Ostsin jälle ühe posu ajakirju (sorry, can´t help it) ja jaanuarikuises Red´is (briti intelligentne naistekas) on juba artikkel sellest, kuidas kirikus käimine aasta-aastalt üha kukub (vaid 6, 3 % briti elanikkonnast käib!!!) ning inimesed on ses ebakindlas maailmas (9/11) hakanud otsima uut religiooni, mis päästaks maailma. Naljakas, ma just kirjutasin sest mõned sissekanded tagasi :).
Meil võtab ökohullus seevastu alles hoogu. Mujal maailmas juba kergelt irvitatakse selle üle. Näiteks on loos juttu ühest naisterahvast, 32-aastasest (Epp Petronega ühevanune!) naisest Jacqueline´ist, kes on väga ökousklik. Ta risaiklib kõike, mis võimalik, komposteerib, peab koguni kanu, sööb orgaaniliselt ja ostab kaupu otse põllumeestelt. Ta ei kasuta plastkotte ja on oma tavalised lambipirnid low-energy-omade vastu vahetanud. Kui toas on külm, siis ta mitte ei lisa kütet, vaid khm, otsib üles villased sokid. Huvitav on see, et Jacqueline on endine kirikuskäija, aga ta on kirikus pettunud, kuna kirik ei nõua enam konkreetsete reeglite järgi elamist. Küll aga pakub seda ekstreemne ökousk. Ära tee seda ja ära tee teist. Samuti sisaldub ses usk, et kui me oma harjumusi muudame ja kahetseme, siis me pääseme. Täpselt nagu ristiusus: võta Jeesus vastu ja sa pääsed paradiisi! Sama skeem, eri nimed. Kas ökousu Jeesus on Al Gore?
Kirik on tõepoolest softiks muutunud. Sa käid vaid jõululaupäeva nn edevuse laadal ja see on fine! Isegi homodele on kirikute uksed pärani. Ja see on õige! Aga sellega on kirik kaotanud oma mõtte, teda pole enam vaja, sest ta pole enam reeglite kehtestaja ning nende täitmiste kontrollija. Aga KES ta siis on? Teatud tüüpi inimestel, esmajoones kanatädidel, kes keskajal nõiaprotsesse vaatamas käisid, nii et ila tilkus, on aga vaja, et neile öeldaks, mida tohib ja mida ei tohi teha. Neil ei ole iseseisvat, loovat mõtlemist, seepärast. Ja ökousk toob käsud ja keelud kandikul. Ning naised nagu Epp järgivad neid. Ja ootavad ammulisui uusi käske ja keelde.
Vanasti ootasid inimesed maailma lõppu. Mindi karjadena ootama valget laeva, olete kuulnud? 21. sajandi "maailma lõpp" on globaalne soojenemine, mida ökousulised meid nüüd kartma utsitavad. Aga sa võid nende arust lunastada pääsme paradiisi, kui hakkad samuti järgima käske ja keelde. Tuleb tuttav? Ökousulisedki käivat nüüd ukselt uksele nagu jehoova tunnistajad muiste, müütades küll Vahitorni asemel midagi muud.
Kas kliima on uus Jumal? Sest eks ole me ju Jehoovas ja Jeesuses veel ühel teiselgi põhjusel pettunud, eks? Ahaa. Allah ja Muhamed, Osama jumalused, on meie omadele ära teinud. Kui me jumal päriselt olemas oleks, kas ta oleks siis lasknud juhtuda 9/11-l? Hoolimata kõikidest pingutustest me ikka veel ei "priveili" Iraagis. Äkki jumal on meid maha jätnud ja Osama poolele üle läinud?
Ja kui jumal maha jätab, siis tuleb leida uus jumal, eks? Aga on see uus usk siis vähemasti etem kui vana? Usklike endi sõnul kaasneb sellega kohutav süütunne. Nagu Eppki on oma blogis märkinud, ökosüdametunnistus kogu aeg piinab. Kas saaks veel paremini, trummeldab kuklanahas.
Jääb küsimus, miks ökousklikud seda kõike teevad. Kas nad tõesti tahavad maakera päästa või on nad mures selle pärast, et nõrkenud kristlus ei taga neile enam pääsu paradiisi?
14 kommentaari:
Eee... mis teil Epp Petrone vastu on?
Fanatism on alati kurjast. Ja eriti kurjast on ta siis, kui fanaatik peab ennast ainsa tõe esindajaks.
Aga siiski, inimeste eluviisid ja tegevus on väga keskkonna-vaenulikud ja paljuski tuleb see lihtsalt teadmatusest. See vast seletab ökoinimeste jutlustamist. Mida te aga ise ette võtate, et loodust mitte koormata?
Mõnevõrra kitsarinnalise lahterdamisena mõjub see kirjutis siin. Ma olen ka 32-aastane ja pole elusees olnud ei kiriku-ega öko-usku, samas täitsa uskumatuks ma end ka ei pea ja vanus ei mängi siin mingit rolli, kuigi saan aru, et oli hea võtta see pidepunktiks selle inglanna ja Epp Petrone põhjal.
Suht terve mõistusega inimesena ma leian, et igasugust hullust tuleb taunida ja tore on, et aina rohkem inimesi nõustub sellega.
Milles see Epp Petrone hullus täpselt väljendub? olen ta blogi ja muid jutte lugenud, pole nagu see aspekt suilma jäänud, et ta ökousuhull oleks.
Ja otsisin ühe asja üles veel. Täitsa siiralt ootaks kommentaari. uidas te kommenteeriks seda, et te ise eelmisel aastal ühinesite rohelistega http://www.postimees.ee/091106/esileht/siseuudised/227751.php
aga nüüd nagu vastu olete sellele roheliste asjale... Inno kirjutas siin hiljuti, et tal saab poole päevaga prügipang täis, kas sa pakendikonteinerisse siis ei vii oma pakendeid?
Ühes kommentaaris, mille kunagi avaldamata jätsite, mainisin ka, et kui kirikutest loobuda, mida irja vahepeal propageeris, tekivad igasugused heal juhul imelikud, halvemal juhul fanaatilised ja lausa ohtlikud liikumised.
Ega me Irjaga pole mingid "hullud lendurid". Roheline saab ka mõõdukalt olla, mõistlikkuse piires. Näiteks loodust väärtustada, seda puhtana hoida, puid istutada.
Mis prügindusse puutub, siis on see prügifirmade töö neid jäätmeid sorteerida, selle eest neile makstakse, ja mitte vähe. Loomulikult on prügifirmadel hea, kui inimene ise nende eest suurema töö ära teeb. Panna inimesed tööle. Kui prügiämber kiiremini täis saab, tähendab lihtsalt suuremat prügiarvet, mitte tingimata looduse suuremat reostamist. Looduse reostamiseks läheb asi siis, kui prügifirma minu prügi kuhugi metsa alla veab. Kui see ilusti ära sosrteeritakse, läheb suur osa mbertöötlemisele, kahju loodusele on minimaalne. Seda pulli, mis nõuka ajal oli, et prügi veeti sorteerimata prügimäele, enam tükk aega pole. Aga isegi prügimägedel oli kohapeal "abilised", prügimäe elanikud, kes suurema osa prügist läbi hekseldasid.
Inno, kui inimesed prügi ei sorteeri pole seda alati võimalik maksimaalselt taaskasutada. näiteks väike kogus biojäätmeid rikub hunniku taaskasutatavat vanapaberit jne.
ära looda et ainult jäätmekäitlusfirmad kõik ära teevad
Epp Petrone vastu ei ole midagi. Ma lihtsalt ei tea ühtegi teist nii ökousku inimest, seepärast kasutan näitena teda. Mitte paha pärast!
Rohelistest. Astusime parteist välja äsja. Kuna jahh, ma armastan loodust ega lubaks maha võtta ühtainustki puud - ideaalis, aga ma leian, et Tallinna-Tartu maanteed tuleb laiendada. Sest me peame ka hoolitsema oma inimeste eest - siin ja praegu, et nad tarbetult ei hukkuks.
Mida ise teeme? Katsume mitte reostada. Annetame looduse heaks. Hoolitseme loomade eest.
Samas muidugi kasutame kõiki heaoluühiskonnaga kaasenvaid hüvesid. Tuld mina küll ära kustutada ei viitsi. Ja WC-paberit kerin ikka palju, paljuski hajameelsusest. Ja söön asju, mis ilusates pakendites. Lendan, kuigi lendamine saastab. Ja sõidan suure jeebiga. Seepärast, et see on turvaline, nagu tõestas hiljutine autoõnnetus.
Olen jätkuvalt seda meelt, et inimene peab olema eelkõige hea iseenda ja oma lähedaste vastu. Ja tegema seda, mis teeb teda õnnelikuks. Sest õnnelik inimene ka saastab vähem.
Õnnepalu põhjalik essee kuidas ökovärk on nagu religioon
http://www.sirp.ee/index2.php?option=content&task=view&id=462
Siin Õnnepalu põhjalik essee sellest, kuidas ökovärk on nagu religioon http://www.sirp.ee/index2.php?option=content&task=view&id=462
Siin Õnnepalu põhjalik essee sellest, kuidas ökovärk on nagu religioon
http://www.sirp.ee/index2.php?option=content&task=view&id=462
hoian eemale tüüpidest, kes on must-valget usku, äärmuslikud, fanaatilised, mingit parteiusku, mingid põhimõttelised.Raudpoltnael võin öelda, et nad ise ka ei suuda oma põhimõtetest kinni pidada.Aga, mis prügisse puutub, siis kaupluses võib kilekotile alati ei öelda.
Innole. Minu meelest on selle varsti kehtima hakkava Tartu prügipulli juures veel kummalisi asju. OK, ma võin prügi sorteerida. OK, tekitan oma tikutopsisuurusesse kööki kaheksa erinevat prüginõud, nii et ise vaevalt seal vahel liikuma mahun. OK. Aga edasi?
Mina olen justkui see kõige ökom inimene, sest autot mul ei ole :) St liigun jalgsi või vahel harva taksoga. Aga nüüd näib, et ma pean siis oma prügikotikestega hakkama mööda linna vuristama, et otsida taga neid nn kogumispunkte. How öko is that?
Palun väga, sorteerin musta ja valge paberi ka eraldi konteinerisse, kui ainult need konteinerid oleks mu maja juures. Paberiga on kõige lihtsam - vanapaberikonteiner on maja juures juba ammu, nüüd toodi veel teine juurde. (Tõsi, sellel on augud nii väiksed, et laupäevalisadega ajalehte sealt enam ühes tükis sisse ei topi.) Aga kus on see kuulus pakendikonteiner? Seda põle.
Ma ei tea, see ei ole nagu väga öko, sõita selleks autoga, et prügikastini jõuda. Pandagu siis need kuramuse kastid iga suure maha juurde täies valikus ja tänavale ka iga 10 meetri taga. Recycling tuleb inimestele mugavaks teha, muidu see lihtsalt ei toimi! Aga no ju see siis polegi oluline, tähtis on hoopis inimestelt raha välja pressida, kui ma - oo õudust - viskan nn olmeprügi hulka ka tordikarbi, mis oleks pidanud minema pakendikasti...
Kas ma tõesti pean võtma takso ja siis prügikotiga "kogumispunkti" sõitma?! Jube lahe. Nagu rikkamat sorti asotsiaal. Aga mul ei ole nii palju raha, et taksoga prügi viimas käia. Jalgsi läheks see pisut aeganõudvaks. Ja ega mind ikka väga ei vaimustaks ka see mõte trampida läbi linna, prügikotid näpu otsas.
Michael Moore kirjutas (vist "Lollides valgetes meestes"), et tema ei sorteeri prügi. Uskumatu, eks - selline ühiskonna valupunktide suhtes tundlik uuriv dokumentalist, ja ei riisaikligi?! Aga ta ütles, et ta ei näe sellel pointi, prügiauto tuleb ka valab kõik samasse kasti kokku. Ta oli ise näinud. Nojah. Kui juba Moore kahtleb, siis ma kahtlen ka. Teine asi on see, nagu te, Inno, õigesti osundasite - et kui ikka läheb õnneks ja miskit sellest prügist läheb taaskasutusse, siis sorteeritakse see nagunii ju eelnevalt veel kord läbi. Aga noh, paistab, et selle sorteerimise mõte on rohkem selles, et kui nad siis nt vanapaberikonteinerist ühe õnnetu patarei leiavad, saab antud konteineri eest maksvale ühistule/majaomanikule lihtsalt kopsaka maksu kaela keevitada.
üks komm oli täna hea kuskil lehes, et ok, sorteerime küll, aga prügiauto on üks.
Postita kommentaar