüüd lälisema, kuidas teie olete ka ainukesed, kes puudega perede probleeme avalikkuse ette kisuvad, et kõik üle jäänudistuvad nurgas ja hääbuvad oma vaikset hääbumist, kõik mehed tõmbavad jeehat või muutuvad haigeks loomaks. Teil kahel pole vaja millekski-kellekski muutuda, haiged inimesed olete te nagunii nii füüsiliselt (sellest olete korduvalt ise rääkinud) kui ka vaimselt. Potentsiaalne koormus riigi meditsiinisüsteemile.

külly ütles ...

Enese säästmisele tuleb sügava puudega lapse hooldamisel mõelda ja ka pikalt ette mõelda. Läbipõlemine tuleb vaikselt, algul ei saa arugi:(

Ei ole küll kursis Võru erilasteaaia(rühmade)ga), aga kui Teil on valmisolek laste ja enese heaolu parandamiseks kolida, siis esialgu võiks alustada näiteks Tartusse või Tartu lähistele kolimisest. Tartus on üks imeline asutus - Maarja Kool ja lasteaed, kus Juuli saaks alustada lasteaias ning minna edasi kooli. Kui Juuli saaks lasteaeda, siis see lihtsustaks ju Teie elu kordades?

Anonüümne ütles ...

Te võiksite kaaluda Juuli äraandmist. Oma depressiivsete kirjutiste järgi on Inno juba nüüd stressis, hiljem võib ise ravi vajada. Roosi ei peaks ka oma elust 50 aastat õde hooldama ja selle tõttu kannatama.

Anonüümne ütles ...

Teil on jurist perekonnas, miks te riiki kohtusse ei anna? Kui rikutakse rahvusvahelisi konventsioone, peaks sisu olema. Oiguskantslerile ka tasub kaevata.

Anonüümne ütles ...

Miks te ei kaalu võimalust panna Roosike lasteaeda? Kuidas tal üldse läheb viimasel ajal? Millised arengud on tema elus toimunud?

Irja ütles ...

V.K - Soome annab elamisloa, kui ämm mõne lapse juurde sisse kirjutada. Niisama jah ei anna - on vaja näidata koht, kus ta elama hakkab.

Külly - oleme juba teinud otsuse kolida Soome :). Seal ei ole kergem ainult rahaliselt, vaid seepärast, et seal elab kogu mu emapoolne suguvõsa. Juuli ja Roosi lähevad lasteaeda Soomes.

Eesti on okei riik neile, kellel ei ole puudega last. Kui sulle aga sünnib raske või sügava puudega laps, siis tuleb oma laste nimel lahkuda. Probleem ei ole ainult rahaliste vahendite puudumises, vaid ka ühiskonna julmas ja küünilises suhtumises erivajadustega lastesse, mida demonstreerib ka kommentaator 18:29. Mina sellises ühiskonnas elada ei taha ega soovi seda ka Roosile.

Isegi siis, kui Soome toetusi vähendama peaks, lähen ma sinna. Lähen juba seepärast, et seal austatakse iga inimelu, ka kõige väetimat ja vähekasulikku. Eesti ühiskonna survival of the fittest-mentaliteet tekitab mus sügavat tülgastust - mida päev edasi, seda rohkem.

Irja ütles ...

Eestis hakkavad lapsed lasteaias käima kolmeaastaselt, enne seda on tegemist sõimega. Mina ei pea lapse sõime panemist õigeks. Küll leian, et laps võiks minna lasteaeda.

Anonüümne ütles ...

Praegu on moes igasugused heategevuskampaaniad, annetuste kogumine ja terve hulk organisatsioone, kes sellega tegelevad. Väga palju on just laste toetuseks. Löö googlesse sõna "heategevus" ja tuleb rohkesti välja. Kammige nad kõik läbi ja võtke ühendust ning küsige omale toetust või kasvõi lastehoiu abi. Päris huvitav oleks pärast lugeda, kuidas teil läks ja kas mingi heategevusorganisatsioon ka aitas teid või koguvad nad annetusi lihtsalt oma organisatsiooni ülalpidamiseks ja palkadeks. Ma kandsin ka ühte organisatsiooni päris kena summa, kuid siiani pole neilt vastuseks isegi aitäh saanud.:)

Anonüümne ütles ...

Siin üks kommenteerija mainib et Eurorahade eest koolitati terve rida tugiisikuid, isegi puudega lastele. Kuid nende palkamiseks polevat raha. See on ju täielik idiootsus. Kuhu need annetuste näol kogutud rahad siis lähevad?
http://digileht.maaleht.delfi.ee/vaatlus/tugiisikut-ootab-jarjekorras-ule-100-000-inimese?id=76377891&reg=1

Irja ütles ...

See on hea soovitus, aga ma isiklikult arvan siiski, et erivajadustega laste vanemad ei peaks lootma heategevusorganisatsioonidele. Riik peaks tagama neile teiste lastega võrdväärse elu, nagu puuetega inimeste õiguste konventsioon ette näeb.

See on muidugi kurb, et organisatsioon vastust ei saatnud ja tekitab küsimusi. Äkki sul tasuks neile kirjutada ja viisakalt uurida, kuhu raha läks?

Irja ütles ...

Njah, nende tugiisikute ja ka lasteaiakohtadega on kurvasti. Ma siin Võrus uurisin, kas Juulikest oleks võimalik lasteaeda panna, aga selgus, et sobitusrühmas kohti pole.

Anonüümne ütles ...

Ma ei luni neilt tänulikkust.:) Kuid teil tasuks juba huvi pärast heategevusorganisatsioonid läbi kammida ja küsida omale kasvõi toetust, et mõni tugiisik tuleks vahetevahel teile lastehoiule appi ja saaksite neile tasuda. Päris huvitav mida nad teile vastavad.Maalehe kommentaariumis ju kirjas, et neid tugiisikuid on päris palju koolitatud.

Anonüümne ütles ...

Kuidas Inno ÜKT-tunnid tehtud saab kui Soome kolite? Tal ju neid veel paras ports teha. Ma miskipärast ei usu, et te niipeagi sinna kolite, kui üldse.

Irja ütles ...

Selles osas on juba räägitud. Inno saab neid Soomest tegemas käia - nagu mõned siinsed mehed juba teevad.

Anonüümne ütles ...

Mis raha eest Soome lähete? Teise riiki kolimine on päris kallis lõbu, ei tea küll kuidas teil mööbliga, aga tuttavad kasutasid selleks lausa rekkat. Igal juhul jaksu ja edu, Eestis oleks väljund vaid maale elama minemine.

Irja ütles ...

Meil on selles mõttes hästi, et asju on vähe :). Kõik saab ju kohapeal tekitada, ei ole mõtet vana elu kaasa vedada.

Maale elamine on lahendus nendele lastega peredele, kus ei kasva puudega last. Puudega lapsega pere vajab paraku ta korralikku rahalist toetust ja teenuseid, mida maal pole. Isegi Lõuna-Eesti haiglas ei ole tegevusteraapiat, mida Juulike vajaks.

Eesti on selleks liiga vaene riik, et puudega inimestele inimväärset elu võimaldada. Eesti riik suudab tagada puudega lapsi kasvatavatele vanematele sellise elatustaseme, et sa päris ära ei sure ja hingitsed, aga pikas perspektiivis tundub selline väljavaade väga muserdav. Lisaks ühiskonnas levinud suhtumine, et erivajadustega inimeste peale raha kulutamine on raharaisk. Isegi uus, väidetavalt vasakpoolne valitsus ei teinud puudega inimeste heaks mitte midagi. Järelikult ei lootustki, et puudega inimeste elu Eestis paremaks läheks.

Minu õnn on see, et mul elab Soomes väga palju sugulasi, ema suguvõsast ei ole enam kedagi Eestis. Saan neilt alguses nõu küsida. Teiseks olen pooleldi soomlane ja Soome ei ole minu jaoks välismaa. Pigem on tegemist juurte juurde naasmisega. Ja kuna ka Juuli ja Roosi on veerand soomlased, siis ei ole nende soomestumine eriline tragöödia.

Anonüümne ütles ...

Nüüd räägid õigete väljenditega, just nii ongi, Eesti on liiga vaene riik, et aidata puudega inimesi ning nende lähedasi ja otsused rahapaigutuseks on Eestis ka täiesti kreenis. Inimene pole Eestis peamine, järgitakse vaid kitsa sihtgrupi huve. Eesti on väga kallis lõbu, ise elame Eestis osalise ajaga, teatud kuud aastast veedame mujal, selliselt kannatab ära ja on isegi nauditav.
Maal oleks puudega last lihtsam hooldada ja loodus aitaks kaasa lapse arengule ja tetvisele, siiski te pole kumbki maainimesed ja teie perele see otseselt ei sobiks.
Minu jaoks suurim miinus on Eesti kliima, igasugu tatitõved, mis siin möllavad pinedal perioodil. Te plaanite minna Soome, seal on sama, aga kui ma ise peaks taolise otsuse kunagi tegema, siis vaid päikesele järele.

Irja ütles ...

Meie lapsed olid jälle Portugalis haigemad kui siin, näiteks tuli köha, mida siin ei olnud, ja kõrged palavikud. Aga võib ju alati Soomest väikesi Lõunamaa trette teha. Kohtusime Lissabonis ühe toreda Soome pensionäripaariga, kel oli tavaks paar korda aastas, külmal perioodil Lõunamaal talvitumas käia. Olid kuu aega, võtsin endale 900 eurot kuus maksva air bnb ja käisid iga päev restoranis söömas :). Mitte mingid rikkurid, tavalised penskarid.

Triin ütles ...

20€ tunnitasu nüüd küll olla ei saa. Isegi bruto mitte.

Triin ütles ...

Lisan: IT sektoris tunnitasu 14€ bruto on täitsa OK!