Kuidas siis ikka oli selle juhtumiga, kus Eesti Pangast läks kaduma 10 miljonit dollarit, mis toona, 1990ndate algul oli väga-väga suur raha. Umbes nagu praegu 1,5 miljardit krooni. Sellega võis teha mida iganes, kasvõi erakonda asutada.
Üks Briti parlamendisaadik on asja uuesti läbi vaadanud:
Väljavõte Ashley Mote'i kodukalt.
Lühidalt kokku võttes oli asi selline, et pärast taasiseseisvumist 1990ndate algul sai Eesti riik tagasi Inglismaale deponeeritud kulla, mis anti hoiule Eesti Panka. Selle kulla tagatisel toimus tehing, millega võeti toonasest riigipangast, Põhja-Eesti Pangast välja 10 miljonit dollarit, anti see üle mingitele tegelastele Šveitsis, kes pärast seda kadusid kui tina tuhka. Hilisema seletuse kohaselt oli Eesti Panga poiste esialgne plaan lihtsalt teenida, ja pärast raha tagasi panna. Tehing toimus Siim Kallase teadmisel, seejuures pidid kasu tehingust saama eraisikud, mitte Eesti Pank ega Põhja-Eesti Pank. Närune lugu, mille uurimine venis ja mis hiljem sumbus segastel asjaoludel.
Inglane Mote ei ütle küll midagi uut, aga kui asju perspektiivis vaadata, siis tekkis kohe pärast seda nn 10 miljoni dollari afääri Reformierakond. Mis üllatas jõulise reklaamikampaaniaga, nii kirjutavas pressis, teles kui välimeedias. Mäletate?! See kõik maksis väga palju raha. Kust see raha tuli? Toona mingeid aruandeid keegi esitama ei pidanud, eksole.
Kui vaadata hilisemat poliitilist maastikku Eestis, siis rajasid liikumise Res Publica baasil omale erakonna Olari Taal ja Tõnis Palts, esimene Hoiupanga aktsionäride, teine maksumaksjate tagant varastatud raha eest. Et siis, nagu hiljem selgus, oma varasemaid seaduserikkumisi kinni mätsida.
Kas ei tekkinud ka Reformierakond selleks, et eesti rahva seljataga toime pandud vargust summutada. Ma ei imestaks, kui need kaks erakonda on projektipõhised, loodud puhtalt selleks, et oma seaduserikkumisi kinni mätsida?! Üks neist erakondadest on elus, teine kukkus suht ruttu kokku.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar