teisipäev, 10. juuli 2018

Nüüd selge, miks oli vaja ette võtta santide töövõime hindamine?


Möödunud aastal toimus Eestis suur santide töövõime hindamine, kus selgelt töövõimetutel inimestel hinnati töövõimet ja väga paljudel määrati senise täieliku töövõimetuse asemel pisuke töövõime. Need inimesed pole tänaseks tööle saanud ja istuvad kodus nagu varem. Miks seda janti siis vaja oli?

Aga väga lihtne. Nimelt nagu teada, on Eestis haigekassa ja sotsiaalkassa pankrotis, sest kogu raha on pensionide peale ära raisatud. Samas aga töötukassas oli raha jalaga segada. Nüüd mõeldi välja geniaalne idee: määrata santidele töövõime, registreerida nad töötuteks ja hakata neile maksma senise sotsiaaltoetuse või invaliidsuspensioni asemel töötutoetust. Santide jaoks suurt midagi ei muutunud, mõned hakkasid vähem raha saama, aga riigi jaoks oli tegemist suure asjaga: avanes võimalus hakata santidele töötukassast raha maksma.

Mis on tegelikult jabur, sest töötukassa töötutoetused ja abi neile, kes seda tegelikult vajavad on naeruväärsed. Nagu juba varem kirjutatud, siis koolitab töötukassa arstidest õmblejaid ja inseneridest põllutöölisi. Olen seda ise kõrvalt näinud - täielik kilplaste värk. Ning koolitustoetus 2500 eurot on loomulikult naeruväärne - selle eest saab ainult ühe pealiskaudse lühikursuse. Soome riik maksab näiteks Microsoftist koondatud töötajate ümberõppeks ligi 100 000 eurot (!!!) ühe töötu kohta (neile, kes firma asutavad, antakse seenmeraha 300 000 eurot). Nõnda ongi nii, et soomlased teevad ilma IT-maailmas ja teaduses ning eestlased käivad nende sitta rookimas. Ja kui Eestis midagi ei muutu (aga viimase 25 aastaga pole midagi muutunud), siis jääb see veel niimoodi aastakümneteks või aastasadadeks.

Kommentaare ei ole: