pühapäev, 1. märts 2009

Psüühikahäired tulevad ... toitumisest


Väljavõte ajakirja Elle jaanuarinumbrist.

Eestis eriti toitumise mõjust tervisele ei räägita, ma mõtlen üksikasjalikumalt, lisaks klišeele, et rämpstoit pole tervislik, see-eest kohtab seda üha sagedamini lääneriikide ajakirjanduses. Näiteks Irja avastas ajakirja Elle jaanuarinumbrist ühe väikse artikli selle kohta, kuidas New Yorgi kirjanik Kate Christensen kirjutab kirjandusajakirjas Tin House essee oma gluteeni-allergia kohta, mis, nagu autor avastas, põhjustab koguni paranoiat ja depressiooni. Ning et vähesed inimesed on sellest teadlikud.

Allergiate seost vaimse tervisega on ka teaduslikult uuritud:


Juttu on siis sellest kuidas tavalised toiduallergiad, näiteks levinumad on teravilja (gluteeni), piima, munade, maapähkli allergiad põhjustavad vaimseid häireid, kuni skisofreeniani välja. Levinumad nähud on siiski leebemad: depressioon, närvilisus, agressiivsus, hüperaktiivsus, ärrituvus, migreen. Lisaks muud allergiatega kaasnevad nähud nagu kõhuvalu, krooniline nohu, liigesevalud, nahalööbed, suuõõne haavandid. Kusjuures inimene tavatseb süüa just seda, mida ta ei tohiks, et kutsuda esile sellist "kaifi", mida põhjustavad muu hulgas allergiatest tulenevad muutused aju keemilises ja hormonaalses tasakaalus.

Kusjuures levinud allergeenid nagu teravili ja piim tekitavad muutusi soolestikus, mille tagajärjel sooleseinad kahjustuvad ja paljud ained nagu näiteks konservandid, aspiriin, toidulisandid ja taimemürgid satuvad otse verre ja põhjustavad eri vaevusi.

Kas pole huvitav, et neist asjadest ei räägita?! Ilmselt on põhjus selles, et allergiate raviks pole tegelikult vaja süüa kalleid ravimeid, vaid piisab oma toitumise jälgimisest. See aga tähendaks sisuliselt kogu kaasaegse farmaatsiatööstuse kollapsit, kahju triljonites dollarites.

Mina olen veendunud, et enamik nn haigustest tulenevad tegelikult sellest, et inimene on hakanud sööma loomatoitu, milleks on teravili (heinaseemned) ja piim (vasika toit), mis pole rinnapiim. Ja see loomatoit on märkamatult muutunud põhitoiduks. Teravilja ja piima allergiad on ka kõige levinumad. Loomatoitu hakati tsivilisatsiooni algusaegadel tarvitama ilmselt nälja leevendamiseks. Praegu pole selleks enam mingit vajadust.

Samas on kindlasti inimesi, kellele ka ainult loomatoidu söömine ei valmista mingeid probleeme ega vaevusi. Kes võiks ka, piltlikult öeldes, pidevalt heina krõmpsutada, nagu lambad või lehmad, ilma, et sellega mingeid vaevusi kaasneks.

7 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

küpsetatud liha söömine on... normaalne?
liha söömine on hea?

inimene suudab kõike süüa. aga seedida suudab ta kõike vaid siis, kui kõht korras. tsivilisatsioon hävitab kõhukliima. mida rohkem jood alkoholi, seda enam pead sööma kõrvale igasuguseid bakteri-tablette, et kõhukliimat taastada.
piisab ühest antibiootikumikuurist, kui kõht on rikutud. sest poepiimast ja poeõunast sa õigeid baktereid juurde ei saa.
aga muidugi võib leiutada jalgratast edasi... suured korporatsioonid teevad vaeste turakatega äri... tühjagi. ühiskond on end ise kinni jooksutanud... paraku.

Anonüümne ütles ...

Inimene hakkas inimesena arenema alles siis kui tema toidulauale ilmus piim, kui loomse valgu allikas.
Võrdlusena - kui kaikast esimese keraamilise nõuni kulus piltlikult öeldes aasta, siis sellest hetkest, kui hakati piima tarvitama, kulus keraamilisest nõust esimese kosmoseraketini veerand tundi.
Võrdusmärgi saab tõmmata küll allergiate kasvu ja säilitusainete ning ravimite ilmumise vahele toidus (pika toimega antibiootikumid annavad oma jääke piimasse veel 10 päeva pärast lehma ravimist). Võrdusmärki ei saa tõmmata aga piima ja teraviljade ning allergia kasvu vahele. Piima ja gluteeniallergiad on ikkagi pataloogiad, hoolimata, sellest et sellise patoloogiaga inimesi on mõnel maal märksa enam tervetest.

Anonüümne ütles ...

Minu arvates olulisemaks tuleb pidada,et toit oleks värske,ilma värv ja säilitusaineteta,ilma maitse pehmendajateta jpms saastata.
Ma pole veel mahti saanud uurida mida kirjutatakse selle"Every little helps"all,mitte toda Tesco reklaami aga midagi muud mis on seotud toiduainete tööstusega.Üks kommentaator mainis japside välja mõeldud mürki(oli selle nimi vast aspartaan)mida lisatakse toidu sisse.Miks sellist mürki lisatakse?
Shokolaadis olev letsitiin tapab armastust...Hiinlased ei söö shokolaadi...Coca-cola teeb hamba igemed nõrgaks... Minu arvates kõik need eelpool mainitud mürgid jpms mürgid ja nende manustamine elanikkonale moodustavad mingi kindla süsteemi mis taotleb mingit kindlat eesmärki mis vast on kirjas "Every little helps"all jne.
See kampaania mis toimub piima jpm toitude vastu on kallutatud.Näed,sa Inno isegi jood maapiima hea meelega sest maapiim on oma normaalses olekus,koos vajalike bakteritega ja ilma lisanditeta.
Siis teevad reklaami,et me ei peaks sööma kohalikku toitaineid,et peaksime eelistama kiivisid,banaane,jpms lõunamaiseid-see on absoluutselt vale!!!
Kohalikes toitainetes on meile vajalikud energiad,vibratsioonid jpms ja neid me omistame pea täielikult.Väljamaa toitainetes on valed energiad,vibratsioonid jpms ja neid me ei omista.
Emigreerunud inimestel võtab aega pea 25 aastat mil hakatakse omistama täielikult kohalikku toitu...
Ses suhtes on globaliseertumine kuritegelik inimühiskonna tervise seisukohalt...
Need rõvedad hispaania maasikad mis on üles pumbatud dopingutega on maitsetud ja ka kahjulikud,sama lugu tai kanadega...
Globaliseerumine ahju!
Vargad ahju!

Anonüümne ütles ...

Nende kuradima säilitusainete,värvainete,
maitsetugevdajate,lõhna parandajete jms. EE-de tagajärjel laibad ei põle ära...
Vaadake meie vanaemade ja vanaisade peale kes sündisid eelmise sajandi algul.
Nemad sõid kõike mis kätte juhtus,kuid nood olid kõik tugeva tervisega ja pikaealised...
Sest neile ei antud süüa säilitusaineid jms saasta.Lapsepõlves nad jooksid paljajalu mööda metsi ja põldusid...said sellest tugeva tervise...ei rikkunud oma tervist
kõrgete kontsadega...ega mobiiltelefonidega ega muu linna saastaga...ei pidanud käima tervisele kahjuliku asfaldi peal...
Inno ja Irja,oleks väga tore kui te külastaksite Loitsu Kellerit ja tervise alaseid tedmisi hangiksite sealt või siis kohalikelt nõidadelt kes on sensitiivsed ja tunnevad ära mis on õige ja vale...
Vargad ahju!

Anonüümne ütles ...

Kuid muidugi, see mis suust sisse läheb määrab suuresti selle, kui`s end ülal peame. Võrumaa põhjavesi tuleb enamalt jaolt mineraalidevaesest liivakivi kihistusest. Mina arvan, et just selle tulemusena on võrukad ka märgatavalt agressiivsemad-labiilsemad Lääne ja Põhja-Eesti inimestest. Närviprotsesside korralikuks toimimiseks peab olema nimelt vajalikus koguses naatriumi ja kaaliumi ioone. Muidugi ka teisi, aga neid eelkõige.

Anonüümne ütles ...

ega seni kehtiv paradigma ei tahagi lihtsalt taanduda. ikkagi mitmed-setmed koolkonnad on selle järgi koolitatud ja need omakorda edasi koolitanud.
mõni on lugenud teadusajakirju, mõni viitab vanaisade-vanaemade õpetusele.
asjad aga arenevad omasoodu nagunii ja loomulikult ei saa keegi takistada igayhel toituda oma veendumuse kohaselt :P

ken taur

Anonüümne ütles ...

Jutt on hüsteeriline, aga selles on tõe elemente. Süüdi ei ole mitte piim, liha ja munad, vaid see, et paljud inimesed ei tunne iseenda organismi ja ei tea, mille suurtes kogustes söömine on neile kahjulik. Mina näiteks võin rahumeeli juua iga päev liiter-kaks ehtsat lehmapiima, mõni teine inimene ei või. Samas ei või ma võtta maisi suusissegi - kohe peavalu käes. Siit moraal - tunne iseennast ja toimi mõõdukalt. Ära muutu ühe toitaine sõltlaseks vaid söö seda, mis on sulle kasulik. Ja ärs sõltu suurtest kettidest, osta oma toit turult selle inimese käest, kes seda ise kasvatab. Leiba-saia küpseta ise. Ja muidugi ära söö säilisainetest ning toiduvärvidest kubisevat sitta.