kolmapäev, 7. jaanuar 2009
Mis seisus on Eesti-vastaste küberrünnakute uurimine?
Väljavõte Postimehe veebist.
President Ilves tunnustas küll küberkaitsekeskuse tööd ja meeskonda, ent mis seisus on Eesti-vastaste küberrünnakute uurimine? Kuhu see on jõudnud?
Süüdlane oli ju teada! Näiteks justiitsminister Rein Lang ütles, et rünnakud pärinevad Vene riiklikelt IP-aadressidelt. Miks pole võetud süüdlasi ikka veel vastutusele?
Rahvusvahelises ajakirjanduses on ilmunud mitmeid artikleid selle kohta, kuidas Vene võimud rentisid häkkeritelt vähemalt üheks päevaks rahvusvahelisi nn botnet võrke, et Eesti veebiaadresse rünnata miljonitest arvutitest üle maailma. Ajaleht Washington Post kirjutas juba aasta aega tagasi, kuidas samasugust teenust telliti mõned nädalad varem selleks, et lämmatada Vene opositsiooniliidri Garry Kasparovi tegevust. Kasparovi veebiaadressid jooksutati umbe, nii et ta ei saanud oma poolehoidjaid enam sündmuste arenguga kursis hoida, ta ei saanud näiteks miitingute asukohta muuta, mis viis lõpuks mehe arreteerimiseni.
Põhjaliku uurimise tegi asjast ka ajakiri Wired. Ühtlasi kirjeldab Wired seda, kuidas eesti infoturbespetsialist Hillar Aarelaid hoidis koos oma välismaalastest kolleegidega ära suurema küberrünnaku ööl vastu 9. maid, Venemaal tähistatava nn suure isamaasõja aastapäeva. Küberrünnakud Eesti vastu algasid 27. aprillil. Wired kirjutab, viitega ühele Kasparovi liitlasele, et Vene julgeolekuagentuuril FSB-l on osakond, mis tegeleb küber-rünnakutega. See osakond on muu hulgas organiseerinud rünnakuid tšetšeenide veebisaitidele.
Kusjuures on huvitav, et Eesti vastu suunatud rünnakud kestsid täpselt kaks nädalat, ilmselt olid botnet-id kellegi poolt tellitud kaheks nädalaks.
Kas nende rünnakute taga ei või olla Vene suur infoturbeguru Jevgeni Kaspersky ise? Ta on muidu ajakirjanduses öelnud, et rünnakuid ei organiseerinud Vene valitsus, vaid see oli üksikute entusiastide töö. On olnud ka väiteid, et botnetid anti neile entusiastidele tasuta kasutamiseks. Kuidagi kahtlane jutt nagu. Eriti, et suudeti sedavõrd kiiresti reageerida.
Mida aga Wired järeldab, et Venemaal on grupp selliseid "entusiaste", kes suudavad tervete riikide infosüsteeme rivist välja lüüa nii kuidas nad ise soovivad.
Wiredi ajakirjanik kohtus ühe Vene häkkeriga, kes näitas, kuivõrd haavatavad on Eesti veebisadid. Näiteks võttis ta riigi raadiojaama Raadio 2 saidi ja murdis sinna ajakirjaniku silme all sisse loetud sekundite jooksul. See häkker väitis, et vene poisid on maailma parimad, kes suudavad tõmmata maha tervete riikide võtmeservereid. Ja siis, et häkkeritel on kavas hakata infoturbeteenust müüma ning Eesti juhtum oli nagu reklaamikampaania või nii.
Teemad
Ajakirjandus,
Kuulsused,
Poliitika,
Tehnoloogia,
Õigus,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
1 kommentaar:
"Süüdlane oli ju teada! Näiteks justiitsminister Rein Lang ütles, et rünnakud pärinevad Vene riiklikelt IP-aadressidelt. Miks pole võetud süüdlasi ikka veel vastutusele?"
Sest see väide oli puhas fiktsioon mida hoolimata paari ajakirjaniku survest keelduvad riigiorganid kommenteerimast-tõendamast.
Tegu oli hädavalega. Propagandavõttega Vene valitsuse vastu.
Postita kommentaar