esmaspäev, 17. oktoober 2016

Eestis võiks kehtestada kodanikupalga!

Eesti on olnud mitmel moel uuenduslik, näiteks infotehnoloogia vallas. Aeg oleks seda teha ka laiemalt ühiskonnas, kehtestada kodanikupalk.

Tegelikult on ühiskond kodanikupalgaks valmis. Tänapäeval Euroopas pole ära elamiseks enam tööd vaja teha, sest toitu ja muud on üleliia: toitu kallatakse lausa maha ja hävitatakse, et hinda kunstlikult üleval hoida, elamist pakutakse isegi tasuta. See on võimalik tänu asjaolule, et enamiku tööst teevad ära masinad ja sündivus on väga madal - see trend on üha süvenev.

Inimeste töökohti jääb lihtsalt vähemaks. Näiteks on facebook, mis on sisuliselt masin söömas ära ajakirjanike töökohti ja seda mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Facebook pole muud kui personaalne meedia, isiklik ajaleht, mis uueneb iga sekund ja pakub kõike: nii sõnumeid kui arvamusi. Seda täiesti tasuta. Kuulutused on kolinud ära facebooki. Donald Trump tõusis USA presidendikandidaadiks facebookis.

Sama nagu ajakirjanduses on toimumas paljudes muudes valdkondades, näiteks panganduses, kus protsessid on automatiseeritud. Ühiskond saadab väga vale signaali, kui sunnib kõiki inimesi meeleheitlikult praeguses olukorras tööd otsima. Sest tööd lihtsalt enam pole. Ajal, mil masinad on juba ammu targemad kui maletajad, on naiivne arvata, et ajakirjanikud suudavad masinaga võistelda. Käes on töö lõpp, sellest kirjutas Jeremy Rifkin juba 20 aastat tagasi.

Mida teha? Kas me peaks hakkama masinaid hävitama nagu seda on ajaloos korduvalt tehtud? Aga mis see annaks? Või ei peagi sellises olukorras nii palju rabelema ja mõistlik oleks kehtestada kodanikupalk nagu pakkus välja Rifkin ja nagu seda planeeritakse praegu Soomes - et inimesel oleks võimalik elus vajadusel aeg maha võtta, näiteks väikeste lastega kodus olemiseks, raamatu kirjutamiseks, sugulastega suhtlemiseks, uue ameti või oskuse õppimiseks vms. Või teha vabatahtlikku tööd, näiteks toidupangas, kogukonnas, koduümbruse koristamisel või koolitustel.

Eestis tuleks kehtestada kodanikupalk. Vaielge palun vastu!

20 kommentaari:

margus kiis ütles ...

Savisaar on sellest rääkinud ja kui Savisaar millegi tõsiselt ette võtab, siis selle ära ka teeb. Kuid teie ja teiste parteide rõõmuks Savisaar kistakse maha ja elu läheb Refi targal juhtimisel edasi.

Anonüümne ütles ...

See lisatasu kodanikuks olemise eest on võimalik arenenud riikides, mitte aga põhjalangenud Eestis.See vajaks ka väga head juhtimist ja kontrolli. Paraku kipuvad mistahes uued ideede realiseerimine Maarjamaal lörri minema :(

Inno ütles ...

Margus, ma pole kuulnud, et Savisaar kodanikupalgast oleks rääkinud. Tema räägib oma astmelisest tulumaksust. Õiguskantsler Ülle Madise rääkis, et ta pooldab kodanikupalka. Ma arvan, et kui Savisaar maha võetakse ja Kesk valitsusse pääseb, siis tehakse see kodanikupalk ära.

Frei ütles ...

Raha tekitada meil eriti ei osata, kulutada oskab aga iga loll.
Kodanikupalk suurendaks vaid meie riigi 25-miljardilist võlga, mis omakorda tähendab suuremat sõltuvust välisriikidest!

Inno ütles ...

Millistest välisriikidest? Riigi nimi on Euroopa Liit.

Inno ütles ...

Reha on lihtne teha: tuleb kehtestada teemaks, mis on mujal ELis tavaline, et kõik need sajad tuhanded sommid, kes Lätti viina järgi sõidavad, jätaks osa raha Eestisse. Väga lihtsalt teostatav ja tulus asi. Eesti IT taibud saaks luua veel mobiilsed makseterminalid jms.

Anonüümne ütles ...

Küll sa ikka punnitad nende kommentaaride nimel :)

Inno ütles ...

Ma teen seda, mis meeldib!

Anonüümne ütles ...

Töö lõpp? Iseenesest polnud sel raamatukesel väga vigagi. Rifkin pole loll mees, kuigi vasakpoolne.

Kõige lihtsam väljapääs oleks robotite kasutamine maksustada, niiöelda "robotite sotsiaalmaksuna". Robotite omanikud kahtlemata virisevad, aga pole midagi parata, eks ole.

Küllap mingiks "kodanikupalgaks" ikka jätkub. Kuigi vanasti nimetati sellist asja sotsiaalabiks.

Anonüümne ütles ...

Rohelised maksustaks ja ka robotautod ja sõidukite vabaks jäänud istmed. See tähendab, et kui kärutad üksinda viiekohalises autos, siis maksad nelja tühja istme eest lisa.
Iseasi, kas maksude pidev tõstmine on ikka majanduskasv?

Inno ütles ...

Nujah, varsti kaovad auto- ja bussijuhi ning müüjate töökohad ära, siis tuleb mul mõttekaaslasi kohe juurde. :)

Anonüümne ütles ...

Aga miks sa siin arutled kogu aeg nende asjade üle? Sul pole ju mingit kodanikupalka vaja, sest vaesus meeldib sulle/teile, raha on saatanast, sa oled vaba raamatuid lugema, perega tegelema - miks sa siis oma nirvaanas ei ulbi, vaid siia paaniliselt tekste postitad, küsitlusi üritad teha, kuidagi maailmaga suhelda ihkad läbi nende nappidegi kanalite, mis sulle on jäänud. Ei meeldi siis ikka nii väga see perering ja muretus ja rahu ja vaikus, mida siin aeg-ajalt ülistada püüad ja millega, üritad väita, oled väga rahul. Kui oleksid rahul, siis ei punnitaks ju siin, tegelekski oma laste ja naisega, koduga.

Anonüümne ütles ...

Miks te ise vahel kuskil abis ei käi? Näiteks toidupangas? Tarbite kõiki maksumaksjate hüvesid, aga ise ei liiguta lillegi. Ja siis nõuate mingit palka.
Tänamatu kerjus oled.

Inno ütles ...

Mina teen auga ÜKT-d. Ja kui lapsed suuremad, kindlasti hakkame käima.

Marina ütles ...

Kui suured need lapsed peaksid olema, et saaksite Toidupangas abiks käia?

Inno ütles ...

4-5-aastased.

Anonüümne ütles ...

ÜKTd ei tee sa mitte auga, vaid karistuseks oma autu käitumise eest, et olid liiga ihne või liiga kiuslik, et oma lastele elatist maksta. Vabatahtlik töö näiteks Toidupangas oleks hoopis teine asi, seda saaksid auga teha, oma ÜKTd tehes kannad sa sulle kohtu poolt ,ääratud KARISTUST, sellel pole vabatahtliku tööga vähimatki ühist. Ja 4-5aastaseid lapsi pole küll vaja Toidupanka kaasa viia, et seal tööd segada. Saate käia ju kordamööda, üks on lastega kodus, teine käib mõne tunni abiks. See oleks siis koht, kus saaksite öelda, et teete omalt poolt ka midagi, pole päris puugid.

Anonüümne ütles ...

Sa 16.12 ano oled liiga kiuslik. Võru taoline linn peaks noore kõrgharitud pere üle uhke olema. Ei tea millega te küll selle õnne ära teenisite ?

margus kiis ütles ...

Tundub, Savisaare "suured sõbrad ja usaldusinimesed" ei loe Savisaare intervjuusid. Kodanikupalgast on ta rääkinud vist juba oma aastajagu.

Anonüümne ütles ...

Miks ei ole seda kirjas et idee oled saanud ilmselt taas soome meediast, sest soomes plaan teha katse kodanikupalgaga?