pühapäev, 15. november 2009

Konnahüppame talveunne?


Väljavõte Delfi veebist.

Delfi teeb tänuväärset tööd, et küsitleb, või annab sõna Eesti olulistele otsustajatele, et rahvas saaks aimu, mida mõtlevad need, kes teevad nende eest otsuseid, näiteks võtavad vastu seaduseid, mis võimaldavad sms-i teel vallandada. Üks selliseid on ka Marek Strandberg, kelle varasemad saavutused on olnud rahareformi käigus kokku korjatud rublade hanguga kühveldamine kottidesse ja selle transport Tšetšeeniasse, sealt dollarite hankimine ning nende konverteerimine kroonidesse (need on asjad, mis on Strandbergi mälust kustunud). Mille käigus sai ta vaheltkasu, et osta omale Hella Hundi kõrts, ajaleht Rahva Hääl ning Chevy Blazer, mis nüüdseks on kõik leidnud omale uued omanikud.

Nüüd siis pakub Strandberg konnahüpet, kuulutades, et eesti rahva tähtsaim mure on kodude kütmine ja kui see probleem lahendada nii, et lükata torud masse ja panna tuulikud katusele, siis saabub oodatud õnn.

Ent, kui vaadata sedasama konna, siis ei muretse ta üldse kütmise pärast. Ta poeb talveks kuhugi sügavale tiigi põhja muda sisse ja istub seal kuni kevadel ilmad taas soojaks lähevad. Ja kui peaprobleem on kütmine, siis võiks selle probleemi ju samuti lahendada, et talveks, kui kogu loodus on surnud, ja peale inimeste veel ainult hundid ringi jooksevad, selle külma käest lihtsalt põgeneda. Sest erinevalt hundist pole inimesel paksu karvkatet. Muda sisse konnade manu inimene ilmselt ei mahuks. Võiks ära minna nagu linnud, kes lõunamaale lendavad. Nemadki ei näe vaeva kodude kütmisega. Kohapeale võiks jääda ainult talunikud, kes peavad hoolitsema, et nende maatükk kevadeks ikka alles on, ja kes seetõttu oma tükist kinni hoiavad. Ja kel on ka võimalus oma metsast kogutud puitu ning järelejäänud põhku ahju ajada ja niiviisi lahedalt elamine ära kütta. Ent kõik ülejäänud, miks nemad peavad sõna otseses mõttes külmetama. Ja õhku kütma, nagu Strandberg räägib. Sest, olgem ausad, need nn 0-majad, mis üldse energiat ei tarbi, on ehitatud õhutihedad, toetudes sundventilatsioonile, mis on väga tundlik kõikvõimalike elektroonika häirete suhtes. Ja kui inimene suudab elada ilma internetita, vähemalt ei sure ta ära, siis ilma õhuta mitte. Pealegi räägitakse, et kaasaegsed materjalid, ja seesinane sundventilatsioon, mida igale poole pannakse, on süüdi kõikvõimalike hingamishäirete, astma ja allergiate põhjustaja. Ning trend on taas vana juurde: kodudesse ehitatakse ahjud ning paigaldatakse aknad, mida saab vajadusel lahti teha. Ja mis hingavad.

Aga tulgem tagasi kütmise juurde. Et peaprobleemiks kütmine. Niisiis, mina ei saa ausalt öeldes aru, miks peavad eestlased siin põhjas talvel külmetama. Miks nad ei võiks kolida koos lindudega, ütleme, Hispaaniasse. Või Küprosele. Või Portugali. Kus elu on odavam kui Eestis ja saab lahedalt ära elada selle raha eest, mis kulub Eestis kütmisele, ja jääb veel ülegi. Pealegi on Hispaaniasse, Küprosele ja Portugali ehitatud viimastel aastatel palju kortereid, mis praegusel kriisiajal seisavad tühjana. Ja kus on talvel ka kütmata sooja 15 kraadi. Kujutate ette! Paljudes Eesti kodudes peab talvel sellise temperatuuri saavutamiseks maksma igas kuus tuhandeid kroone. Nonii. Ja suvel saaks jälle sealt lõunast tulla Eestisse inimesed, kes ei taha küpseda 40-kraadises kuumas. Jällegi korteritesse, mis seisavad tühjana. Mis selleks vaja on? Arvata võib, et veidi pealehakkamist ja mõningaid riikide-vahelisi lepinguid. Ja kujutate ette, millise efekti see annaks! Pealegi on töötuid märksa odavam ülal pidada Hispaanias, talviti, kui Eestis.

Nüüd jääb vaid transpordiküsimus. Ent siingi, ma kujutan ette, on võimalik taotleda euroabi, et inimesed kas busside või rongidega kohale toimetada.

Minult üks selline Strandbergist inspireeritud mõttearendus.

Irja kommentaar: Portugali kohta veel nii palju, et kodutud olid seal igatahes väga rahulolevad. Sättisid end mõnusasti pimeduse saabudes uhkete poodide trepi peale magama ja põõnasid seal kuni hommikuni. Mitte mingit ohtu ära külmuda ei olnud ning hommikul asusid uuesti rõõmsalt kerjama.

Nüüd tuleks kuidagi mõelda, kuidas Eesti kodutud sinna transportida. Mõni reisifirma võiks ju asja ette võtta ja heategevusprojekti korras kodutud talveks Lõuna-Euroopasse kärutada? Meil ju inimeste vaba liikumine, probleemi ei tohiks olla??? Et siis paneme käiku bussid Tallinn-Lissabon. Viime oma kodutud talveks Lõuna-Euroopasse külma eest pakku!

10 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Konnahüpe rästiku kurku.

Rublahunnik vaikselt EURodeks?

Anonüümne ütles ...

Ja miks Lõuna-Euroopa peaks nad vastu võtma? Juhan Saul Grossil oli kunagi selline mõte.

Anonüümne ütles ...

Transpordiga jah--bussifirmasid meil küll, kellel vakantsi üle MASU tingimustes. Ja"väljakoolitatud reisisaatjaid" ka piisab.
Kahjuks nad vist ainult inglise ja hispaania keelega jäävad raudselt hätta. Seda võin kasvõi kasti Eau de Cologne`i peale kihla vedada.
Aga idee iseenesest on päris integreeriv...
Kui Euroliidult saaks finantstoetuse taha, siis oleks täiesti aksepteeritav projekt!
Andres

Anonüümne ütles ...

Ega nad ei peagi immigrantidena siis vastu võtma, pigem turismivahetuse programmis. Samuti elavdaks see ka kultuuri-ja majandussidemeid. Tööhõivele mõjuks ka kahtlemata positiivselt...
Andres

Inno ütles ...

ELis on vaba liikumine. Riik on üks. Sama küsimus: miks peaks Tartu linn elvalase vastu võtma?

Anonüümne ütles ...

EL-s ei ole vaba liikumine. Sa võid ilma staatuseta koha peal elada piiratud aja, kui pika, sõltub riigist, üldiselt kolm kuud. Edasi pead ennast ametlikult registreerima ja sel puhul peab sul olema ette näidata raha, millest sa elad (mis on päris soolane tihti).

Ma arvan, et sellise projekti peale see lubatud kohalviibisaeg hakkaks väga kiiresti lühenema paljudes riikides. EL on lubanud liikumist just eeldusel, et selliseid tegusid ei tehta.

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

Sa pinnu oled vaid mölamokk.
idi nahhui.

Anonüümne ütles ...

Portugaliga on tegelikult selline kurb lugu, et kuna seal 90% maju talvel ei köeta, siis istubki rahvas need talvekuud 15-kraadise temperatuuri käes. Ja see ei pidavat väga meeldiv olema, nagu kuulsin ühelt kohalikult, kui seal reisil käisin. Talle olevat hoopis enam meeldinud talv Saksamaal, kus ta ülikoolis käis ja kus kõikjal oli küte ning meeldivalt soe :)

Anonüümne ütles ...

See koht, kus kaua elatud ning muutunud koduks, sealt ei taha keegi ära minna. Ja ma eriti ei suuda ette kujutada et möni kodutu on röömus ja önnelik. Ja vaevalt et Portugal vöi möni muu lähedal olev maa tahab vötta vastutust mingi inimrahva ees, kes ei möista keelt, kultuuri ja riigi süsteemi. Idee on kuidagi väga utoopiline.

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

Kommentaar Äripäeva kommentaariumist:
vaatleja 06.10.09 09:41
Kas Te tõesti arvate, et elektrienergial on kuhugi veel tõusta? See oleks üpris imelik .... sest energia hinnale paneb piirid tavatarbija. Nimelt minnakse alternatiivide kasutamise peale ... päikeseenergia koos mõne kW-te tuulegeneraatorite peale ... nende vallas on areng kiire ja seadmed on juba kättesaadavad igale internetikasutajale eriti soodsalt. Hetkel tasuvusaeg on langenud 5-7-le aastale ja normaalsed seadmed peavad vastu 20-25 aastat ehk 20 aastat tasuta energiat. Tasuvusaeg aastast aastasse aina lüheneb ja tulevik on selle päralt, kes hakkab pakkuma majapidamisele täit lahendust ... mida varem seda parem, sest vastasel korral minnakse internetti ja ostetakse otse tootjalt. Ideaalis ei ole majapidamisele vaja salvestusjaama, kui ta saaks müüa oma üleliigse energia EE-le ning pimedal ajal teha tasaarvelduse. Ma usun, et sellisel juhul langeb tasuvusaeg 2-3le aastale majapidamise kohta. Tulevik on inimeste kätes ...


www.energiaekspert.ee
ELEKTRITUULIK MAKSAB END TAGASI

Kasu elektrituulikust on näha juba järgmises elektriarves! Elektrituuliku tasuvusaeg sõltub tuulte tingimustest, toodetud elektrienergia kogusest ja elektrienergia lõpphinnast.

5 kW:ne elektrituulik peaks tuulte tingimustest olenevalt tootma 10 000 kuni 20 000 kWh elektrienergiat aastas. Aastane energia tarve normaalselt soojustatud tänapäeva väikeelamu kütmisel on u. 120 kWh/m2 ehk näiteks 100 m2 majal umbes 12 000 kWh aastas. Valgustusele ja majapidamismasinatele kulub seejuures ca 5000...6000 kWh aastas


Milline erakond on vastutav selle 10 miljardi raiskamises?

elektritsaabtasuta.blogspot.com